Słoneczne Portoryko (Puerto Rico)

lip 3, 2014 przez

Portoryko

trishhartmann, flickr

Puerto Rico leży do trzech godziny lot z Miami. Jeśli przypominacie to sobie z lekcji historii, wyspa ta jest częścią terytorium Stanów Zjednoczonych. Robiąc więc zakupy w San Juan, można płacić za pamiątki amerykańskimi banknotami. Wody Puerto Rico mają zarówno wysokie fale uwielbiane przez surferów i spokojne, czyste wody dla rodzin z dziećmi. Patrząc na Puerto Rico dojrzymy zarówno przeszłość (El Morro), jak i przyszłość, gdzie można przyjrzeć się współczesności (Calle del Cristo). To wspaniała mieszanka krajobrazów, z domieszką dżungli El Yunque oraz jaskiń Parque de las Cavernas del Río Camuy. A jeżeli chcesz całkowicie uciec od cywilizacji, można wybrać się promem na odosobnione, zjawiskowe wyspy Vieques i Cape.

Zainteresowani?

Podczas, gdy wyspy Karaibskie kładą nacisk na rozrywkę plażową w okresie zimowym, Puerto Rico oferuje całoroczne, niedrogie pakiety. Podróżujący tam mogą więc cały rok relaksować się na jej piaszczystych plażach. I podczas, gdy inne regiony reklamują swoje ekscytujące życie nocne, stolica Puerto Rico – San Juan, faktycznie takowe życie posiada. Podążaj za pulsującym rytmem klubów w dzielnicy Santurce, wpadnij na koncert grany na żywo w Ponce, lub napij się drinka w barze San Sebastián.

Portoryko (Puerto Rico)

trishhartmann, flickr

Większość kultury Puerto Rico, od żywności do muzyki, odzwierciedla połączenie Ameryki Północnej, Karaibów i rdzennych przodków Taino. W San Juan, na przykład, można zjeść Comida Criolla (tradycyjny posiłek składający się z mięsa wieprzowego, ryżu i fasoli), a to tylko rzut kamieniem od Coach Calle del Cristo i sklepów Ralpha Laurena.

Jako, że jesteście na wakacjach w tropikach będziecie chcieli ubrać się nieformalnie i odpowiednio do panującej temperatury. Jednakże zdecydowanie dobrym pomysłem jest zasłonięcie swojego stroju kąpielowego lub bikini ubraniem, oczywiście chyba, że jesteście nad basenem lub na plaży. Warto również zwrócić uwagę na swój strój przed wyjściem do klubów Puerto Rico, gdyż tylko turyści ubierają się jakby wyszli na grilla. Jeśli chcecie się wtopić, postarajcie się trochę.

Większość mieszkańców mówi po angielsku, ale to hiszpański jest ich językiem codziennym. Spakowanie więc rozmówek Hiszpańskich nie jest złym pomysłem, a mieszkańcy na pewno docenią to, że mówisz w ich języku (albo chociażby starasz się).

San Juan

Ricymar Photography (Thanks to all the fans!!!!), flickr

Posiłki w Puerto Rico odzwierciedlają wielonarodowość i wielokulturowość tej wyspy. W lato odbywa się tam Sofo Culinary Festiwal. Jest to Festiwal Kulinarny, oferujący pyszne dania, muzykę na żywo, stragany z tutejszym jedzeniem. SoFo oznacza „South of Fortaleza”, ponieważ większość aktywności związanych z Festiwalem koncentruje się na ulicy Fortaleza. Fakt jest taki, że ulica zostaje przekształcona w plac degustacji i jest pełna turystów z całego świata, więc zdecydowanie warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Jeśli zamieszkacie w północno-wschodniej części Puerto Rico, możecie cieszyć się cichszą atmosferą i odpoczywać przy spokojniejszym posiłku np. wzdłuż plaż Luquillo lub Fajardo. Atmosfera jest bardziej stonowana, a niedrogie jedzenie przekracza najśmielsze oczekiwania.

Bez względu na to, gdzie zdecydujecie się zjeść, upewnijcie się, aby poczuć smak niektórych z najbardziej autentycznych potraw Puerto Rico, jak asopao – tradycyjny gulasz z kurczaka lub wołowiny, mofongo relleno – potrawa obiadowa składająca się z owoców morza, warzyw przykrytych puree z platanos (jedna z odmian zielonego banana), churrasco – spora porcja mięsa z grilla lub np. empanadilla- duży pieróg z mięsnym farszem.
Podstawową normą w Puerto Rico jest życzliwość. Bez względu na status społeczny i okoliczności, ludzie na ulicach będą się do Was uśmiechać, pomogą w potrzebie, a kierowca autobusu poczeka aż dobiegniemy. Mieszkańcy przyzwyczajeni są do turystów i nastawieni są do nich bardzo przyjaźnie. Biorąc powyższe pod uwagę, Puerto Rico jak najbardziej zaprasza każdego, kto chciałby poznać i zasmakować czegoś nowego.

Portoryko - widok

trishhartmann, flickr

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.