Vancouver, czyli morze i góry w jednym

sty 8, 2014 przez

Vancouver - panorama

ecstaticist, flickr

Vancouver należy do jednych z najpiękniejszych miast świata, aż z trzech stron otoczone wodą. Położone jest w zachodniej Kanadzie, a dokładnie – w prowincji Kolumbia Brytyjska.

Pod względem liczby ludności w kanadyjskich miastach plasuje 8 miejsce. Miasto onegdaj było przystanią dla wielorybników, a także dla drwali, którzy niestrudzenie pracowali w kanadyjskich lasach. Przystań ta rozwinęła się w miasto za sprawą portu powstałego u ujścia rzeki Fraser.

Vancouver

abaransk, flickr

VANCOUVER – HISTORIA

W okolicach dzisiejszego miasta została założona pierwsza osada w Kolumbii Brytyjskiej, 50 km od ujścia rzeki Fraser, zwana Fort Langley. Powstała ona w 1827 roku, a jej założycielem był James MacMillan. W 1859 roku powstał również w sąsiedztwie pierwszy ośrodek miejski – New Westminster. Zanim powstało samo Vancouver, na jej terenie utworzono osadę Granville, gdzie zaczęli przybywać pierwszy osadnicy europejscy.

W 1885 roku zbudowano linię kolejową Canadian Pacific Railway, za sprawę której połączono miasto z Montrealem. Rok później Vancouver zostały nadane prawa miejskie. Jako, że miasto miało zostać najważniejszym portem kraju, jeden z pionierów kolejnictwa i zarazem prezes budowy Kolei Transkanadyjskiej, William Cornelius van Horne, zaproponował zmianę nazwy Granville na Vancouver, po nazwisku brytyjskiego odkrywcy Georga Vancouvera.

Następne lata to lata wzrostu gospodarczego miasta, a także okres wzrostu liczby mieszkańców, którzy coraz liczniej zaczęli przybywać do Vancouver.

Vancouver - Kanada

neil1877, flickr

VANCOUVER – PORT

Ważne miejsce w historii miasta zajmuje port, który przyczynił się do rozwoju miasta. Dodatkowo, był to najważniejszy port Kanady, z którego eksportowano zboże, papier, celulozę oraz drewno, którego było pod dostatkiem w okolicznych lasach. Następnie zaczęto eksportować sole potasowe, czy siarkę, nie tylko do USA, ale i do Japonii czy Chin.

 

VANCOUVER – SPORT

Vancouver, tak jak i cała Kanada, znana jest z narodowego sportu jakim jest hokej na lodzie. Vancouver posiada własną drużynę hokejową Vancouver Canucks, założoną w 1945 roku i występującą w lidze NHL oraz Vancouver Giants występującą w lidze Western Hockey League. Kolejnym popularnym sportem w Kanadzie jest lacrosse, który ma korzenie indiańskie. W 2002 roku powstała drużyna Vancouver Ravens, jednak po trzech sezonach została rozwiązana.

Ponadto Vancouver gościło szereg imprez sportowych, jak Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej z 1954 roku czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2010 roku.

Vancouver nocą

PoYang_博仰, flickr

VANCOUVER – ATRAKCJE TURYSTYCZNE I ZABYTKI

Najsłynniejszą atrakcją miasta, którą trzeba zwiedzić, jest Park Stanleya, leżący na zachodniej stronie półwyspu. Możemy tam zarówno podziwiać przyrodę, jak i rozgrywki sportowe. Ciekawostką są totemy , powstałe za sprawą Indian.

Znajdziemy tu także zabytkową dzielnicę Chinatown, czyli enklawę kultury chińskiej, a w niej – piękny ogród w stylu dynastii Ming.

Kolejnymi atrakcjami są liczne muzea znajdujące się na terenie miasta. Zwiedzimy tu zarówno Galerię Sztuki Vancouveru, planetarium z fontanną-krabem i Muzeum Morskie. Osobną uwagę należy poświęcić Muzeum Antropologicznemu, które posiada bardzo duży zbiór odkryć archeologicznych.
Dla lubiących aktywnie spędzać czas można polecić liczne wyciągi narciarskie czy lodowiska.

Trafiając na odpowiednią porę możemy również obejrzeć imponujący coroczny pokaz fajerwerków nad zatoką English Bay.

Warto również zwiedzić najstarszą dzielnicę miasta, Gastown, która powstała w 1867 roku oraz najstarszą atrakcję miast – most wiszący Capilano, mający 136 metrów długości i znajdujący się 70 metrów nad ziemią.

 

VANCOUVER – GASTRONOMIA I NOCLEGI

Znajdziemy tutaj wiele barów, knajpek czy restauracji, które oferują potrawy z różnych stron świata. Podobnie jest z noclegiem, każdy turysta znajdzie tutaj nocleg zarówno w hostelu, hotelu czy w jednym z pokoi do wynajęcia.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.