Zakopane – atrakcje, zwiedzanie…

sie 31, 2010 przez

Zakopane panorama zdjęcie

rasears (flickr)

Zakopane, czyli zimowa stolica Polski. Dla jednych Zakopane to piękno Tatr, niepowtarzalna przyroda i obcowanie z naturą, a dla innych kurort, gdzie można dobrze zjeść, napić się i ewentualnie pojeździć na nartach, a walory turystyczne nie są ważne. Tu każdy zorganizuje sobie czas jak zechce, o ile nie przerośnie go podróż w ten zakątek Polski. Mowa oczywiście o drodze krajowej numer 7 z Krakowa do Zakopanego, zwanej „Zakopianką”. Nie dość, że jest ona wąska, to ciągle remontowana, przez co są zwężenia i ograniczenia prędkości. A rozbudowę blokują okoliczni mieszkańcy nie chcący odsprzedać swojej ziemi pod drogę. Jak wiadomo góral z natury jest uparty, a właśnie na przykładzie drogi i budowy wyciągów narciarskich można się przekonać jak bardzo.

Historia miasta nie jest zbyt długa i okazała. Lokacja rozpoczęła się w XVI wieku za panowania króla Stefana Batorego i przez długie lata było kilkudziesięcioosobową osadą. Rozkwit miasta to dopiero druga połowa XIX wieku, kiedy to walory klimatyczno-turystyczne Zakopanego odkrył Tytus Chałubiński – lekarz i podróżnik, twórca Towarzystwa Tatrzańskiego.

Zakopane nocą

hegarty_david (flickr)

Pod koniec wieku Zakopane otrzymały status uzdrowiska. Pojawił się Władysław Zamoyski. Starania tego społecznika doprowadziły do budowy drogi do Zakopanego, wciągniecia Morskiego Oka do terytorium polskiego, jego działalność i wykupywanie lasów w okolicy dało początek parkowi narodowemu, którym dziś się Zakopane chwali. W 1933 roku Zakopane zostało miastem, a podczas II wojny światowej było ważnym punktem przerzutowym na Węgry, a Tatry kryjówką dla partyzantów.

Do Zakopanego ściągają corocznie zarówno osoby pragnące podreperować swoje zdrowie w licznych sanatoriach, jak i miłośnicy białego szaleństwa zimą. Będąc w mieście należy na pewno przejść się najdłuższą ulicą, czyli Krupówkami, zobaczyć Teatr im. Stanisława Witkiewicza i skocznie narciarską Wielką Krokiew. Miłośnicy gór mają do dyspozycji kolejki linowe na Gubałówkę i Kasprowy Wierch oraz liczne trasy turystyczne o różnej trudności przejścia.

Zakopane zdjęcie

penny_7b (flickr)

Baza hotelowa rozbudowana jest to jak mało gdzie. Lubiący luksus do wyboru mają dziesiątki hoteli, a mniej zamożni nocleg znajdą w prawie każdym zakopiańskim domu. Ceny pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu oscyluje w granicach 200 złotych za dobę, a prywatną kwaterę można dostać za 30 złotych w kilkuosobowym pokoju.

Z restauracjami i karczmami jest podobnie. Im dalej od Krupówek, tym taniej i niejednokrotnie smaczniej. Ceny wyciągów też nie należą do najniższych, a trasy niekiedy pozostawiają wiele do życzenia. Od lat wiadomo, że pojeździć na nartach za te same pieniądze można w Alpach, ale urok Zakopanego rekompensuje jego niedogodności. Szczególnie warto przyjechać na Puchar Świata w skokach narciarskich, którego atmosfera udziela się też zawodnikom, którzy chętnie przyjeżdżają na zakopiański konkurs.