Wyspa Mauritius (zwiedzanie, atrakcje, zdjęcia)

lut 24, 2012 przez

Mauritius zdjęcie

Wulkaniczna i pofałdowana wyspa Mauritius umiejscowiona w zachodniej części Oceanu Indyjskiego przywodzi na myśl raj. Woda jest tu bowiem turkusowo-niebieska i nieskazitelnie czysta. Laguny oraz plaże Mauritiusa należą do najpiękniejszych na świecie. Jest to idealne miejsce dla miłośników morskich kąpieli oraz amatorów sportów wodnych. Wyspa oferuje turystom niezwykły krajobraz z ogrodami botanicznymi, narodowym rezerwatem przyrody, wodospadami ukrytymi głęboko w lasach i górami w tle.

Szczególnie upodobali sobie Mauritiusa Europejczycy. Najczęściej udają się tu, aby spędzić miesiąc miodowy czy uczcić rocznicę ślubu. Prawo Republiki Mauritiusa przewiduje także możliwość udzielenia ślubu cudzoziemcom, jeśli spędzą na wyspie co najmniej 3 dni. Uroczystość ta odbywa się najczęściej o zmierzchu, na którejś z pięknych plaży. Tutejsze hotele mają specjalnie przygotowane apartamenty dla nowożeńców, ze sporo tańszą ofertą cenową.

Mauritius zdjęcia

flahless (flickr)

Mauritius wraz z wyspami Reunion, Agalega i Rodrigues, a także archipelagiem Cargados Carajos tworzy część archipelagu Maskarenów. Funkcję stolicy pełni Port Louis. Ta wulkaniczna wyspa rozciągająca się na powierzchni 1860 m2, jest zaludniona przez ponad 1 200 000 mieszkańców. Od odkrycia tej wyspy w XVI wieku osiedlało się na niej wiele grup etnicznych. Hindusi, Tamile, Chińczycy, Afrykańczycy, Europejczycy i Malgasze współżyją tu w pełnej harmonii, respektując nawzajem swoje wierzenia i tradycje. Jako waluty używa się rupii, które składają się ze stu centów. Pod względem administracyjnym Mauritius dzieli się na dziewięć dystryktów: Grand Port, Black River, Moka, Flach, Port Louis, Plaines Wilhems, Pamplemousses, Riviere du Lempart i Savanne.

Obecnie podstawowymi źródłami dochodów mieszkańców Mauritiusa są: trzcina cukrowa, przemysł tekstylny oraz turystyka. Wyspa posiada opinię miejsca ekskluzywnego, niemającego nic wspólnego z turystyką masową. Ta wyjątkowość Mauritiusa odzwierciedla się nie tylko w cudownych pejzażach, obejmujących wspaniałych plaże, rzadkie gatunki flory i fauny, ale również w wysokim poziomie usług (m.in. obsługi hotelowej).

zdjęcie Mauritius

ian 1602 (flickr)

Wyspę Mauritius znano już w średniowieczu. W XVI wieku odkryli ją Portugalczycy, a następnie kolonizowali Holendrzy, Francuzi i Anglicy. Holendrzy ochrzcili ją imieniem swego władcy, Księcia Maurycego z Nassau (1598 r.). Wprowadzili oni także uprawę trzciny cukrowej. Później pojawili się tu Francuzi,(1715 r.) którzy w czasie wojen napoleońskich musieli zrezygnować z wyspy na korzyść Wielkiej Brytanii (1810 r.). W XVIII w. wyspa ta była główną przystanią archipelagu i ważnym punktem strategicznym Oceanu Indyjskiego. Przyciągała korsarzy, sławnych żeglarzy (m.in. Bougainville, la Perouse) i wojskowych. Na Mauritiusie zatrzymywały się takie znane osobistości jak: Darwin, Baudelaire, J. Conrad czy Twain. Następnie wyspa przeszła kryzys z powodu otwarcia Kanału Suseskiego, epidemii, cyklonów i nadmiernego zagęszczenia ludności. W połowie XIX wieku Mauritius stał się wyspą kosmopolityczną i taką wyspą pozostaje aż do dnia dzisiejszego. Podczas II wojny światowej Anglicy wybudowali na wyspie bazę morską i lotniczą.

Mauritius uzyskał niepodległość w ramach Wspólnoty Brytyjskiej w dniu 12 marca 1968 r. 24 lata potem wyspa została proklamowaną republiką. Republika Mauritiusa jest członkiem Wspólnoty Brytyjskiej, zaś język angielski jest nadal językiem urzędowym. Używa się także języka francuskiego i kreolskiego. Do dziś Mauritius stanowi kraj nieznający bezrobocia. Rozwojowi głównych gałęzi gospodarki (trzcina cukrowa, przemysł włókienniczy, turystyka) towarzyszą również nowe sektory. W 1970 roku wyspa ta stała się pierwszą strefą bezcłową na Oceanie Indyjskim. Tutejsza informatyka (grafika komputerowa, programowanie) należy do jednej z najbardziej zaawansowanych, a także konkurencyjnych w świecie.

zdjęcia Mauritius

fiahless (flickr)

Obywatele RP mogą przebywać na terytorium Republiki Mauritiusa do 180 dni w roku bez posiadania wiz. Muszą także spełnić następujące warunki: posiadać bilet powrotny, a także potwierdzoną rezerwację miejsca zamiesz­kania oraz środki niezbędne do utrzymania w czasie pobytu, wynoszące ok. 100 USD na dzień. Paszportu musi być ważny w dniu planowane­go opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa.

Turyści mogą porusza się po wyspie autobusami lub taksówkami. Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny.

Na wyspę można dotrzeć z głównych miast europejskich (Londyn, Rzym, Paryż, Frankfurt) i afrykańskich (Johannesburg, Cape Town, Nairobi, Harare).

Turyści mogą korzystać tylko z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich, gdyż bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców.

Kuchnia na Wyspie Mauritius bazuje na rybach, owocach morza oraz ryżu. Oprócz mięsa ryb jada się tu również dziczyznę.
Wyspa wypełniona jest zielenią wszechobecnej tu roślinności i plantacjami trzciny cukrowej. Mauritiusa otaczają barwne rafy koralowe, które są nie lada gratką dla fanów nurkowania. Pływający wokół wyspy mogą podziwiać wspaniałe formacje skalne, kratery i jaskinie, a nawet zatopiony wrak. Mauritius przyciąga również miłośników windsurfingu. Znajdą oni wspaniałe miejsce do uprawiania tego sportu na zachodzie wyspy, tam bowiem wieje najmocniej. Dla wędkarzy również znajdzie się tu miejsce. Należy tylko pamiętać, że na wyspę nie można wwozić sprzętu rybackiego. Na chętnych turystów czekają też pola golfowe, umiejscowione na terenie licznych hoteli.

Mauritius zachód słońca

Selene Weijenberg (flickr)

Najpiękniejsze i pełne białego piasku plaże znajdują się na wschodnim wybrzeżu. N północnym wybrzeżu w Grand Baie znajduje się najwięcej butików, kawiarni, restauracji, barów oraz dyskotek. Piton de la Riviere Norie (826 m n.p.m.) stanowi najwyższy szczyt wyspy usytuowany na południu kraju. Wilgotny równikowy klimat i wysokie temperatury (od około 20°C w lipcu do 26°C w styczniu) sprawiają, że Mauritius jest wyspą, gdzie chce się wypoczywać niezależnie od pory roku.

<

W naturalnym ekosystemie wyspy Mauritius wciąż występuje wiele gatunków fauny i flory, których nie spotka się nigdzie indziej na świecie. W 1994 r. powstał tu pierwszy park narodowy noszący nazwę Black River Gorges National Park.3 lata później ochroną objęto także rezerwat biosfery UNESCO Maccabee-Bel Ombre i Marine Parks przy Balaclava i Blue Bay. Warto także zwiedzić stolicę – Port Louis, w niej znajduje się wiele starych budowli z okresu kolonialnego. Nie wolno zapomnieć o tutejszym ogrodzie botanicznym – Pamplemousses, który jest znany z bogactwa tropikalnych roślin, a także z wodospadu Rochester i parku ptaków Casela.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.