Wybierz z Wp.pl najpiękniejsze polskie miasto – konkurs

kw. 26, 2016 przez

Rynek Główny w Krakowie

Alan Bloom/flickr.com

Polska jest naprawdę pięknym krajem, ale czy można wybrać w niej jedno najpiękniejsze miasto? Wirtualna Polska zorganizowała konkurs, w którym zadecydują o tym internauci. Oto miejscowości, na które można zagłosować.

Wirtualna Polska zorganizowała konkurs na najpiękniejsze polskie miasto. Każdy może oddać w nim głos na jedną z 19 miejscowości. Oto wszystkie propozycje!

Oczywistymi pozycjami na liście były dwie stolice – obecna Warszawa i dawna, czyli Kraków. W dzisiejszej stolicy na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, które od ponad 30 lat figuruje na liście UNESCO. Kraków, jako jedno z najstarszych polskich miast, pełny jest zabytków, ale kwitnie tu też życie kulturalne i akademickie. Z wielu statystyk wynika nawet, że to najbardziej rozpoznawalne na świecie miasto Polski.

Trudno odmówić uroku Toruniowi. Turystów przyciągają tu niezwykłe zabytki, wspaniała architektura i pyszne pierniki. Stare Miasto Torunia również wpisane zostało na listę zabytków UNESCO. Pobliska Bydgoszcz także ma wiele do zaoferowania. Zabytkowa zabudowa, na którą składają się m.in. kamienice, wille i pałace oraz przepływające tędy Wisła, Noteć i Brda stwarzają niepowtarzalną atmosferę, która udziela się każdemu turyście. Wrocław to nie tylko miasto mostów, ale przede wszystkim, jedno z głównych centrów kultury. Także Poznań zachwyca Starówką ze słynnym ratuszem i znajdującymi się na nim koziołkami. Miasto wyróżnia się też dynamicznym rozwojem gospodarczym oraz jest ważnym centrum kulturalnym i naukowym.

Gdańsk i jego Trakt Królewski z pewnością mogłyby być wizytówką Polski. Imponujące zabytki i klimatyczne nabrzeże zasługują na uznanie wszystkich Europejczyków. Pobliski Sopot, dużo nowocześniejszy, przyciąga turystów, dzięki etykietce zabytkowego miasta uzdrowiskowego. Szczecin to kolejne, nadmorskie miasto, które zasługuje na uwagę. Zachwyca ilością terenów zieleni, wspaniale łączących się z nadrzecznymi krajobrazami. To jednak pełny parków i skwerów Białystok jest najbardziej ekologicznym i zielonym miastem na liście. Za to Reszel sprzeciwia się globalizacji, przy okazji imponując pięknymi, gotyckimi mostami.

Na drugim krańcu Polski o uwagę zabiega Zakopane, które będąc miastem niezwykle urokliwym, w pełni zasługuje na miano naszej „zimowej stolicy”. Sandomierz przyciąga turystów ponad setką zabytków wybudowanych w różnych epokach, a Zamość imponuje renesansowymi budowlami znanymi na całym kontynencie. Ten sam styl prezentują zabytki Chełmna. Lublin to nieprzeciętne połączenie dużego miasta z kameralną atmosferą gwarantowaną przez liczne zabytki. Kłodzko to niewielkie, ale bardzo stare miasto z urokliwymi uliczkami i gotyckimi zabytkami. Gniew słynie z budowli, będących pozostałością po Krzyżakach, natomiast Kazimierz Dolny słynie ze swojego przepięknego rynku, dla którego przyjeżdżają tu turyści z całego kraju.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.