Turystyka celem Państwa Islamskiego?

lis 9, 2015 przez

terroryzm

Oleg Zabyelin/bigstockphoto.com

Turystyka jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki światowej. Ale w ostatnim czasie coraz częściej obserwuje się wzmożone działania tak zwanego Państwa Islamskiego skierowane również w turystów.

Turystyka jest bardzo ważnym sektorem gospodarki niemal na całym świecie. Prognozuje się, że średnio każdego roku w latach 2010-2030 liczba podróży zagranicznych na świecie będzie rosnąć o 43 miliony. Poziom 1 miliarda podróży zagranicznych na świecie przekroczono w 2012 roku, a do 2030 r. liczba ta osiągnie poziom 1,8 miliarda. Obecnie według UNWTO turystyka ma 9% udziału w tworzeniu światowego PKB oraz daje zatrudnienie co 11 pracującej osobie.

Ale turystyka określana jest też mianem wrażliwego przemysłu, gdyż popyt na podróże jest wysoce podatny na liczne wydarzenia, takie jak wojny, wybuchy śmiertelnie zaraźliwych chorób, wahania koniunkturalne, kryzysy walutowe, kryzysy energetyczne czy terroryzm. I te ostatnie wydarzenia czyli działania terrorystyczne państwa Islamskiego wymierzone także w turystów doprowadzają do tego, że wiele osób rezygnuje z wyjazdów, podróży i woli dla bezpieczeństwa pozostać w domu.

Dla Polaków Tunezja i Egipt były państwami najchętniej wybieranymi na odpoczynek. Niskie ceny, liczne atrakcje i zawsze gwarantowana piękna pogoda przyciągała nad Morze Śródziemne wielu turystów. Obecnie skala ataków terrorystycznych wpływa bardzo negatywnie na turystykę. Tylko od początku 2015 roku w Tunezji i Egipcie wskutek zamachów terrorystycznych zginęło kilkaset osób. Każde takie wydarzenie to tragedia dla mieszkańców i obawy turystów, którzy planowali urlopy do tych miejsc, a dla tych, którzy akurat przebywali w miejscach gdzie dochodziło do ataków niejednokrotnie przerwany urlop i przedwczesny powrót do kraju.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoich komunikatach dotyczących bezpieczeństwa odradza podróże do Tunezji, Egiptu, a także popularnej Turcji.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.