Ciekawe miejsca w Niemczech – zabytki, atrakcje

cze 13, 2012 przez

niemcy ciekawe miejsca

mariag. (flickr)

Niemcy to przede wszystkim bogactwo atrakcji turystycznych, które zaciekawią nawet najbardziej wybrednego przyjezdnego. Każdy Land posiada swoje unikalne rejony. Na ich obszarze znajdziemy aż 33 chronione przez UNESCO zabytki i miejsca przyrodnicze. Ponadto państwo to ma od zaoferowania swoim turystom także ujrzenie wielu stylów architektonicznych, których przykładami są średniowieczne klasztory, gotyckie katedry oraz barokowe pałace.

Państwo to na południu graniczy z Alpami, na wschodzie – z Polską, na południowym wschodzie – z Czechami, a na zachodzie – z Francją Holandią, Belgią i Luksemburgiem. Od północy brzegi Niemiec otaczają morza: Bałtyckie i Północne, a także ziemie należące do Danii. Niemcy podzielone są na 16 krajów związkowych (tzw. landy). Berlin, Hamburg i Brema to miasta, które posiadają status samodzielnych landów.

niemcy - atrakcje turystyczne

Joachim S. Müller (flickr)

Wyjazd do Niemiec

Podróżując po Niemczech, powinniśmy zaopatrzyć się w sporą ilość euro. Jeśli nie potrafimy mówić po niemiecku, to możemy próbować dogadać się po angielsku. Przy wjeździe do Niemiec musimy mieć ze sobą paszport (ważny przez co najmniej kolejne 3 miesiące) lub dowód osobisty. Podróż możemy odbyć pociągiem (m.in. z Poznania, Gdańska, Katowic), samochodem, autokarem lub samolotem (z Warszawy, Wrocławia, Krakowa).

Ciekawe miejsca w Niemczech (co warto zwiedzić) – atrakcje turystyczne, zabytki

Najbardziej atrakcyjnym turystycznie obszarem jest teren pomiędzy Moguncją a Kolonią, gdzie przepływa Ren. Można także wybrać się na urozmaicone wybrzeża Morza Bałtyckiego i Północnego, do Kolonii z jej kilkuwiecznymi katedrami, Zagłębia Ruhry słynącego dziś z pomników przyrody, Górnej Bawarii, czyli krainy niemieckiego folkloru czy obsypanych zamkami na skałach Badenii i Turyngii. Ci, którzy kochają naturę muszą wybrać się nad Jezioro Bodeńskie lub w Alpy. Tam też odnajdą się amatorzy zimowych i letnich sportów. Niemcy oferują ponadto swoim turystom zwiedzanie ponad 2000 muzeów i wiele galerii sztuki. Najczęściej odwiedzanym miastem jest stolica Niemiec, czyli Berlin, a także Monachium.

zabytki Niemiec

Felipe Katsumata (flickr)

Wschodnia część Niemiec – zwiedzanie

Brandenburgia to rejon nizinny, w którym największym zainteresowaniem cieszą się zabytki stolicy tego regionu- Poczdamu. Wśród nich znajdziemy letnią rezydencję królewską Sanssouci, którą okala park o wielkości niemal 300 ha i malowniczy kompleks o nazwie Aleksandrowka, gdzie szczególnie najmłodsi udadzą się we wspaniałą podróż w świat bajek Puszkina. Będąc w Poczdamie można także przejść się po Nowych Ogrodach z Pałacem Marmurowym i niegdysiejszą rezydencją Hohenzollernów- Cecilienhofem, zajrzeć do studia filmowego Babelsberg , odwiedzić stare centrum miasta lub pospacerować po parku Babelsberg.

Warto także udać się do Spreewaldu, uznanego za Światowy Rezerwat Biosfery. Będzie on najlepszym miejscem na wypoczynek dla turystów lubiących sport i naturę. Do wyboru będą mieli pływanie łodzią lub kajakiem po kanałach ukrytych pośród lasów, zwiedzanie licznych wiosek łużyckich czy podpatrywanie tutejszej roślinności i ptaków wodnych.

Pojezierze Brandenburskie to oaza spokoju i ciszy. Wyśmienicie jeździ się tu rowerami czy spaceruje pośród alej poobsadzanych starymi drzewami.

niemcy - ciekawe miejsca

erjkprunczyk (flickr)

Do miejsc wartych zwiedzenia, szczególnie przez miłośników sztuki, architektury i historii należą rezydencje w Branitz, Oranienburgu i Rheinsbergu, a także gotyckie kościoły oraz klasztory zachowane w takich miejscowościach jak Brandenburg, Zelle, Chorin i Lehnin.

Turyngia natomiast polecana jest jako obowiązkowy punkt w wycieczce turystom lubiącym odpoczynek na łonie natury i miłośnikom zabytków. Południe tego regionu słynie z przepięknych szlaków wiodących przez góry Lasu Turyńskiego, w którym odnajdziemy wiele średniowiecznych zamków oraz ruin wieńczących urwiska skalne. Stolicą Turyngii jest Efurt, w którym na turystów czekają: twierdza otaczająca kościół romański, dawne centrum handlowe z wielkim placem targowym Anger oraz deptak z kamieniczkami i domami handlowymi z końca XIX w.

Saksonia to przede wszystkim piękne góry Rudawy ze słynnym Saskim Srebrnym Traktem, Szwajcaria Saksońska z niezwykłymi formacjami skalnymi opływającymi prze Łabę i stolica tego regionu, czyli Drezno z neorenesansową budowlą gmachu saskiej opery państwowej, barokowym kompleksem galerii i pawilonów – Zwinger oraz neorenesansowy pałac Bad Muskau otoczony parkiem krajobrazowym, będącym pod ochroną UNESCO. Warto także zajrzeć do Lipska, oferującego przebywającym w nim turystom takie atrakcje jak: największy kolejowy dworzec w Europie – Hauptbahnhof czy Deutsche Bücherei- niemiecka biblioteka narodowa założona w 1912 r.

co warto zwiedzić w Niemczech

dOOMZ (flickr)

Zachodnia część Niemiec (ciekawe miejsca)

Land Nadrenia-Palatynat to kraj obfitujący we wzgórza pokryte winnicami, dolinę Renu i Mozeli z przepięknymi zamkami i skałą Lorelai, którą można ujrzeć płynąc po rzece.

W samym sercu Niemiec, czyli Hesji znajdziemy prawdziwą europejską metropolię z licznymi drapaczami chmur zwaną Frankfurtem nad Menem. Turyści mogą udać się w tu m.in. do domu Goethego, Starej Opery, perły romańsko-gotyckiej architektury- kościoła św. Leonarda czy do średniowiecznej okrągłej wieży.

Nadrenia Północna-Westfalia to region, gdzie znajdziemy pełną zabytków Kolonię (m.in. najsłynniejszą niemiecką gotycką katedrę), uprzemysłowione Zagłębie Ruhry, piękne Stare Miasto, Kunstmuseum oraz ogromną kolekcję dzieł artystów XX w umiejscowione w Düsseldorfie. Amatorzy mniej wyczynowych sportów mogą pokusić się o pieszą wycieczkę po Lesie Teutoburskim lub górach północnego Eifel bądź też na wędkowanie w Sauerlandzie.

Południowa część Niemiec – atrakcje turystyczne

Bawaria jest prawdziwym rajem dla turystów. W regionie tym rozciągają się Alpy z licznymi wyciągami i schroniskami stwarzającymi nieograniczone możliwości dla wakacyjnych przybyszów. Znajdują się tu także piękne jeziora, po których można pływać, mając np. na nogach narty wodne. Górzyste obszary Lasu Bawarskiego potrafią zwabić urokiem pokrywającej je pierwotnej przyrody. W centralnie położonym Monachium można udać się m.in. do Ogrodu Angielskiego lub Starej Pinakoteki, gdzie ujrzymy kolekcję malarstwa z XIV- XVIII w.

Turystów, którzy uwielbiają kurorty na pewno zachwyci eleganckie Baden- Baden, natomiast wielbicieli uzdrowisk- Schwarzwald, w którym można próbować swoich sił na paralotni, nartach, snowboardzie czy

po prostu rowerze górskim. Amatorzy sportów wodnych mogą oddawać się swojej pasji także nad Jeziorem Bodeńskim. Natomiast Schwäbische Alp ma do zaoferowania nie lada gratkę przede wszystkim miłośnikom zabytków i historii, tam bowiem znajdują się wspaniałe zamki oraz jaskinie kresowe wewnątrz osadowych skał wapiennych. Podobne atrakcje posiada Trewir, w którym odnajdziemy liczne zabytki z czasów rzymskich.

Północna część Niemiec – co warto zwiedzić

Największymi atrakcjami tego regionu są plaże wybrzeży Morza Północnego i Bałtyku, morenowe krajobrazy Szlezwiku, klifowe skały Rugii, niezliczone jeziora w Maklemburgii czy jak donoszą legendy zasiedlone przez czarownice Góry Harcu w Dolnej Saksonii. Warto tu także zwiedzić renesansowe zamki nad Wezyrą, pozostałości cesarskich siedzib w Goslarze i Hildesheimie, największą niemiecką wyspę-Rugię, ruchome wydmy Syltu i perłę światowej architektury- Lubekę. Nationalpark Müritz z największym tutejszym jeziorem da nam sposobność zakosztowania uroków tej krainy jezior i lasów. Natomiast spacer po narodowym parku Schlezwig-Holsteinisches Wattenmeer zapewni nam niezapomniane wrażenia. Tym, którzy wolą miejskie krajobrazy polecamy wycieczki po Bremie i Hamburgu, które są perełkami europejskiej architektury.

<iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/dsz7TRArMAM” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.