Londyn (atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca)

sty 27, 2012 przez

Londyn most

Londyn to jedno z ważniejszych światowych centrów biznesu, kultury i finansów. To właśnie tu mają swoje główne siedziby największe międzynarodowe banki i firmy. Londyn jest nie tylko stolicą Zjednoczonego Królestwa, ale także i największym miastem w Unii Europejskiej. To przepełnione różnymi kulturami miejsce zawiera w sobie nutę zarówno charakterystycznego, angielskiego flegmatyzmu, jak i szalonych zabaw do białego rana w tutejszych, słynnych nocnych klubach. Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast w Europie.

Londyn położony jest nad Tamizą, blisko ujścia do Morza Północnego (64 km). Pod względem liczby mieszkańców (12, 3 mln osób) jest on jedną z największych aglomeracji miejskich świata. Ponadto stanowi trzecie co do wielkości (1572 km²) największe miasto Europy, zaraz po Moskwie i Stambule.

Historia Londynu

Historia Londynu zaczęła się w 43 r. n. e., kiedy stanowił on osadę i zarazem rzymską warownię na wzgórzach Cornhill i Ludgate Hill. W kolejnych latach stał się on jednym z najbogatszych miast imperium, głównie za sprawą handlu z krajami kontynentu europejskiego. W XIII wieku Londyn zaczął pełnić funkcję rzeczywistej stolicy kraju. Stało się tak głównie dzięki zbudowaniu Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby dworu królewskiego.

W 1666 roku w mieście doszło do wielkiego pożaru, który strawił ponad 13 tys. domów i niemal 90 kościołów (80% powierzchni Londynu). W XVIII w zburzono średniowieczne mury obronne, dzięki czemu doszło do rozrostu tej miejscowości. W tym czasie Londyn stał się największym miastem Europy. W 1863 roku królowa Wiktoria otworzyła pierwszą na świecie linię metra. 31 lat później otwarto także most Tower Bridge.

London eye

Dorron (flickr)

W pierwszej dekadzie XIX w. liczba mieszkańców Londynu przekroczyła milion osób. W 1908 roku odbyły się tu jedne z pierwszych nowożytnych igrzysk na świecie- Letnie Igrzyska Olimpijskie. W czasie wojny światowej przez liczne bombardowania ze strony Niemców miasto straciło dzielnicę portową i częściowo City (centrum Londynu). Po zakończeniu wojny dokonano przestrzennego rozwoju stolicy (m.in. wyeliminowano slumsy, wybudowano kilka miast-ogrodów np. Harlow czy Crawley), oczyszczono wody Tamizy i dążono do likwidacji tzw. londyńskiego smogu. W 2000 roku otwarto Tate Modern, London Eye i Millenium Dome.

Transport w Londynie

Podstawą komunikacji miejskiej w Londynie jest wielopoziomowa i silnie rozbudowana sieć metra oraz autobusów. Znajduje się tu także 5 dużych, międzynarodowych lotnisk: Heathrow (największy taki obiekt w Europie), Gatwick, Luton, London City Airport i Stansted. Brzegi Tamizy pokryte są gęstą zabudową portową, zaś w centrum miasta umiejscowionych jest kilkanaście dworców kolejowych.

Londyński autobus

Metro Centric (flickr)

Atrakcje turystyczne Londynu (zabytki, ciekawe miejsca)

Stolica Wielkiej Brytanii obfituje w atrakcje turystyczne znane historykom oraz laikom. Są nimi m.in.:

 • London Eye, czyli przypominające Diabelski Młyn koło, na którym umieszczono oszklone kapsuły umożliwiające turystom oglądanie panoramy miasta z perspektywy ptaka;
 • most Westminster Bridge– występujący chyba w każdym filmie rozgrywającym się w stolicy Wielkiej Brytanii;
 • Big Ben – znana na całym świecie wieża zegarowa stanowiącą część budynku parlamentu
 • Pałac Buckingham, będący największym tego typu obiektem na świecie.
Big Ben

TJ Morris (flickr)

W Londynie znajdują się również cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są nimi: Tower of London (przez wieki stanowiące siedzibę władców Anglii, gdzie zobaczyć można kolekcje zbroi i militariów, a także królewski skarbiec z największym diamentem świata, czyli Gwiazdą Afryki), Królewskie Ogrody Botaniczne (Kensington Gardens), obserwatorium astronomiczne w Greenwich oraz obszar składający się z neogotyckiego Pałacu Westminster (ze słynnym Big Benem), Westminster Abbey i Kościoła Św. Małgorzaty.

Londyn nocą

Man&His Cam (flickr)

Stolicę Wielkiej Brytanii kojarzy się również z ogromną liczbą pięknych oraz zadbanych parków (np. Hyde Park, St. James Park, Green Park, Kew Gardens, Regent’s Park) i Operą Królewską Covent Garden. Ze wzgórz Parliament Hill można zobaczyć całe centrum Londynu, natomiast Chelsea Physic Garden jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii. Jednak najbardziej przyciągającymi turystów miejscami są licznie występujące tu muzea i galerie.

Na wielbicieli paleontologii czeka londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. W nim można zobaczyć eksponaty związane z historią Ziemi i człowieka, pozostałości po dinozaurach wraz ze zrekonstruowanym szkieletem diplodoka, a także szczególnie lubiane przez turystów – symulatory wybuchu wulkanu i trzęsienia ziemi. Warto również udać się do National Gallery, gdzie znajduje się największa galeria obrazów na terenie Wielkiej Brytanii. To właśnie w niej wiszą takie malarskie perełki jak „Słoneczniki” van Gogha czy też „Madonna wśród skał” Leonarda da Vinci. W miasteczku Greenwich natomiast można ujrzeć wiktoriański żaglowiec znajdujący się w największym Muzeum Morskim na świecie.

Kolejnym punktem na liście najciekawszych miejsc do zwiedzenia w Londynie musi być koniecznie największe muzeum historii starożytnej w Europie, czyli British Museum. Może się ono poszczycić największą ilością eksponatów z okresu antycznego (m.in. mumie, egipska biżuteria czy też skamieniałości). Jest to także muzeum, które posiada najbardziej okazały zadaszony dziedziniec na świecie.

Dla osób bardziej nastawionych na współczesność wartymi polecenia będą:

 • Tate Modern – muzeum sztuki współczesnej, gdzie można spotkać np. spadający na głowy zwiedzających naturalnej wielkości fortepian
 • Madame Tussauds – Muzeum Figur Woskowych w Londynie, w którym można spotkać takich celebrytów jak: ukochana przez Brytyjczyków Księżna Diana, Jan Paweł II czy członkowie zespołu The Beatles.

Kiedy już zapoznamy się z licznymi eksponatami londyńskich muzeów, warto wybrać się następnie na jeden ze słynnych londyńskich placów: Picadilly Circus z gigantyczną elektroniczną reklamą lub też Trafalgar Square. Na pierwszym z nich warto zwiedzić dwie najbardziej znane jego dzielnice: China Town oraz Soho. Na placu Trafalgar Square, który uznawany jest za centrum Londynu znajdują się pomniki: Jerzego IV, Jakuba II, a także mająca aż pięćdziesiąt sześć metrów kolumna Nelsona.

Harrods to najsłynniejszy ekskluzywny sklep w mieście, obok którego nie można przejść obojętnie. W tym siedmiopiętrowym domu handlowym robi bowiem zakupy sama królowa Wielkiej Brytanii. Natomiast przy Oxford Street znajdują się sklepy popularnych na całym świecie angielskich marek: H&M, TopShop, Primark, Mango.

Puby i dyskoteki w Londynie

Wbrew flegmatycznemu charakterowi wielu Brytyjczyków Londyn prowadzi bardzo bogate życie nocne i mimo powszechnym opiniom, że angielskie piwo jest jednym z najgorszych na świecie, Londyńczycy uwielbiają spędzać swój wolny czas nad kuflem ze złocistym trunkiem. Londyn może pochwalić się szerokim wachlarzem pubów i klubów, w których można m.in. posłuchać irlandzkich zespołów bądź obejrzeć mecz angielskiej drużyny. Nocne życie Londynu kwitnie przede wszystkim w Soho, gdzie znajduje się najwięcej takich lokali. Do najsłynniejszych londyńskich dyskotek należą Club Colosseum, Ministy of Sound i The Clinic.

1 Comment

 1. Janina

  Wybieram sie do Londynu w czerwcu.Bardzo sie z tego ciesze .Tam mieszkali moi dziadkowiei tam zmarli. Mam 10 dni na zwiedzanie!Napewno z tego ,co wymieniacie w swoim przewodniu cos zobacze, ale musze rozłozyc siły fizyczne ,jak i finansowe na te dni.oby dopisała pogoda.
  Pozdrawiam nina

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.