Wycieczka do Betlejem

gru 22, 2016 przez

Betlejem

efesenko/bigstockphoto.com

Betlejem w okresie Świąt Bożego Narodzenia stanowi szczególne miejsce. Mówi się o nim, że jest to najwspanialsze miasto Izraela. Utożsamiane jest z narodzinami Jezusa Chrystusa.

Betlejem usytuowane jest w Judei – w odległości ok. 8 kilometrów od Jerozolimy. Znajduje się na Obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu. Od 1996 roku miasto przynależy do Autonomii Palestyńskiej. Mimo faktu, że miejsce to znajduje się pod stałą kontrolą, przez cały czas odwiedza je mnóstwo turystów i pielgrzymów z całego świata (www.travelmaniacy.pl).

Do głównych punktów na mapie odwiedzających Betlejem zalicza się przede wszystkim: Bazylika Narodzenia Pańskiego, kościół franciszkański z XIX wieku, Meczet Omara znajdujący się przy Placu Narodzenia, a także Plac Żłóbka, Centrum Dziedzictwa Palestyńskiego, Grota Mleczna i Grób Racheli.

Bazylika Narodzenia Pańskiego stanowi jeden z najstarszych kościołów na świecie. Powstała w miejscu pierwszego kościoła w Izraelu. Świątynię wzniesiono nad Grotą Narodzenia. W czerwcu 2012 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 323 r. dobudowywano do Bazyliki nowe elementy, dzięki czemu w jej wnętrzach znajdują się kaplice różnych wyznań chrześcijańskich (www.travelmaniacy.p).

Kolejnym ważnym miejscem na mapie pielgrzymujących do Betlejem turystów jest Meczet Omara, który znajduje się na placu Manger. Usytuowany jest blisko Bazyliki (zaledwie 200 metrów). W pobliżu Bazyliki znajduje się również Plac Żłóbka. Sanowi on miejsce spotkań mieszkańców Betlejem. Często turyści odpoczywają na nim w przerwie między zwiedzaniem obiektów Betlejem. W czasie Wigilii Plac staje się ogromnym bazarem, na którym można nabyć wiele pamiątek (www.abcizrael.pl).

Kościół franciszkański z XIX wieku usytuowany jest na południowy wschód od Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Został on wzniesiony na miejscu kaplicy, w której znajdowała się grota, w której, jak mówi tradycja, schroniła się Święta Rodzina (www.travelmaniacy.p). Grota Mleczna (półnaturalna i półsztuczna) pełni funkcję sanktuarium maryjnego. Ma głębokość 6 metrów i stanowi ważny cel do zwiedzenia dla wielu pielgrzymów. Grób Racheli jest miejscem, które również przyciąga wielu turystów z całego świata. Budowla znajduje się na obrzeżach miasta, w muzułmańskim cmentarzu. Stanowi trzecie najświętsze miejsce w judaizmie i jest znana także jako meczet Bilal bin Rabah (www.abcizrael.pl).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.