Ciekawe miejsca we Francji (zabytki, atrakcje)

cze 29, 2012 przez

ciekawe miejsca we Francji

saigneurdeguerre (flickr)

Francja stanowi jeden z najpopularniejszych krajów turystycznych świata. Każdy zakątek Republiki Francuskiej przyciąga uwagę nawet najbardziej wybrednego podróżnika. Nic więc dziwnego w tym, że francuskie pejzaże, jak np. okryta słońcem Prowansja, wietrzne wybrzeża Bretanii, zamki nad Loarą, kanały Tuluzy, piękne szczyty Alp czy najbardziej romantyczne miasto świata- Paryż są wdzięcznym tematem dla oka kamery lub obrazem uwiecznionym na płótnie czy stronnicach książek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: modę, kuchnię, wina, zabytki, architekturę, muzykę czy po prostu charakterystyczny dla tego miejsca klimat i niezwykłą atmosferę.

Republika Francuska leży pomiędzy Morzem Śródziemnym (na południu), Kanałem La Manche i Morzem Północnym (na północy), Renem (na wschodzie) a Zatoką Biskajską (na zachodzie). Przez Francuzów często nazywana jest l\’Hexagone (sześciokątem) ze względu na swój charakterystyczny kształt. Nazwa tego państwa powstała od żyjącego niegdyś na tych terenach plemienia Franków.

Francja podzielona jest na 22 regiony. Językiem urzędowym jest francuski, choć w użyciu są także: bretoński, niemiecki, polski, włoski, kataloński czy arabski. Stolicą tego państwa jest Paryż, zaś walutą- euro. Aby wjechać na teren tego państwa, obywatele polscy muszą mieć ze sobą tylko dowód osobisty.

zwiedzanie Francji

DanteAlighieri (flickr)

Do Paryża najlepiej jest przyjechać wiosną, choć poruszając się po stolicy Francji w tę porę roku, należy mieć ze sobą parasolkę. Wiele obszarów tego kraju nad Sekwaną posiada swój odrębny mikroklimat. Na północy panują dość ciepłe zimy i chłodne lata, natomiast na południu- przynoszące słoneczną pogodę oraz wiejące przede wszystkim zimą i wiosną porywiste wiatry. Lato tu jest suche z temperaturą przekraczającą 30°C.

Paryż, Francja, atrakcje turystyczne

Nimages DR (flickr)

Granice i historia Francji sięgają I wieku p.n.e. Wtedy to dzisiejsze ziemie tego kraju nad Sekwaną, zamieszkiwali celtyccy Galowie, którzy w kolejnych latach przejęli kulturę i mowę swoich najeźdźców- Rzymian, a następnie także chrześcijaństwo. W IV wieku n.e. panowali tu Frankowie (starożytni „Francie”), od których powstała nazwa współczesnego państwa („France”). Początek Francji jako samodzielnego państwa datuje się na rok 843. W kolejnych latach panowali tu: Kapetyngowie, Walezjusze i Burbonowie. Francja była monarchią do 1792 r. Wówczas to w wyniku rewolucji przemieniła się w I Republikę Francuską. Od 1799 r. władał nią Napoleon Bonaparte (jako I Konsul, a następnie jako Cesarz). Po jego upadku w 1815 r. Francja znów stała się monarchią, potem- II cesarstwem, aby w 1870 r. przeistoczyć się w III Republikę. II wojna światowa ostatecznie zepchnęła Francję na mniej znaczącą pozycję w Europie. Przekształcenie jej w 1958 r. w obecną na wpół-prezydencką V Republikę Francuską podniosło jej prestiż i jest dziś ona jednym z najpotężniejszych państw Starego Kontynentu.

atrakcje turystyczne Francji

saigneurdeguerre (flickr)

Po Francji można poruszać się koleją, choć popularniejsze są samochody (Francja honoruje polskie prawo jazdy). Może się ona również poszczycić drugim co do długości systemem żeglugowym na Starym Kontynencie. Szlaki żeglugowe umożliwione są dzięki m.in. Sekwanie, Loarze, Renie i Rodanie, a także licznym kanałom (np. Południowy, Briare, Burgundzki). W głównych miastach Republiki Francuskiej można poruszać się za pomocą tramwajów lub metra. Autobusy popularne są tylko w rejonach wiejskich.

Do tego pięknego kraju najlepiej jest przylecieć samolotem i wylądować np. na lotnisku w Paryżu, Lyonie, Nicei czy Marsylii.

Francja - zabytki

saigneurdeguerre (flickr)

Najpopularniejszymi miastami, do których udają się turyści we Francji są: Paryż, Marsylia, Lyon, Nicea, Cannes, Tuluza i słynące z produkcji win- Bordeaux. W sławnym z festiwalu filmowego mieście Cannes można zwiedzić umiejscowione na Starym Mieście: starą romańską kaplicę i XVII-wieczny kościół. To miasto położone jest w regionie Lazurowego Wybrzeża, dlatego też warto przejść się wzdłuż najmodniejszej francuskiej promenady, pięknych zatok i przystani. W rejonie Riwiery Francuskiej znajduje się także Nicea. Odnajdą się w niej przede wszystkim fani historii i architektury, albowiem to właśnie w tej francuskiej miejscowości można podziwiać zachowane ruiny rzymskich term (III w.), ruiny rzymskiego amfiteatru, kościoły wybudowane między XIV a XVII w. oraz resztki zamku i romańskiej katedry. Ponadto posiada ona w zbiorach swoich licznych muzeów bogatą kolekcję sztuki współczesnej. Paryż może zaproponować każdemu turyście ogrom zabytków (m.in. katedrę Notre Dame, wieżę Eiffla czy muzeum Luwr). Warto zwiedzić tutaj również bulwary nad Sekwaną i Ogrody Luksemburskie, a także pospacerować po Polach Elizejskich (Champs Elysees), pośród których można ujrzeć znajdujący się niedaleko Łuk Triumfalny. Koniecznym punktem w wędrówce po Francji muszą być średniowieczne i renesansowe zamki nad Loarą, które leżą w pobliżu stolicy tego państwa oraz pobliski Wersal z dawną rezydencją królewską. Słynne różowe miasto – Tuluza zwana jest tak z powodu charakterystycznej czerwonej cegły widocznej umieszczonej na wielu tutejszych budynkach. Tuluza położona jest na południu kraju i słynie głównie z umieszczonej na liście UNESCO Bazyliki św. Saturnina, Katedry św. Szczepana i placu du Capitole, na środku którego znajdziemy ratusz połączony z teatrem monumentalną, klasycystyczną fasadą. Marsylia jest typowo prowansalskim miastem, które oferuje turystom piękny stary port z XVII w., dawne umocnienia (Fort św. Mikołaja, Fort św. Jana) czy wybudowaną w stylu bizantyjskim Bazylikę Notre- Dame. Będąc w najstarszym mieście Francji- Lyonie, należy udać się w kierunku starej, wpisanej na listę UNESCO części tego miasta- Vieux Lyon, gdzie można ujrzeć piękne gotyckie i renesansowe zabytki. Znajdziemy tu także liczne kościoły, muzea i ruiny budowli rzymskich oraz największy we Francji park miejski, czyli Parc de la Tête d’Or.

zabytki Francji

saigneurdeguerre (flickr)

Zwiedzając Francję, warto udać się szczególnie w trzy jej regiony. Pierwszym kierunkiem powinna być Normandia, której nazwa oznacza Ziemię Ludzi Północy. W położonym na tym terenie mieście Rouen znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny (uwieczniona na płótnie przez Moneta)oraz XII-wieczna wieża Joanny d`Arc. U ujścia Kanału La Manche w historycznej stolicy Normandii- Caen można zwiedzić m.in. pałace z XVI i XVIII wieku, opactwo z XI w.( Abbaye aux Hommes) i kościół romański St. Étienne. Następnie warto zmienić kierunek wycieczki na jeden z najpiękniejszych łańcuchów górskich, czyli Alpy Francuskie. Latem mogą korzystać z tutejszych szlaków oraz oddawać się różnym sportom. W zimie natomiast występują tu idealne warunki do uprawiania np. narciarstwa czy snowboardingu. Warto wiedzieć, iż południowe stoki Alp Francuskich są bardziej nasłonecznione niż północne. Dla amatorów wody i słońca polecamy udanie się na Lazurowe Wybrzeże zwane także Riwierą Francuską. To tutaj ciągną się słynne z filmu z Louisem de Funèsem przepiękne plaże, w tym także te dla nudystów. Jest to istny raj dla płetwonurków oraz amatorów innych sportów wodnych. Cumujące w tutejszej Zatoce Milionerów jachty zachwycają każdego, a na ich pokładzie często można wypatrzeć jakąś gwiazdę kina czy estrady. W tym rejonie umiejscowione jest także jedno z najbogatszych i drugie pod względem wielkości najmniejsze państwo na świecie- Monako. Stanowi ono również światową stolicę hazardu, o czym świadczy chociażby kasyno w Monte Carlo. Turyści wybierający się na Lazurowe Wybrzeże mają do dyspozycji wiele luksusowych kąpielisk i wspaniałe gaje oliwne, wśród których można odnaleźć cień i relaks. Ponadto można tu także zobaczyć największy na Starym Kontynencie kanion- Grand Canyon du Verdon i dzikie górskie krajobrazy.

Ciekawe miejsca we Francji

saigneurdeguerre (flickr)

2 komentarze

  1. Zuzanna

    nic tu nie ma

  2. Bardzo mi się to przyda na geografje

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.