Rusza sezon spływów na Dunajcu

kw. 14, 2015 przez

spływ Dunajcem

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/flickr.com

1 kwietnia ruszył kolejny sezon spływów na Dunajcu. Jak co roku wszystko zostało dokładnie przygotowane do sezonu turystycznego, a dla klientów nowość – rusza dodatkowo sprzedaż e-biletów, co ułatwi ich zakup nawet na konkretną godzinę.

Przed rozpoczęciem sezonu przygotowano i sprawdzono dokładnie sprzęt: tratwy flisackie, skompletowano kamizelki ratunkowe, sprawdzono i zmierzono głębokość koryta Dunajca, usunięto skutki poczynań bobrów. Pierwszego dnia ze spływu skorzystała między innymi grupa turystów z Anglii. Spływ przyciąga wielu turystów, a oprócz rodaków, którzy stanowią najliczniejszą grupę spływ przyciąga wielu Niemców, Słowaków, Czechów, Węgrów. Tylko w ubiegłym roku ze spływu przełomem Dunajca skorzystało 240 tysięcy turystów.

Do weekendu majowego dla turystów ma być przygotowanych 250 tratw. Flota sukcesywnie jest powiększana, i pracuje w niej 500 flisaków. Ceny biletów są niezmienne od zeszłego roku i wynoszą 49 zł dla osoby dorosłej do Szczawnicy, a do Krościenka 59. Dla grup zorganizowanych przewidziane są zniżki, dla dzieci w wieku do 10 lat płaci się za bilet o połowę mniej. Spływ drewnianymi tratwami rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach. Turyści mają do wyboru dwie możliwości: wariant krótszy – do Szczawnicy i dłuższy – do Krościenka. Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, i można ją przepłynąć w 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut – jest to trasa o pięć kilometrów dłuższa.

Na targach turystycznych, na stoisku flisackim można zapoznać się dokładnie z ofertą. Spływ przełomem Dunajca to jedna z większych europejskich atrakcji, a organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Początki tej atrakcji turystycznej sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Początkowo spływ Dunajcem miał charakter towarzyskich imprez, sporadycznie organizowanych dla gości okolicznych dworów i zamków. Czas umilano sobie śpiewem pieśni patriotycznych, wznoszono przy tym toasty, strzelano na wiwat.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.