Polacy kochają Pragę – za co?
Praga jest uznawana za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. To właśnie dlatego każdego roku odwiedzają ją tysiące turystów z całego świata. Jej magia urzeka także wielu Polaków, którzy w pełni doceniają fakt zamieszkania w tak niedalekiej odległości od tego miasta. A co tak ciekawego i zachwycającego znajduje się w stolicy Czech? Przede wszystkim, są to niesamowite zabytki.
Jedną z największych atrakcji Pragi sa IX-wieczne Hradczany, które przez wieki były główną siedzibą czeskich monarchów. To największy kompleks zamków, jaki istnieje. Z tego względu został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Natomiast z powodu niesamowitej architektury i wyjątkowej wartości kulturowej, wpisano go również na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To także tutaj znajduje się jeden z najpopularniejszych zabytków Czech, czyli gotycka Katedra św. Wita.
Każdy turysta obowiązkowo powinien przejść też po Moście Karola, który łączy Hradczany ze Starym Miastem. Samo Stare Miasto to nieodzowny punkt podczas zwiedzania Pragi. To serce tej stolicy. Tutaj znajdują się najważniejsze zabytki takie, jak choćby ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj albo Kościół Marii Panny. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także Jozefov, który dawniej stanowił getto. Pojawiając się w tej części miasta, warto odwiedzić jeden z najstarszych europejskich cmentarzy żydowskich.
Wielu Polaków chętnie odwiedza też Nowe Miasto, gdzie czekają na nas restauracje, kina, teatry. Można tu wybrać się na zakupy lub na wszelkiego typu imprezy. Polacy chcący oddać się życiu kulturalnemu często zatrzymują się w hotelach zlokalizowanych właśnie w tych okolicach. Poza tym, w tej dzielnicy miasta częściej niż w bardziej zabytkowych częściach Pragi spotykamy rodowitych Czechów. Ze względu na pogodne usposobienie naszych południowych sąsiadów, warto urządzić sobie z nimi pogawędkę.
Mimo tego, że w Pradze czekają na nas przepiękne zabytki, to jednak w trakcie zwiedzania miasta powinniśmy zrobić sobie także przerwę na posiłek. A wtedy koniecznie spróbujmy tradycyjnej czeskiej kuchni – choć Polacy mają własne pyszności, to jednak nie pogardzą czeskimi
knedlikami, gulaszem czy zupą cebulową. A wszystko to obowiązkowo powinno zostać popite wyrazistym w smaku, choć często małoprocentowym piwem.