Przewodnik po wyspie Hvar

paź 25, 2022 przez

Ujęcie z punktu widokowego na miasto Hvar - zabytkowa zabudowa w malowniczej zatoce

Chorwacja od kilku lat stanowi jedno z najpopularniejszych destynacji polskich turystów. Niewielki kraj obfituje w przepiękne miejsca, które wyglądają jak z okładki magazynów podróżniczych. Jedną z takich perełek jest Wyspa Hvar, którą sam Platon porównywał z zatopioną Atlantydą. Od 2008 roku krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu. Turyści przyjeżdżają tutaj dla cudownej turkusowej wody i plaż, ukrytych między klifowymi zatoczami. Co jeszcze można zobaczyć podczas wycieczki na Wyspę Hvar? Poniżej krótki przewodnik.

Największym miastem wyspy jest miasto Hvar. Zgodnie z kronikami to właśnie tu został otwarty pierwszy hotel w Chorwacji i mało to miejscu już w 1848 roku. Nic więc dziwnego, że do dziś mieszkańcy wyspy doskonale opiekują się wczasowiczami. Nie brakuje tu rodzinnych restauracji i hotelików, w których doskonal spędzi się czas. Ponadto miasto oferuje bogate życie nocne oraz ciekawe zabytki jak teatr z początku XVII wieku, klasztor franciszkański oraz imponującą Twierdzę (Španjola), górującą nad miastem. Innym ważnym zabytkiem wyspy jest malowniczne port w Stari Grad, gdzie obecnie cmują luksoowejachty. Obowiązkowy jest także rejs na lokalny archipelag, składający się aż z 16 wysepek. Wyspy Paklińskie to istny raj dla plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Swoistą atrakcją, tylko dla ludzi o mocnych nerwach oraz dla doskonałych kierowców przejazd przez środek góry bardzo wąskim, bo o szerokości 1,4 km tunelem Pitve – Zavala. W tym rejonie niestety często dochodzi do wypadków samochodowych.

Wyspa Hvar słynie z rozległych pól lawendy, które stanowią doskonały plener do wyjątkowych zdjęć z wakacji, zwłaszcza na najwyższym szczycie Hvar – Sveti Nikola liczy 626 metrów wysokości. Warto dodać, że wyspa jest bardzo wąska i jej szerokości wynosi od 4 do 10,5 km. Na co dzień zamieszkają ją około 15 tys. mieszkańców, jednak w sezonie urlopów ludność wyspy zwiększ się kilkukrotnie. Jej główmy atutem jest 270-kilometrów linia brzegowa, gdzie kryją się najpiękniejsze plaże Europy. Natomiast nie ma tuż żadnych rzek ani jezior, a opady występują bardzo rzadko, dlatego wyspa jest bardzo atrakcyjna dla turystów również zimą. Sielankowe życie toczy się w mniejszej miejscowościach, gdzie ludność przede wszystkim zajmuje się rybactwem. Dlatego warto odwiedzić też takie miejscowości jak Jelsa, Ivan Dolac, Milna, Jagodna czy Sveta Nedjelja. Na Wypie Hvar każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.