Kaszuby czy Mazury – gdzie nad jezioro?

cze 11, 2013 przez

Kaszuby - jezioro

Doganowscy (flickr)

Do rozpoczęcia sezonu wakacyjnego pozostało zaledwie kilka tygodni i część Polaków na pewno ma już pomysł dokąd pojechać. Inni zapewne zdążyli zarezerwować dla siebie noclegi lub wykupili wycieczki w biurach podróży. Nie brakuje jednak też tych osób, które wciąż nie potrafią podjąć decyzji o tym, gdzie powinni pojechać.

Być może w takiej sytuacji, warto zastanowić się nad starymi dobrymi wczasami nad jeziorem. Oczywiście najbardziej popularne dwa regiony stworzone do takiego wypoczynku, to Kaszuby i Mazury. Obie te krainy leżą w północnej części kraju, a więc stosunkowo niedaleko morza. Tam jednak możemy spodziewać się wielu turystów. Krainy jezior to natomiast idealne rozwiązanie dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju, chcąc się odstresować po całym roku pracy.

Pytanie tylko, który region wybrać? Otóż na pierwszy rzut oka nie widać zbyt wielu różnic. I tu, i tu mamy całe mrowie jezior i jeziorek. Dookoła dumnie wznoszą się lasy a baza noclegowa kusi miejscami na polach namiotowych, w przyczepach kempingowych, domkach czy pensjonatach. Nie brakuje gospodarstw agroturystycznych, których akurat na Kaszubach jest zdecydowanie więcej niż na Mazurach. Tu z kolei możemy znaleźć więcej wygodnych hoteli, które zapewnią nam wysokie standardy noclegów. Jeśli chodzi o ceny, to wiele zależy od tego, co właściwie chcemy wybrać i kiedy zabieramy się za rezerwację. Na ostatni moment przed wyjazdem może być trudno, dlatego i na Kaszubach i na Mazurach możemy zapłacić sporo. Jeśli jednak dobrze się przypatrzymy cenom, zauważymy, że pod wieloma względami Kaszuby są tańsze.

W obu tych krainach turysta spotka się z ogromnym bogactwem folklorystycznym. W przypadku Kaszub, dla miłośników zabytków otworem stoi Trójmiasto, a także liczne skanseny i muzea rozsiane po całym regionie. Amatorzy przyrody będą zachwyceni oczywiście florą, jak i mnogością jezior. Pewnym istotnym czynnikiem jest też sławna kaszubska gościnność. Na Mazurach z kolei łatwo można natknąć się na liczne zamki, dwory oraz pałace. Będzie to też idealne miejsce dla żeglarzy. Nietrudno tam o czarter jachtów w dobrej cenie. Warto tam spróbować również lotu balonem, a odważni mogą spróbować nawet skoków ze spadochronem organizowanych w Elblągu. Atrakcją dla dzieci okaże się także całoroczny konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.