Ferie w Zakopanem – więcej turystów w hotelach, mniej na kwaterach

mar 10, 2015 przez

Zakopane robi pierwsze podsumowania dopiero co zakończonych ferii zimowych. Generalnie liczba turystów, którzy odwiedzili stolicę polskich gór była podobna do tej ubiegłorocznej, ale znacznie zmieniły się ich preferencje.

Od lat największym zainteresowaniem wśród miejsc noclegowych w Zakopanem podczas ferii zimowych cieszyły się kwatery prywatne, głównie ze względu na najniższe ceny tego typu zakwaterowania. Ten rok po raz pierwszy pokazuje odwrócenie tej tendencji na korzyść głównie hoteli. Jeden z touroperatorów specjalizujących się w noclegach na Podtatrzu, Dariusz Galica, podsumował, że w czasie minionych ferii największe obłożenie miały hotele o wysokim standardzie i z bogatą ofertą turystyczną, pensjonaty w centrum Zakopanego i z oczywistych względów wszelkie obiekty zlokalizowane w pobliżu stacji narciarskich. W pobliskiej Białce Tatrzańskiej, która staje się powoli jednym z najmodniejszych polskich kierunków narciarskich, miejsca noclegowe trzeba było nawet rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Dużą frekwencję zanotowały też obiekty specjalizujące się w organizacji wypoczynku dla grup, głównie w wieku szkolnym.

Najniższą frekwencję Zakopane odnotowało na początku ferii kiedy zimowa przerwa trwała w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Spory wpływ miały na to dość kiepskie warunki śniegowe w tamtym czasie, ale późniejsza poprawa warunków narciarskich szybko wyrównała styczniowe straty.

Niestety ten sezon dla właścicieli kwater prywatnych okazał się być zdecydowanie mniej udany. Gości było od 15 do 25 procent mniej niż rok wcześniej, a niektórzy właściciele kwater odnotowali nawet 60 procentowy spadek gości. Nie pomogło w tym wypadku pozostawienie ubiegłorocznych cen, ani częste dorzucanie dodatkowych bonusów np. w formie karnetów narciarskich.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.