Olsztyn – stolica Krainy Jezior

wrz 8, 2010 przez

Olsztyn rynek

icanlearnenglish (flickr)

Olsztyn to stolica województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nie bez kozery jest on nazywany królestwem jezior i lasów. Natkniemy się tu na dziewiczą przyrodę wtopioną w tętniące życiem i atrakcjami miasto.

Pierwsze zapiski o Olsztynie pochodzą z 1334 roku. Prawa miejskie uzyskał 11 lat później początkowo pod nazwą Allenstein, a dla Polaków Holstin. Z biegiem czasu nazwa przekształciła się w dobrze każdemu znany Olsztyn. W 1466 roku miasto zostało wcielone do Państwa Polskiego. W latach zaborów Olsztyn został włączony w poczet Pruski. Mimo licznych wojen oraz epidemii stolica Warmii i Mazur po wydarzeniach w latach 1939-1945 dynamicznie się rozwija. W 1991 roku do Olsztyna zawitał nawet sam papież Jan Paweł II.

Jeśli mówimy o historii powinniśmy przyjrzeć się okolicznym zabytkom. Katedra Św. Jakuba zbudowana w XIV wieku utrzymana w stylu gotyckim posiada aż 63 metry wysokości. Co roku latem możemy odwiedzić kościół i posłuchać Olsztyńskich Koncertów Organowych.

Olsztyn Kopernik

tenloginbedziewolny (flickr)

Kolejnym gotyckim zabytkiem jest Zamek Kapituły Warmińskiej. Niegdyś stanowił siedzibę administratora dóbr. Najbardziej znanym z nich był sam Mikołaj Kopernik pełniący tę funkcję w latach 1516-1512. Zabytek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom współczesnej turystyce i obecnie jego opiekuni organizują liczne wystawy oraz Olsztyńskie Lato Artystyczne.

Stary Ratusz w centrum Starówki stanowi nie lada gratkę. Zbudowany w XIV w. do 1991 roku był siedzibą władz lokalnych, a obecnie mieści się w nim Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Olsztyn jezioro Krzywe

Cezary Borysiuk (flickr)

Wysoka Brama jest jedyną  pozostałą z nielicznych murów otaczających miasto. W 2003 roku zabytek został w pełni odrestaurowany stanowiąc niewątpliwą atrakcję turystyczną.

Olsztyn słynie z licznych jezior zarówno na terenie miasta jak i w jego okolicach. Mimo, że zbiorniki wodne są położone na małym terenie, to nie sposób odmówić im różnorodności. Możemy spotkać tu wiele gatunków zarówno zwierząt jak i roślin. Duża populacja ryb stanowi łakomy kąsek dla wędkarzy. Najbardziej rozbudowaną infrastrukturę turystyczną posiada jezioro Ukiel, które przyciąga największe tłumy plażowiczów. Nie mniej atrakcyjnym kąpieliskiem jest jezioro Kortowskie na terenie miasteczka akademickiego.

Niewątpliwie Olsztyn jest miejscem godnym uwagi dla każdego typu turystów, tych spragnionych słońca oraz kąpieli, jak również dla fanatyków zabytków czy dobrej zabawy.