Trasy kolejowe, które warto zobaczyć

cze 25, 2013 przez

pociąg w górach

Mimo że w Polsce podróżowanie koleją nie kojarzy się zbyt dobrze, to jednak istnieją w Europie takie trasy, które naprawdę warto zobaczyć, zwłaszcza z perspektywy supernowoczesnego lub zabytkowego wagonu. Jest to znakomita rozrywka dla tych osób, dla których mniej ważny jest cel podróży, zaś istotna jest sama trasa.

Trasą, którą zdecydowanie każdy powinien zobaczyć jest ta, którą pokonuje najwolniejszy pociąg ekspresowy na świecie – Glacier Express w Szwajcarii. Łączy on dwa popularne kurorty szwajcarskie, zaś po drodze pociąg mija 91 tuneli i 291 mostów. Trasę 270 kilometrów przemierza w 8 godzin. Pasażerowie mogą w tym czasie obserwować wspaniałe górskie widoki z komfortowych, panoramicznych wagonów. Ekspres lodowcowy pokonał swoją pierwszą trasę w 1930 roku.

W Austrii natomiast warto przejechać się Semmeringbahn, które stanowi idealny przykład na to, że myśl techniczna wcale nie musi kolidować z przyrodą. Była to pierwsza kolejka w Europie przeprowadzona przez góry, a powstała w latach 1848 – 1854. Podczas trwającej godzinę podróży można podziwiać nie tylko naturę, ale też wiele historycznych obiektów.

Jedną z najpopularniejszych kolejek w Niemczech jest Zugspitze Bahn, która wjeżdża praktycznie na sam szczyt najwyższej góry w tym kraju. Choć linię zbudowano 80 lat temu, do dziś jest uznawana za majstersztyk myśli inżynieryjnej.

W południowej części francuskich Pirenejów kursuje tzw. Mały żółty pociąg stanowiący symbol regionu Languedoc-Roussillon. Od niemal stu lat pociągi przemierzają tam trasę na jedną z najwyżej położonych stacji w Europie (1503 m n.p.m.). Po drodze można podziwiać aż 650 różnych dzieł inżynierii.

W Polsce warto przejechać się Bieszczadzką Koleją Wąskotorową uruchomioną w 1895 roku. Początkowo woziła drewno, teraz jednak trasę 98 kilometrów mogą podziwiać turyści. Obecnie jest to podstawowa atrakcja latem, jednak o innych porach roku również można zamówić przejazd.

Miłośnicy kolei koniecznie powinni wybrać się na przejażdżkę linią łączącą Oslo z Bergen. 400 kilometrów pokonamy w 6,5 godziny, w wielu miejscach ponad górną linią lasu.

Jeśli marzy nam się wycieczka koleją u podnóża Alp, powinniśmy wybrać Chemin de fer de La Mure we Francji.

Inną znaną w całej Europie trasą kolejową jest ta łącząca Bar w Czarnogórze oraz Belgrad w Serbii. Najwyżej położoną na kontynencie koleją zębatą jest ta prowadząca na szczyt Jungfrau w Szwajcarii.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.