Biskupiec – najmłodsze miasto Warmii i Mazur

cze 4, 2014 przez

Biskupiec

Źródło: wikipedia

Posiadający ponad 10 tysięcy mieszkańców Biskupiec ma niezwykle ciekawą historię zaczynającą się już w epoce kamienia. Jest to najmłodsze miasto Warmii i Mazur, promujące kulturę oraz rozwój. Biskupiec od 2006 roku należy do międzynarodowej organizacji non-profit o nazwie Cittaslow („wolne miasto”), czyli miast dobrego życia, charakteryzujących się życiem bez pośpiechu i bez stresu.

HISTORIA

Jak wspomniano na wstępie, początków Biskupca należy doszukiwać się w epoce kamienia, bowiem właśnie z tego okresu znajdowane były pierwsze oznaki bytności człowieka na terenie, na którym obecnie znajduje się miasto. Dużo znalezisk archeologicznych pochodzi z doliny rzeki Dymer, gdzie najprawdopodobniej zakładane były pierwsze obozowiska. Ówcześni osadnicy zajmowali się, jak większość ludzi w tamtych czasach, łowiectwem i zbieractwem, często przemieszczali się i zmieniali miejsce pobytu. Kolejne znaleziska pochodzą z neolitu, z czasów, kiedy ludzie coraz częściej porzucali koczowniczy tryb życia i osiedlali się w jednym miejscu na stałe. Archeolodzy poszczycić się mogą również neolityczne miejsca pochówków.

Znajdowane także były metalowe przedmioty pochodzące z epoki brązu oraz kolejne cmentarzysko – tym razem należące do kultury łużyckiej. Z czasem, jak pokazują ślady, ówcześni ludzie coraz częściej zaczęli osiedlać się wokół terenów dzisiejszego Biskupca.

W 1370 roku obszar obecnego miasta był jednym z jedynych, które nie były zasiedlone. Spowodowane było to szlakiem odwetowym wojsk litewskich, leżącym pomiędzy Reszlem i Barczewem. Około roku 1389 pojawiła się pierwsza wzmianka o strażnicy znajdującej się na terenie Biskupca. W 1374 roku został zbudowany zamek przygraniczny, początkowo drewniano-ziemny, później murowany, wokół którego z czasem utworzyła się osada. Twórca zamku, biskup Henryk Sorbom, nadał prawa lokacyjne dla miasta powstałego właśnie z zamku przygranicznego i osady wokół niego. Miasto to zostało nazwane Bischofsburg. Wokół niego wybudowano mury obronne oraz dwie bramy: Szczycieńską i Reszelską. Po środku miasta utworzono piękny rynek, na którym wybudowano ratusz. Z czasem w mieście zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy pochodzący z Reszla, Barczewa czy z okolicznych wsi. Po 1414 roku do Biskupca zaczęli napływać pierwsi osadnicy z Mazowsza. Zarządcą miasta był burgrabia mający swoją siedzibę na zamku. Po spaleniu miasta w XV wieku zlikwidowano ten urząd, a po podpisaniu pokoju toruńskiego, miasto znalazło się już w Polsce.

Z biegiem lat miasto cierpiało pożary, głód czy epidemie. Można by rzecz – nie należało również do najbogatszych miast w województwie. Mieszkańcy skupiali się na uprawie lnu czy hodowli, gdyż samo miasto leżało z dala od szlaków handlowych.

Biskupiec został wcielony do Związku Pruskiego, którego wojsko krzyżackie splądrowało miasto. Ubogie miasto nie miało szczęścia. Kolejne pożary czy plądrowania, tym razem przez wojska Aleksandra Lisowskiego oraz wojna szwedzka i złupienie przez Tatarów nie wpływało na rozwój miasta i jego mieszkańców.

XIX wiek przyniósł kryzys gospodarczy oraz kolejne pożary i epidemię cholery. Dopiero pod koniec XIX wieku liczba ludności zaczęła rosnąć, miasto otrzymało linię kolejową oraz połączenia m.in. ze Szczytnem i Mrągowem. W 1899 roku pojawiło się światło elektryczne, dwa lata później twarda nawierzchnia, a 11 lat później – elektrownię. Spadek wybuchu epidemii wystąpił po zbudowaniu wodociągów i kanalizacji. W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto powolną odbudowę miasta.

ATRAKCJE I ZABYTKI

Będąc w Biskupcu przejdźmy się nad dwa jeziora, Dadaj i Słoneczny Brzeg oraz Kraksy. Jezioro Dadaj ma powierzchnię dużo ponad 1000 ha i leży w gminie Biskupiec. Jest rajem dla miłośników wędkowania, gdyż spotkać tam możemy wiele gatunków ryb, w tym liny, szczupaki, karasie czy leszcze. Ale nie tylko wędkarze znajdą tam swoją przystań. Jezioro polecane jest również miłośnikom nurkowania, gdyż największa głębokość w jeziorze wynosi 38,9 metrów. Jeśli wybierzemy się tam zimą i nie boimy się niskich temperatur, możemy spróbować kąpieli wraz z klubem morsów.
Jedynie 4 km od miasta znajdziemy też przepiękną plażę miejską zwaną „Słoneczny Brzeg”, gdzie pospacerujemy po molo, pogramy w piłkę siatkową i plażową czy rozpalimy ognisko. Wokół znajduje się ścieżka rowerowa „Słoneczny szlak”.

Zaledwie 500 metrów od centrum Biskupca znajdziemy Jezioro Kraksy: Kraksy Małe (14 ha) i Kraksy Duże (44 ha). Pomimo, że ich głębokość nie jest duża, wokół znajdziemy szlaki rowerowe i piesze. Także tam pospacerujemy po pomoście czy nacieszymy się pięknem przyrody. Także i wędkarze znajdą tu coś dla siebie.

W gminie Biskupiec pospacerujemy i po zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Kołbuckie Wzgórza”, rozciągające się na terenie 2005 ha. Miłośnicy geografii odnajdą tu najwyższe wzniesienie w centrum Mazur, 220,1 m n.p.m.Miłośnicy przyrody – liczne ptactwo, w tym dzięcioła zielonego czy kobuzę. Spacerując po kompleksie odnajdziemy i dwa zabytkowe kościoły.

Wracając do samego miasta, warto odwiedzić jeden z najstarszych zabytków miasta, pochodzący z XIV wieku Kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Do dzisiaj przetrwały dwa ołtarze neoromańskie, chrzcielnica z epoki baroku i lampka wieczna z 1740 roku.

W centrum znajdziemy także przepiękny park miejski, znajdujący się w zakolu rzeki. W parku każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno dorosły, jak i dzieci. Plac zabaw, stoły z kamienia posiadające plansze do gier, piaskownica czy mini amfiteatr to jedne z wielu atrakcji, których możemy tam doświadczyć.

TRANSPORT

Do miasta prowadzi kilka dróg, krajowych i wojewódzkich, w tym DK 16, 57, DW 590 czy DW 596, więc nie będzie żadnego problemu z dojazdem do Biskupca.

NOCLEGI I GASTRONOMIA

Biskupiec posiada bazę noclegową w postaci hoteli czy gospodarstw agroturystycznych. Przenocujemy m.in. w Hotelu Atelier na ul. Adama Mickiewicza 31, w Pensjonacie Słoneczny Brzeg na ul. Ruklawki 100 czy w Gospodarstwie Agroturystycznym Samy Swoi (Rukławki 2) czy Orła Cień (Najdymowo 2). Ww. punkty noclegowe oferują oczywiście również wyżywienie, ale i na mieście spotkamy knajpki czy bary, gdzie posilimy się i napełnimy brzuchy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.