Nowy Jork – Rzym naszych czasów

maj 26, 2011 przez

Nowy Jork


Nowy Jork jest największym pod względem ludności miastem Stanów Zjednoczonych. Położony jest na wschodnim wybrzeżu USA, przy ujściu rzek Hudson oraz East River do Zatoki Nowojorskiej. Mieści się tu główna siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nowy Jork uważany jest za światowe centrum kulturowe, gospodarcze, medialne i finansowe. Zwany jest także „Miastem, który nigdy nie śpi” oraz „Wielkim Jabłkiem”.

To co wyróżnia Nowy Jork od innych amerykańskich miast jest jego usytuowanie. Mieści się on bowiem na trzech wyspach: Manhattan, Staten Island oraz zachodniej Long Island.

Nowy Jork zdjęcie

CJ Isherwood (flickr)

Nowy Jork został założony przez Holendrów na wyspie Manhattan w 1614 roku. 11 lat później założono osiedle Nowy Amsterdam. W 1664 roku został on zdobyty przez Anglików, którzy nadali mu nową nazwę: Nowy Jork. W latach 1785–90 był siedzibą władz USA. W 1929 roku krach na nowojorskiej giełdzie dał początek wielkiemu światowemu kryzysowi gospodarczemu. 11 września 2001 roku zamach terrorystyczny zniszczył nowojorski kompleks World Trade Center.

Nowy Jork podzielony jest na 5 okręgów: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens, Staten Island. Ten pierwszy stanowi centrum biznesowe nie tylko USA, ale i całego świata.

Central Park
Manhattan to dzielnica wysokich biurowców, wieżowców oraz drapaczy chmur. Znajduje się tu również Central Park, czyli jedyny taki nowojorski teren wypoczynkowy pokryty zielenią. Bronx natomiast słynie z powstałej tu przed laty specyficznej afro-amerykańskiej kultury i jest miejscem narodzin hip-hopu. Brooklyn nazywany jest „sypialnią” Nowego Jorku, ponieważ tam właśnie udają się ludzie, pracujący na co dzień na Manhattanie. Queens jest największą pod względem powierzchni i najbardziej zróżnicowaną pod względem etnicznym i kulturowym dzielnicą tej słynnej amerykańskiej metropolii. Staten Island zamieszkują najbogatsi Nowojorczycy.

Mieszka tu ok. 1,3 mln ludzi polskiego pochodzenia. Greenpoint (dzielnica Brooklynu) nazywany jest „Little Poland” (mała Polską), gdyż zamieszkują go głównie Polacy.

Nowy Jork odwiedza średnio 39 milionów turystów rocznie.

Nowy Jork drapacze chmur zdjęcia

davidyuweb (flickr)

Atrakcje turystyczne:

 1. Statua Wolności – zaprojektowana przez Frederica-Augusta Bartholdiego. Stoi na Wyspie Wolności. Jest darem Francuzów, upamiętniającym przymierze z XIX wieku pomiędzy narodem amerykańskim a francuskim. Stanowi symbol nie tylko Nowego Jorku, ale i całej Ameryki.
 2. Most Brooklyński – to jeden z najstarszych wiszących mostów na całym świecie. Ma długość 1834 m. Łączy Manhattan i Brooklyn, które rozdziela East River.
 3. Central Park – na jego terenie znajduje się kilka jezior i stawów, alejki spacerowe, dwa lodowiska, rezerwat przyrody. Jest miejscem zarówno do odpoczynku, jak i uprawiania sportów.
 4. Empire State Building – wieżowiec o całkowitej wysokości wynoszącej 443,2 metrów. Wybudowano go w latach 1930-1931. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, czyli Empire State. Po zamach terrorystycznym na WTC stanowi najwyższy budynek w mieście.
 5. Times Square – plac na Manhattanie, który znajduje się na skrzyżowaniu Brodway`u i Siódmej Alei. Słynie z dużej ilości świateł. Stanowi centrum światowego handlu oraz mody.
 6. Wyspa Ellis – leży w porcie Nowego Jorku. Należy do listy Pomników Narodowych, znajduje się na niej muzeum budynków centrum imigracyjnego.
 7. Wall Street – ulica w Dolnym Manhattanie. Stanowi miejsce Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Nowojorskiej Handlowej Giełdy Papierów Wartościowych, Nowojorskiej Komisji Handlu oraz Amerykańskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Utożsamiane jest z całym amerykańskim rynkiem finansowym.
 8. Siedziba ONZ – otwarto ją w 1951 roku. Jest modernistycznym kompleksem budynków położonym jest pomiędzy East River Drive a 1st Avenue.
 9. Katedra św. Patryka – stanowi siedzibę arcybiskupa oraz kościół parafialny. Jest największą neogotycką katolicką świątynią Ameryki Północnej. Stoi naprzeciw Centrum Rockefellera.
 10. Rockefeller Center – to największy kompleks budynków na świecie, położony jest między Piątą i Szóstą Aleją. Wybudowała go rodzina Rockefellerów. W 1987 roku mianowano go Narodowym Pomnikiem Historycznym.

W Nowym Jorku warto także zwiedzić Ogród Botaniczny (Battery Park), Bronx Park z największym w USA ogrodem zoologicznym, Muzeum Historii Naturalnej czy Sztuki Nowoczesnej oraz przejść się najpopularniejszą i chyba najbardziej rozpoznawalną ulicą handlową świata – Piąta Aleją (Fifth Avenue). Na Manhattanie ma swoją siedzibę m.in. Time Warner, Estée Lauder czy Sony Music Entertainment. Można tu znaleźć największe światowe domy mody. W Nowym Jorku mieszkają i tworzą najsłynniejsi amerykańscy projektanci mody. Warto tu także zobaczyć jedną z wielu fantastycznych produkcji scenicznych na Broadway`u.

Nowy Jork jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem i przez wielu uważany jest za „światową stolicę”.

3 komentarze

 1. Janka

  Noy Jork! Tak bym chciała odwiedzić to miasto! Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych dwóch lat uda mi się wyjechać i tam pomieszkać trochę. Tylko żeby jeszcze te chiolerne wizy znieśli, bo to niepotrzebny problem. A samo miasto mnie hipnotyzuje, mam na jego punkcie jobla :P – plakaty na ścianach, tapeta na komputerze, koszulka z napisem, książki o NY…

 2. Karol

  Też uwielbiam Wielkie Jabłko! :-D Chciałbym wyjechać, ale nie mam kasy na turystykę. Ma ktoś jakieś pomysły, jak mogę wyjechać (zarobkowo, żebym się mógł tam utrzymać). Wszystkie programy dla młodzieży/studiujących odpadają, bo mam już trzydziestkę na karku. Jednak marzeń do trumny nie schowałem :-D

 3. Kinga

  Ja od urodzenia mieszkam na Manhatanie, a mam teraz 17 lat. Nowy York jest wspaniałym miastem i choć bardzo chciałam przyjechać do polski do mojej babci teraz tęsknię za moją ojczyzną jeszcze bardziej niż się tego spodziewałam. Kiedy wrócę do domu nie zamierzam z tamtąd wyjezdżać. :)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.