Seul – miasto równowagi

lip 25, 2014 przez

Seul

jonasginter, flickr

Flaga Korei Południowej ozdobiona jest niebieskim i czerwonym symbolem yin i yang reprezentującym równowagę – stan idealny, stan, który został zaburzony z początkiem wojny koreańskiej. Jednak po zawieszeniu broni w 1953 r. nowoczesny Seul rozkwitł na nowo. Dziś miasto charakteryzuje się wspaniałą architekturą, tętniącą życiem kulturą i kwitnącą gospodarką – wszystkie te czynniki składają się na prężnie rozwijający się Seul.

Jak zaoszczędzić pieniądze w Seulu?

Zaopatrz się w „Seul CityPass”. Ta karta transportowa obejmuje dziennie 20 wyjazdów w metrze lub autobusie.

Posilaj się na ulicy. Stoiska z jedzeniem i 24-godzinne Koreańskie budki z „fast-foodem” oferują szerokie spektrum kulinarne, które jest przyjemne zarówno dla naszych kubków smakowych, jak i dla naszego portfela.

Kupuj w sklepach „Tax Free”. Zagraniczni goście mogą kwalifikować się do zwrotu podatku za towary, które zakupują w tym kraju. Szukaj zwłaszcza sklepów, które posiadają oznakowanie „Global Tax Free”. Przed wyjazdem z Seulu zadeklaruj swoje zakupione w takich sklepach przedmioty na dziale celnym znajdującym się na lotnisku, a otrzymasz zwrot pieniędzy. Dowiedz się więcej o zwrocie podatku na oficjalnej stronie internetowej Organizacji Turystyki w Korei.

Zwiedzanie Seulu

jungmoon, flickr

Kultura Seulu

Kultura Korei Południowej jest nadal głęboko oparta na starożytnych, konfucjańskich zasadach, łącznie z silnym oddaniem rodzinie i społeczeństwie. Z powodu szacunku Koreańczyków dla systemu patriarchalnego, ojcowie, starsi rodziny i przodkowie są honorowani ponad wszystko. Aby przestrzegać koreańskiej etykiety, kłaniaj się starszym w pozdrowieniu i ustąp im miejsca w transporcie publicznym. Kłaniaj się również innym przy pierwszym spotkaniu, a przy kolejnych wystarczy skinienie głową.

Jakie walutę zabrać ze sobą ?

Oficjalną walutą w Korei Południowej jest Won południowokoreański (KRW). Tysiąc wonów wynosi w przybliżeniu 2,98 polskiego złotego. W ogólnym obiegu występują monety o nominałach 1, 5, 10, 50, 100, 500 wonów, a banknoty w nominałach 1000, 5000, 10 000 i 50 000 wonów.
Bezpieczeństwo.

Pomimo, że wskaźniki przestępczości w Korei Południowej są niskie, należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo osobiste. Seul przyciąga przestępców tak samo, jak inne jemu podobne miasta z takim zagęszczeniem ludności: kradzieże kieszonkowe i kradzieże torebek czy plecaków są oczywiście bardziej powszechne w zatłoczonych terenach, ale mimo wszystko warto pamiętać, aby nie chodzić samemu w nocy, i a podróżując po mieście taksówką upewnij się, że korzystasz z legalnie działających przewoźników.

Seul - atrakcje turystyczne

storyvillegirl, flickr

Jedzenie w Seulu

Hansik, czyli krótsza nazwa dla tradycyjnej, koreańskiej żywności, jest sama w sobie doświadczeniem, którego zdecydowanie nie chcesz przegapić – ale jest również przeznaczona tylko dla tych, którzy nie posiadają „delikatnego” lub „wrażliwego” żołądka. Wiele koreańskich posiłków ma w sobie masę marynowanych składników, takich jak kimchi (pikantna marynowana kapusta lub inne warzywo) i gochujang (fermentowane nasiona soi i pasta z czerwonej papryki) oraz pełną gamę innych koreańskich smaków. Nie pozwól, aby strach przed nieznanym sprawił, że nie spróbujesz chociaż paru flagowych potraw, naprawdę warto.

Jeśli nie przemawia do Ciebie kapusta kimchi, to być może przekona Cię nigdy nie kończąca się lista grillowanych mięs. Usiądź z innymi wokół grilla umiejscowionego pośrodku stołu i rozkoszuj się aromatem skwierczącego samgyupsal (boczku) lub galbi (żeberek). Liczysz kalorie? Dla Ciebie też znajdziemy flagowy przysmak – bibimbap. Ta potrawa składa się z miski ryżu, warzyw, pasty chili, jajka i ewentualnie mięsa z grilla, które napełni Cię bez obciążania Twojej talii (lub budżetu).

Prawdziwie odważnych smakoszy wysyłam do Gwangjang Market, najstarszej krytej hali targowej w Seulu, gdzie możesz spróbować po troszku dosłownie wszystkiego, od Mandu (pierożki z papieru ryżowego z farszem z mielonego mięsa lub warzyw) do jokbal (noga wieprzowa gotowana w sosie sojowym z czosnkiem). Pamiętaj że warto zostawić sobie trochę miejsca na bin dae duk – smażone naleśniki z mielonej fasoli mung.

Seul Korea

Magdalena Roeseler, flickr

Seul, jako stolica Korei od XIV wieku, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych położonych w zachodniej części kraju. Miasto napakowane jest mnóstwem atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, od pałaców królewskich po modne centra handlowe. Seul jest miastem mającym tak wiele do zaoferowania, że turyści mogą wręcz czuć się zagubieni jeśli chodzi o wybór celów wycieczek. Ulice tego miasta są zawsze zapchane ludźmi, tak samo jak same są przepełnione nieograniczonymi odmianami restauracji, kawiarni, dyskotek czynnych o każdej porze dnia i nocy. Jasne neony i chwytliwe piosenki rozbrzmiewające z klubów przyciągają mnóstwo młodych ludzi, oczywiście tych, którzy nie zdecydowali się pójść do barów karaoke, gdzie możesz spędzić wspaniale czas śpiewając i tańcząc.

Największymi atrakcjami turystycznymi Seulu są „Seoul Tower” oraz „Budynek 63”. „Seul Tower” znajduje się na szczycie góry Namsan, dzięki czemu oferuje zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta i okolic. Widok jest tak wspaniały, że wielu odwiedzających rozważa nazwanie Seoul Tower” najlepszą wieżą widokową w Azji. Za to o „Budynku 63” mówi się, że jest jednym z najwyższych budynków na świecie. Jest to wieżowiec położony na Yeouldo, z widokiem na rzekę Han. 63 oznacza liczbę pięter i obejmuje głównie biura finansowe, atrakcje rozrywkowe, obserwatorium i szereg restauracji, które zadowolą każdą grupę wiekową, muzeum figur woskowych, modne centrum handlowe wypełnione markowymi sklepami oraz ogromne akwarium ze wszystkimi gatunkami ryb.

Saul zapewnia rozrywkę na każdym poziomie oraz niezapomniane wspomnienia. Nigdy nie dowiesz się, co Cię ominęło, póki sam nie spróbujesz.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.