Gmina Michałowo

kw. 5, 2013 przez

Michałowo. Gmina z pasją!

 

Michałowo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin województwa podlaskiego. Należy do powiatu białostockiego, a samo miasto położone jest 30 km na wschód od Białegostoku i 30 km od granicy z Białorusią. Tutaj zaczyna się Unia Europejska. Na obszarze gminy znajduje się 70 miejscowości, w tym 27 sołectw. Jej powierzchnia to blisko 410 km2. Posiada ogromny potencjał inwestycyjny. Dysponuje również bogatą ofertą kulturalną ukierunkowaną na promowanie wielokulturowości, a dzięki licznym atrakcjom turystycznym i przyrodniczym, to także wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu. To gmina z dla ludzi z pasją, bo tutaj można je realizować w różnym zakresie – uprawiając sport, korzystając z bogactwa przyrodniczego czy też biorąc udział w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych.

Bogata historia

Początki historii Michałowa sięgają XVIII wieku. Uwłaszczenie chłopów przyczyniło się do napływu i osiedlania się w Michałowie ludności polskiej i białoruskiej z pobliskich wiosek. Takim sposobem stało się osadą wielonarodowościową. Michałowo od dawna spełniało, na terenie gminy i nie tylko, funkcję ośrodka przemysłowego, kulturalnego i oświatowego. Okres międzywojenny to dalszy rozkwit Michałowa. Został on przerwany przez wybuch II wojny światowej. Michałowo doznało ogromu zniszczeń. Przez kolejne lata mieszkańcy wkładali wiele pracy i wysiłku by odbudować jego pozycję.

W wyniku reformy samorządowej z 2002 roku i wprowadzenia bezpośredniego wyboru wójta urząd ten nabrał jeszcze większego znaczenia. Wówczas Wójtem gminy został wybrany Marek Nazarko. Jest on gospodarzem gminy do dnia dzisiejszego, a od 1 stycznia 2009 roku – pierwszym burmistrzem w dziejach Michałowa. Ta właśnie data jest najważniejszą we współczesnej historii gminy. Tego dnia Michałowo otrzymało prawa miejskie. Wizytówką miasta i jego symbolem jest oddany do użytku w 2010 roku ratusz o ciekawej bryle architektonicznej.

Bogactwo przyrody

Walory przyrodnicze gminy sprawiają, że ma ona duży potencjał turystyczny. Chodzi tu o turystykę weekendową, krajoznawczą i wypoczynkową, a także specjalistyczną: ornitologiczną, wędkarską, łowiecką, jeździecką, żeglarską oraz dla amatorów sportów wodnych i motorowodnych. Miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku przyciągną na pewno kompleksy leśne wchodzące w skład Puszczy Knyszyńskiej, piesze i rowerowe szlaki turystyczne, zabytki i obiekty dziedzictwa kulturowego, zalew w Michałowie, a także oferujące unikalną w skali europejskiej faunę i florę Zalew Siemianówka i Rezerwat Gorbacz.

Żywa wielokulturowość

Miasto może poszczycić się prawdziwą i żywą wielokulturowością. Gmina korzysta ze swojego przygranicznego położenia. Popularne w całym regionie i sąsiednich województwach są już imprezy Bandarouskaja Haściounia (Bondary, lipiec) oraz Prymackaja Biasieda (Michałowo, sierpień). Jest to wyjątkowo ciekawa propozycja dla turystów, chcących poznać pogranicze zachwycające bogactwem różnorodności. W trakcie imprezy na scenie prezentują się najlepsze zespoły z Polski i Białorusi. Imprezy te uczą tolerancji oraz szacunku do kultury mniejszości, zachwycają bogactwem jak również oryginalnością twórczością zespołów wschodnich. W lipcu do Michałowa przyjeżdżają również artyści w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. W Michałowie dba się również o zachowanie i kultywowanie dawnych tradycji. Wyremontowany Dom Ludowy w Sokolu będzie funkcjonował jako Centrum Produktu Lokalnego. Jego misją jest za pośrednictwem innowacyjnych i multimedialnych narzędzi dokumentować, kolekcjonować, ale również i promować sztukę ludową (w tym również zanikające zawody). Centrum ma również organizować warsztaty rękodzieła, artystyczne i kulinarne pielęgnujące wielokulturowość gminy i województwa.

Organizowane od 10 lat we wrześniu Święto Grzyba to impreza, która czerpie z bogactwa naturalnego oraz kulturalnego Michałowa i ma na celu jego promocję poprzez zabawę i działania edukacyjne skierowane do szkół. Oprócz atrakcji artystycznych oraz kiermaszu rękodzieła ludowego promowane są potrawy z grzybów, organizowany jest konkurs kulinarny, a także wspólne grzybobranie i wybór Władcy Grzybowego. Impreza oferuje niezapomniane wrażenia i przyciąga co roku tłumy turystów.

Troska o historię i tradycję

Przez cały rok można odwiedzać Pracownię Filmu Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie. To jedyna w swoim rodzaju galeria, która w swoich zbiorach ma ponad 30 tys. archiwalnych zdjęć, pocztówek i około pięć tysięcy grafik obrazujących życie mieszkańców przedwojennej Polski, a zwłaszcza jej wschodnich regionów. Niezwykle cenna jest kolekcja ok. 10 tysięcy oryginalnych fotografii wykonanych podczas II wojny światowej przez żołnierzy głównie na terenach polskich. Część kolekcji prezentowana jest w nowoczesnej, multimedialnej formie. Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii i przede wszystkim Gminny Ośrodek Kultury organizują przez cały rok wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych przyciągających widzów i uczestników z całego regionu.

Sport i rekreacja

Oprócz imprez kulturalnych w Michałowie odbywa się kilka ważnych wydarzeń sportowych. W 2011 roku oddano tu do użytku kompleks basenowo-rekreacyjny „Na Fali”. Jest to nowoczesny obiekt, w którym oprócz głównego, pełnowymiarowego basenu (12m x 25m) mieszczą się spiralna zjeżdżalnia wodna, basen do hydromasażu, jacuzzi, sauna i siłownia. Obiekt zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który w swojej ofercie ma również liczne imprezy, w tym m.in. Regaty Żeglarskie Puchar Żubra nad Zalewem Siemianówka w klasie Laser (lipiec). W gminie organizowane są również Kolarski Maraton Kresowy „Dzika Puszcza” oraz Charytatywny Półmaraton Podlaski w Nowej Woli (sierpień).

Michałowo to gmina z pasją. Miejsce, które warto odwiedzić, w którym warto żyć i w którym warto ulokować swój biznes. Informacje o dokładnych datach imprez dostępne są na www.michalowo.eu.

 

Dobre miejsce na biznes

Gmina Michałowo posiada duży potencjał rozwoju gospodarczego. Dzięki wyjątkowym wartościom przyrodniczym i kulturowym staje się miejscem atrakcyjnym dla indywidualnych inwestycji w zakresie mieszkalnictwa rodzinnego. Ważna jest również otwartość samorządu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Gmina posiada aktualne plany zagospodarowania przestrzennego. W Michałowie oraz przy drodze Białystok – Michałowo przygotowane są tereny inwestycyjne o powierzchniach od 1 ha, 10 ha do 200 ha (dodatkowe 353 ha w Topolanach). Dodatkowo niskie podatki i zaplecze kadrowe sprawiają, że Michałowo jest atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Duże środki zostały zainwestowane w infrastrukturę. Realizowane są kolejne projekty – dostęp do szerokopasmowego internetu, rewitalizacja obszaru położonego w obrębie dawnego rynku w Michałowie. Dodatkowo realizowana jest inwestycja obejmująca rekultywację plaży w Bondarach i budowę ośrodka sportów wodnych nad Zalewem Siemianówka

Rozwój i nowe inwestycje

Władze samorządowe podejmują działania mające na celu jak najlepsze wykorzystanie środków z nowego budżetu Unii Europejskiej. Większa część projektów i inwestycji w gminie realizowana jest bowiem właśnie dzięki otrzymanym funduszom z UE. Gmina uznawana jest za lidera w ich pozyskiwaniu. Realizowane działania będą miały na celu ulepszanie infrastruktury drogowej, kulturalnej, sportowej i turystycznej oraz podnoszenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej gminy. Duży akcent kładziony jest na inwestycje związane z wprowadzaniem tzw. „zielonych technologii”.

GMINA MICHAŁOWO

Dane teleadresowe

URZĄD MIEJSKI W MICHAŁOWIE

16-050 Michałowo

ul. Białostocka 11

tel.: 85 713 17 74

faks.: 85 713 17 77

e-mail: sekretariat@michalowo.eu

www: michalowo.eu

Burmistrz: Marek Nazarko

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.