Zakyntos i Zatoka Wraku

sty 23, 2017 przez

Zakintos, Zatoka Wraku

extravagantni/bigstockphoto.com

Zakintos to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Jońskim. Usytuowana jest na zachód od Półwyspu Peloponeskiego i pod względem wielkości zajmuje trzecie miejsce w Archipelagu Wysp Jońskich. Wielkość wyspy wynosi 405,6 kilometrów kwadratowych, przy czym maksymalna długość sięga 40 kilometrów.

W tym miejscu czas płynie zdecydowanie wolniej niż na kontynencie. Stolicą jest miasto Zakyntos, gdzie od godziny czternastej z uwagi na upały, życie mocno zwalania, szczególnie jeśli chodzi o możliwości transakcji handlowych. Wybierając się do miasta należy pamiętać, że Grecy zamykają swoje kramiki, aby ukryć się przed upalnym słońcem. Zakyntos to wyspa, która oferuje wiele atrakcji zarówno dla tych, którzy poszukują aktywnego zwiedzania, jak również dla tych, którzy podczas wycieczki do Grecji pragną skorzystać z pięknej opalenizny, a także atrakcji klubów i nocnego życia.

Znakiem rozpoznawczym Zakyntos jest (Navagio) Zatoka Wraku, nazywana również Zatoką Przemytników. Wielu podróżników twierdzi, że jest to najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Zatoka dostępna jest wyłącznie od strony morza. Otacza ją wysoki na 300 metrów wapienny klif. Navagio posiada dużą piaszczysto-żwirową plażę, na której znajduje się wrak statku Panagiotis. Wrak jest całkowicie zardzewiały. Tym co zapiera dech w piersiach jest krystalicznie czysta, błękitna woda i widok rozpościerający się z klifu na zatokę. Jedna z teorii odnoszących się do okoliczności pojawianie się wraku w zatoce głosi, że jest to statek przemytników płynących z Turcji, który w wyniku pościgu ze strony greckich celników zagubił się na morzy. Druga z kolei odnosi się do ppomysłu greckich władz, które rzekomo specjalnie umieściły wrak statku, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczna tego regionu Grecji (www.wnieznane.pl).

Kolejnym punktem wartym uwagi podczas zwiedzania Zakyntos jest Zatoka Laganos, która usytuowana jest na południu wyspy. Jest to miejsce lęgowe żółwia morskiego Caretta Caretta. Stanowi również główny kurort Laganos. Przy plaży działa Ośrodek Informacji o Żółwiach Morskich, gdzie można dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat tego zagrożonego gatunku, w tym jak można chronić go przed wyginięciem. Oprócz Zatoki Laganos, miejscem lęgowym żółwi jest również plaża Kalamaki oraz plaża Garakas (gdziewyjechac.pl). W północnej części wyspy, na wschód od przylądka Skinari znajdują się Błękitne Groty. Są to ciekawe formy powstałe na skutek działalności wody żłobiącej wapienne skały. Groty są dostępne od strony morza. Większość dostępnych łodzi posiada przeszklone dno co sprawia, że wycieczka do Błękitnych Grot staje się niezwykłym doświadczeniem (www.holidaycheck.pl).

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.