Brazylia – ciekawy kierunek na wakacje

maj 24, 2017 przez

Brazylia

inacioluc/bigstockphoto.com

Brazylia to kraj w Ameryce Południowej, którego powierzchnia sięga 8 511 965 km2, jego stolicą jest Brasilia, zaś językiem urzędowym – portugalski. (Oprócz niego w kraju można również usłyszeć język hiszpański oraz angielski.) Liczba mieszkańców wynosi 196 343 000 osób, z kolei obowiązującą walutą jest real brazylijski (www.traveliada.pl). Obszar Brazylii zajmuje prawie połowę powierzchni (47,5%) całej Ameryki Południowej. Oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego. Brazylia stanowi jedyny kraj na świecie, przez który przebiega zarówno równik jak i zwrotnik Koziorożca (pl.wikipedia.org).

Jaki jest klimat w Brazylii?

To co jest charakterystyczne dla Brazylii to niezwykły klimat. Kraj znajduje się pod wpływem zwrotnikowych mas powietrza, gdzie występują regionalne zróżnicowania. W rejonie miasta Sao Paulo (usytuowanego na zwrotniku Koziorożca) średnia roczna temperatura wynosi 24 stopnie. Z kolei w zachodniej części Niziny Amazonki występują duże amplitudy dobowe. W regionach tych, średnia roczna temperatura może zwiększyć się nawet do 28 stopni. Z kolei w zachodniej części Wyżyny Brazylijskiej i regionu stanu Bahia (znajdującego się w północno-wschodniej części Brazylii) średnie roczne temperatury powietrza wahają się od 19 do 26 stopni (www.swiatpodroznikow.pl).

Co warto zobaczyć w Brazylii?

Na liście atrakcji Brazylii, które warto zobaczyć znajduje się miasto Salwador, który przez dwa stulecia pełnił rolę stolicy kraju. Położony jest nad zatoką Wszystkich Świętych i panuje w nim niezwykła atmosfera zabawy, gdzie religia katolicka miesza się z wierzeniami afrykańskimi. Niezwykłą atrakcją dla turystów w Salwadorze są ceremonie magiczne np. pokaz capoeira – brazylijskiej sztuki walki, czy też condombles – wielogodzinne msze pogańskie. Salwador zachwyca przede wszystkim Starówką (Pelourinho), która stanowi jedną z największych atrakcji Brazylii. Została ona również wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco, jako najcenniejszy zabytek kolonialny na kontynencie. Miłośnicy niezwykłych widoków z pewnością zachwycą się wodospadami Iguassu, które należą do jednych z najpiękniejszych i największych na świecie. (Stanowią jeden z cudów świata.) Znajdują się na granicy brazylijsko-argentyńskiej (w stanie Parana) i spadają z wysokości 80 metrów w głąb wąwozu tworząc 275 mniejszych wodospadów. Przez prawie cały rok unosi się tam tęcza. Diabla Gardziel (jej 14 wodospadów z hukiem spadających do urwiska) tworzy zapierający dech w piersiach widok (www.traveliada.pl).

Podróż do Brazylii to obowiązkowa wizyta w Rio De Janeiro, gdzie odbywa się najsłynniejszy karnawał na świecie, a także korzystanie z uroków pięknych plaż: Ipanema i Copacabana. W Rio De Janeiro znajduje się także najbardziej znany na świecie, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa, który został zbudowany w 1931 roku na górze Corcovado. Będąc w Brazylii wśród punktów wartych zobaczenia nie może zabraknąć Sao Paulo z wielobarwnymi targami, doskonałymi lokalami gastronomicznymi, a także bogatą ofertą kulturalną. Wielu turystów, będąc w Sao Paulo podziwia Praca da Se, na którym znajduje się neogotycka katedra metropolitalna z 92-metrowymi wieżami. W Sao Paulo znajduje się także słynny wieżowiec w kształcie litery „s”, który stanowi dzieło Oscara Niemeyera (turystyka.wp.pl).

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.