Magiczny Szanghaj

sie 1, 2014 przez

Shanghai, wschód słońca

cuellar, flickr

Co sprawiło, że Szanghaj jest najbardziej zaludnionym miastem? To współczesna mekka handlowa!

Szanghaj uhonorowuje swój dobrobyt zabytkami przemysłowymi, takimi jak na przykład Oriental Pearl TV Tower. Szybki rozwój miasta i ewolucja sprawia, że panorama Szanghaju zmienia się co chwilę, więc z każdym przyjazdem tutaj będziesz czuł się jak w nowym mieście, gdyż widok nigdy nie będzie taki sam. Jeśli nie przerażają Cię olbrzymie tłumy, to jesteś gotowy, aby zmierzyć się z najbardziej dynamiczną metropolią Chin. Jednak strzeliste wieżowce, nieustanny ruch, korki i labirynt uliczek często przerażają gości. W rzeczywistości jednak te cechy sprawiają, że podróżujący mogą odebrać Szanghaj jako miasto niedostępne i bezosobowe.

Aby docenić urok miasta musisz zdać sobie sprawę, że „prawdziwy” Szanghaj jest nieuchwytny dla większości ludzi – mieszkańców i turystów. Będąc tutaj musisz stworzyć swój własny Szanghaj. Odkryć swoje własne perełki wśród lokali Zhujiajiao. Znaleźć własne spokojne miejsce wzdłuż Bundu. Podumać w Jade Budda Temple. Istnieje wiele sposobów, aby zaplanować własne przygody w Szanghaju. Więc na co czekasz?

Shanghai

Wolfgang Staudt, flickr

Chcesz zaoszczędzić pieniądze w Szanghaju? Wybierz mądrze adres swojego zamieszkania. Szanghaj składa się z wielu odrębnych dzielnic, a ceny hoteli, jedzenia, odzieży będą się drastycznie różnić w zależności od dzielnicy. Jeśli wybierzesz okolicę typowo turystyczną, ceny wszelkich dóbr będą ponadprzeciętne. Jako miasto międzynarodowe, Szanghaj oferuje masę światowej klasy lokali gastronomicznych, które serwują dania typowe dla każdej szerokości geograficznej. Ale jeśli zdecydujesz się na kuchnię lokalną, jak pierogi czy jedzenie z grilla, z pewnością zaoszczędzisz parę groszy.

Metro jest tanim i skutecznym sposobem na przemieszczanie się po mieście, i najlepsze jest to, że masz gwarancję, że nigdy nie staniesz w korku. Kultura i obyczaje Szanghaju Zagraniczni goście mogą doświadczyć szoku kulturowego będąc w Szanghaju. Po dotarciu do miasta podróżni są zalewani bolączkami istniejącymi w każdej mega-metropolii, w tym tłumami ludzi, korkami, kolejkami, zanieczyszczeniami,tłumy, klaksonami, smrodem, drapaczami chmur, brudem… Czasami złapanie oddechu może sprawić problem i zawsze możesz być w biegu. W tym wypadku masz dwie opcje, albo płyń z tłumem, albo mocno trzymaj się własnego tempa.

Szanghaj, neony

picfile, flickr

Wielu odwiedzających może również zmagać się z komunikacją. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, usłyszysz więc mieszaninę języków. Językiem urzędowym jest mandaryński, jednak chińscy obywatele z całego kraju przyjeżdżają posługując się własnymi dialektami regionalnymi (a czasem całkowicie różnymi językami). Język angielski jest drugim językiem dominującym, i ci, którzy pracują w branży turystycznej, na pewno będą go znali. Bądź cierpliwy podczas interakcji z mieszkańcami. Nie zaszkodzi, jak zaopatrzysz się w „słówka” i najprostsze zwroty po mandaryńsku.

Mimo, że restauracje i hotele w Szanghaju utrzymane są w relatywnie wyższych standardach, jeśli chodzi o warunki sanitarne w porównaniu do innych chińskich miejsc, zachodni turyści mogą nadal być zaskoczeni tym, co jest dopuszczalne. Picie tylko gorącej herbaty i butelkowanej wody mineralnej w renomowanych restauracjach (jeśli nie możesz takiej znaleźć zapytaj swojego przewodnika) pozwoli uniknąć wielu dolegliwości żołądkowych.

Oficjalną walutą Chin jest renminbi, jednakże waluta ta jest często określana mianem „juanów”. Yuan jest podstawową jednostką renminbi, jak „dolar” w Ameryce. Sprzedawcy mogą używać zwrotu RMBS (nieoficjalny skrót renminbi) lub juanów, ale w rzeczywistości są to terminy odnoszące się do tej samej rzeczy.

zwiedzanie Szanghaju

13Moya 十三磨牙, flickr

Wizyta w Szanghaju z pewnością zapewnią wam masę wrażeń, jeśli chodzi o kulturę, posiłki ale i ogólny wygląd miasta. Nie dajcie się wciągnąć w szalone tłumy białych kołnierzyków, tylko skupcie się na pięknie tego wiecznie rozwijającego się miasta. I pamiętajcie, następnym razem jak odwiedzicie to miejsce będzie wyglądało zupełnie inaczej – będzie zupełnie nowe.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.