Przewodnik po Gozo

cze 14, 2022 przez

Widok na port w Mgarr, na wyspie Gozo

Zdecydowanie mniej znana i rzadziej odwiedzana wyspa, dzięki czemu bardziej dziewicza i naturalna – mowa o Gozo, drugiej pod względem wielkości wyspie należącej do archipelagu Wysp Maltańskich. Powierzchnia Gozo to zaledwie 67 kilometrów kwadratowych, ale skrywa się na nich wiele niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć w czasie wycieczki na Maltę. Za sprawą licznych połączeń promowych na Gozo bardzo łatwo dostać się z głównej wyspy. Rejs trwa kilkanaście minut.

Victoria

Stolicą Gozo jest miasto Victoria, które często nazywane jest także Rabatem. Warto je zobaczyć ze względu na wiele ważnych zabytków. Największym jest średniowieczna Cytadela – dawana fortyfikacja wojskowa, a dziś malownicze uliczki i panoramiczne widoki na całe miasto. Ponadto w centrum Cytadeli znajduje się Katedra Wniebowzięcia, będąca przykładem XVII-wiecznego maltańskiego stylu barokowego. W środku można zobaczyć niezwykłe dzieła sztuki, m.in. statuę Matki Boskiej z 1897 roku oraz relikwie Jana Pawła II.

Mgarr ix-Xini

Mgarr ix-Xini to zatoczka, która CNN w 2015 roku uznało za jedno z 10 miejsc, które należy zobaczyć nim jej naturalny charakter uleganie zmianie w wyniku upływu czasu. W Mgarr ix-Xini poza plażowaniem można też zwiedzić unikatową wieżę strażniczą z 1661 roku.

Klify Ta‘Ċenċ

Zapierające dech w piersiach widoki oferuje formacje skalne Sanap Cliffs. Zobaczyć je można przy popularnej plaży Xlendi. Na klify, które mają aż 130 metrów wysokości prowadzi malowniczy szlak pieszy. Klify Ta’Cenc to również miejsca lęgowe dla sokoła wędrownego.

Zatoka Dwejra Bay i Fungus Rocks

To właśnie tu znajdowało się słynne Lazurowe Okno (Azure Window), które kilka lat temu zawaliło się, zmieniając widokówkowy krajobraz Gozo już na zawsze. Niemniej warto to miejsce zobaczyć. Ponadto nieopodal znajduje się wyjątkowa Fungus Rock, czyli 65-metrowa skała na brzegu morza.

Bazylika Ta’ Pinu

Słynna maltańska budowla sakralna, będąca miejscem licznych objawień i uzdrowień. Dziś to cel pielgrzymek katolików z całego świata. Bazylika powstała na początku XX wieku, a jej 47-metrowa dzwonnica jest również wieżą zegarową. Budynek o surowym, romańskim stylu na zewnątrz, zaskakuje przepychem w środku.

Blue Hole

Bardzo ciekawe miejsce na mapie Gozo. To niewielkie jezioro morskie o głębokości 15 metrów i szerokości 10 metrów oferuje krystalicznie czystą wodą i wspaniałe widoki. Blue Hole przyciąga zwłaszcza nurków, gdyż na dnie jeziora znajduje się niezwykła podwodna jaskinia. Pływanie może być trudne z powodu silnych wiatrów i wysokich fal, dlatego zaleca się korzystania z uroków Blue Hole tylko, gdy morze jest spokojne. Obowiązkowe są także buty do pływania ze względu na ostre kamienie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.