105 mln. miejsc pracy w turystyce i 2,4 biliona wpływów do światowego PKB!

Kwi 28, 2015 przez

turystyka

Turystyka rośnie szybciej niż gospodarka. Tak przedstawiany jest bilans branży turystycznej według World Travel&Tourism Council. 105 milionów miejsc pracy i 2,4 biliona dolarów wpływów do światowego PKB.

W 2014 roku w sektorze turystycznym powstało blisko 2,1 miliona miejsc pracy. Jeśli dodamy do tego wyniku branże pośrednio zależne od turystyki, to liczba ta wzrasta do 6,1 miliona. Sumując, w ubiegłym roku turystyka zapewniła 277 milionów miejsc pracy, a zatrudnienie wzrosło o 2,3 procent.

Takie rosnące wskaźniki notuje się już piąty rok z rzędu. Pokazują one, że turystyka jako jedna z gałęzi gospodarki rośnie szybciej niż pozostałe działy globalnej ekonomii, dając pozytywne rezultaty.

World Travel&Tourism Council przewiduje, że w 2015 roku wzrost liczby turystów odwiedzających zmniejszy się z 4,1 procent do 2,8 procent, ponieważ ten rok określany jest z powodu wielu czynników jako trudny. Jednak już w roku 2016 może nastąpić 4-procentowy wzrost, a być może nawet wyższy.

Wśród krajów, w których turystyka rozwijała się szybciej niż krajowa gospodarka wymieniane są Grecja i Sri Lanka. Od 2007 roku podobny wzrost turystyki notują Singapur, Korea Południowa, Tajlandia, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liderem rozwoju jest Azja. Dobre wyniki w 2014 roku branża zawdzięcza rozwojowi poszczególnych sektorów: hotelarstwo z wyższym wskaźnikiem obłożenia miejsc i wyższą średnią ceną za noc. Przeloty międzynarodowe – o 6 procent zwiększył się popyt. Udostępniono też większą liczbę miejsc w samolotach. Zostało uruchomionych wiele nowych tras.

Wzrosły inwestycje w sektorze turystycznym o 3, 9 procent podczas gdy wydatki na wyjazdy służbowe i prywatne były wyższe o 3,4 procent. Patrząc na położenie geograficzne najszybciej rozwijały się Azja Południowa, gdzie na prowadzenie wysunęły się Indie oraz Bliski Wschód.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *