Niesamowite jaskinie świata

paź 1, 2013 przez

Jaskinie to jedne z tych tworów, które szczególnie interesują człowieka. Puste przestrzenie powstające w ścianach różnego rodzaju skał mogą mieć rozmaite rozmiary. Dodatkowo, zachodzą w nich przeróżne zjawiska, które doprowadzają do zmian w wyglądzie i strukturze tych otworów. Najbardziej znanymi jaskiniami w Polsce są Wielka Śnieżna licząca sobie ponad 27,7 km długości oraz mająca ponad 12 km Śnieżna Studnia. Trzeba jednak przyznać, że na świecie istnieje wiele dłuższych, głębszych i ciekawszych jaskiń niż te zlokalizowane na terenie naszego kraju.

Największą, a zarazem jedną z najciekawszych na świecie jaskiń jest wietnamska Hang Son Doong, która znajduje się w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, w górach Annamite. Została ona odkryta dość późno, bo w 1991 r., a dopiero w 2009 r. znalazła się grupa śmiałków, którzy postanowili do niej zejść. Dokładna eksploracja wykazała, że największa komora hang Son Doong liczy sobie przeszło 5 km długości, 150 m szerokości i 200 m wysokości. Cała jaskinia ma długość sięgającą 9 km.

Chociaż nie tak duża, to jednak jeszcze piękniejsza jest meksykańska Kryształowa Jaskinia. Została odkryta ledwie 13 lat temu, jednak już zdążyła zachwycić wspaniałymi, bardzo długimi kryształami selenitu, które znajdują się w jej wnętrzu.

Do niesamowitych i przy okazji najstarszych należy chińska Mogao, na której ścianach znajdują się rysunki wykonane najprawdopodobniej w IV w. p.n.e.

W Europie na uwagę zasługuje również hiszpańska Cueva de los Verdes, której należy się miano najpiękniejszej groty na kontynencie. Ta leżąca na wyspie Lanzarote jaskinia jest nie tylko zwiedzana przez turystów, których zachwyca barwą i strukturą skał, ale też wykorzystywana jest podczas organizacji koncertów.

W Hiszpanii jest jednak więcej cudownych jaskiń, a wśród nich należy jeszcze wspomnieć o jaskini Marvels. Słynie ona z pięknego koloru płynącej w niej wody oraz niesamowitych kształtów stalagmitów i stalaktytów. Nie powinno zapominać się też o Lazurowej Grocie, która jest jedną z piękniejszych, naturalnych atrakcji Włoch. Jedyne światło wchodzące do tej morskiej jaskini przebija się przez wodę, a to sprawia, że jaskinia wygląda tak wyjątkowo.

Poza tym, niesamowitą europejską grotą jest rumuńska jaskinia lodowa Scarisoara. Słynie głównie z tego, że w jednej z jej komór znajduje się ok. 100 stalagmitów powstałych z lodu.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.