Podróże: Polska na słabym miejscu w rankingu reputacji krajów

lip 8, 2016 przez

Polska

e r j k p r u n c z y k, flickr

Choć wiele mówi się o walorach turystycznych Polski, która jest krajem atrakcyjnym pod względem ukształtowania terenu, liczby zabytków i bezpieczeństwa, to jednak nasz kraj słabo wypadł w rankingu państw o najlepszej reputacji.

Firma Reputaton Institute opracowała nowy raport pt. „Country RepTrak”, uwzględniający reputację 70 państw. Określono ją na podstawie opinii mieszkańców państw wchodzących w skład grupy G8. Odpowiedzi udzieliło ogółem 58 tysięcy obywateli Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Zestawienie podzielono na 4 strefy, czyli złą, słabą, umiarkowaną i silną. Na opinię wpływ miały m.in. sprawy polityczne i gospodarcze.

Liderem rankingu okazała się Szwecja, która tym samym poprawiła swój wcześniejszy wynik o 2 oczka, na fotel lidera wskakując z miejsca 3. Temu skandynawskiemu krajowi przyznano 78,3 pkt. W ubiegłym roku najlepsza okazała się Kanada, która tym razem zajęła lokatę 2., notując 77,8 pkt. Dwa lata temu była to natomiast Szwajcaria, które obecnie znajduje się na najniższym stopniu podium z wynikiem 77,0 pkt. Najsłabiej wypadł Irak, który wobec 2015r. zanotował spadek o jedną lokatę. W pierwszej dziesiątce znalazło się także miejsce dla Australii, Norwegii, Finlandii, Nowej Zelandii, Danii, Irlandii i Holandii. Do krajów o dobrej reputacji należą też Austria, Włochy, Wielka Brytania i Japonia.

Niewiele ponad połową znalazła się natomiast Polska. Przyznano nam 56,7 na 100 możliwych punktów, co daje nam dopiero 27. pozycję w rankingu i kwalifikuje nas do grupy państw o słabej reputacji. Tegoroczny wynik jest minimalnie gorszy od uzyskanego w roku 2015, gdy było to 56,8 pkt. Co ciekawe, gorzej od naszego kraju wypadły Stany Zjednoczone (56,3 pkt). W strefie państw o złej reputacji znalazło się tylko 6 miejsc. Zajęły je odpowiednio: Rosja, Nigeria, Arabia Saudyjska, Pakistan, Iran oraz Irak.

Najmocniejszy wzrost liczby punktów uzyskanych w ostatnim roku odnotowano w przypadku Francji i Rosji, których noty poprawiły się o niemal 5%. Najbardziej spadły odczyty dotyczące Turcji, Arabii Saudyjskiej i Belgii. Warto zwrócić też uwagę na całkiem spore rozbieżności między postrzeganiem obywateli danego kraju a resztą pytanych. Rosjanie przyznali sobie najwyższą notę, bo było to niemal 90 pkt. Osoby z zewnątrz oceniły Rosję jedynie na 41 pkt. Podobnie było z Chinami, które uznały, że zasługują na 76,4 pkt, ale ich rzeczywistą reputację określono na 44,1 pkt.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.