Boże Narodzenie i Sylwester – poza Polską?

gru 17, 2013 przez

święta na tropikalnej wyspie

Od kilku lat można zauważyć, że Polacy coraz chętniej spędzają Boże Narodzenie i Sylwestra poza granicami kraju. Dzięki temu, mogą nie tylko zwiedzić inne rejony świata, ale też poznać zwyczaje różnych nacji. To o tyle ciekawe, że w większości krajów celebracja zarówno świąt, jak i ostatniego wieczoru w roku nieco różni się od polskich tradycji.

Według najnowszych danych, w tym roku zagranicę na okres świąteczny i noworoczny wyjechać ma aż o 40% więcej obywateli naszego kraju niż w roku poprzednim. Jak sądzą eksperci pracujący w branży turystycznej, wzrost zainteresowania takimi wyjazdami wynika zarówno z relatywnie niskich cen wycieczek, jak też z faktu, że wystarczy wziąć tylko 6 dni wolnego, by wypoczywać aż 16 dni. To sprawia, że wielu Polaków zachęconych jest do długiego wypoczynku poza granicami kraju.

Eksperci zauważają przy tym, że wyraźnie wzrasta zainteresowanie podróżami do egzotycznych krajów. W poprzednim roku na takie wycieczki zdecydowało się 9% osób wyjeżdżających w tym okresie, natomiast w bieżącym roku odsetek ten podskoczył do 17%. Polacy są przy tym gotowi wydać średnio ok. 3400 zł na osobę, by spędzić okres bożonarodzeniowy i noworoczny w innym rejonie świata. Same dane dotyczące planowanych wydatków związanych z wycieczkami też są lepsze niż w ubiegłym roku. W 2012 r. przeciętny Polak wyjeżdżający w tym czasie wydał ok. 3 tysięcy złotych. Według specjalistów, wzrost średniego kosztu wycieczek ma ścisły związek z rosnącymi wymaganiami Polaków, którzy wybierają coraz mniej popularne i odleglejsze państwa.

Osoby wyjeżdżające na święta lub Sylwestra do ciepłych krajów najchętniej wybierają Wyspy Kanaryjskie. Decyduje się na nie ok. 30% turystów. Cena wyjazdu dla jednej osoby przy średnim standardzie to ok. 2800zł. Najtańsze są wyjazdy do Tunezji i na Maltę. Zapłacimy za nie ok. 1600 zł od osoby. Najdrożej jest natomiast na Mauritiusie, gdzie przeciętna cena wycieczki dla jednej osoby to ok. 6200 zł, choć zdarzały się nawet oferty w cenie 23 tysięcy złotych!

Niemniej jednak, część Polaków woli wyjechać w tym czasie na narty. Najchętniej wybieramy włoskie Alpy, chociaż odpowiadają nam również Alpy w Austrii. Co ciekawe, niektóre z tych wyjazdów wcale nie kosztują więcej niż urlop w Zakopanem czy w pobliskich Czechach. To właśnie sprawia, że popularność takich wyjazdów wzrasta z każdym kolejnym rokiem.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.