Turystyka – na jakie choroby tropikalne trzeba uważać?

gru 31, 2020 przez

Jeśli nie możesz doczekać się zasłużonych wakacji w ciepłym, egzotycznym kraju to pamiętaj, że wyjazd w tropiki to nie tylko palmy, słońce i plaża. Decydując się na wyjazd do tropikalnego raju, należy wziąć także pod uwagę potencjalne zagrożenia, które mogą tam czyhać na turystów. Jednym z takich zagrożeń jest ryzyko zarażenia się jedną z tropikalnych chorób charakterystycznych dla danego regionu. Na jakie choroby należy uważać oraz jak się przed nimi ustrzec.

Malaria

Jedną z najczęstszych chorób jest malaria. Co prawda większości osób kojarzy się głównie z Afryką i faktycznie, szczególnie w jej środkowej części, zagrożenie tą chorobą jest największe. Jednak jest ona powszechna także w Azji oraz północnej części Ameryki Południowej. Jest chorobą przenoszoną głównie przez komary. Od ukąszenia do pojawienia się pierwszych objawów upływa od 7 do nawet 30 dni. Można więc zacząć chorować nawet jakiś czas po powrocie do kraju. Do głównych objawów należą bóle głowy, nudność, zahamowanie apetytu, wysoka gorączka, a niekiedy także obniżenie temperatury. Niestety do tej pory nie udało się stworzyć skutecznej szczepionki. W ramach profilaktyki stosuje się zazwyczaj preparaty odstraszające owady stosowane na skórę i inne środki owadobójcze w pomieszczeniach.

Żółta febra

Kolejnym istotnym zagrożeniem spotykanym powszechnie w Afryce jest żółta febra. Występuje także w pojedynczych regionach Azji i Ameryki Łacińskiej. Objawy początkowo przypominają mocną grypę i szybko przybierają na sile. Postępująca choroba uszkadza wątrobę, powodując wystąpienie żółtaczki. Charakterystyczne są także silne bóle całego ciała oraz wymioty, które mogą zawierać krew. Jest to choroba o stosunkowo wysokiej śmiertelności i wymaga natychmiastowego leczenia. Na szczęście istnieje na nią skuteczna szczepionka. Udając się w dany region, należy uprzednio sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wyjazdem.

Dur brzuszny

Równie niebezpieczny, gdy jest nieleczony, może okazać się dur brzuszny. Jego objawy przypominają silne zatrucie pokarmowe. Charakterystycznym objawem jest wysypka w okolicy klatki piersiowej. Na dur brzuszny istnieje skuteczna szczepionka, więc warto się zaszczepić wyjeżdżając do zagrożonych nim rejonów. Do działań profilaktycznych można zaliczyć również staranne i częste mycie rąk, a także korzystanie jedynie z zaufanych źródeł wody oraz pokarmu

Wirus denga

Wirus denga to z kolei jedna z chorób, która staje się coraz powszechniejsza. W tym wypadku ryzyko zakażenia występuje nie głównie w Afryce, ale także Ameryce Łacińskiej, Azji oraz Australii. Objawy to silna gorączka oraz krwotoki. Leczenia polega jedynie na łagodzeniu objawów. Nie udało się także opracować skutecznej szczepionki. Jako że jest ona przenoszona przez owady, środki zapobiegawcze polegają na stosowaniu preparatów odstraszających owady.

Warto pamiętać, że lista groźnych chorób jest niestety bardzo długa. Nie wszystkie są tak powszechna jak przykładowo malaria, ale mogą być dużo bardziej niebezpieczne. Ustrzec przed nimi może często jedynie rozsądek i ostrożność, a na część z nich można się zaszczepić. Wykonanie zalecanego pakietu szczepień to dobry pomysł przed wyjazdem w ryzykowne regiony. Pozwolą cieszyć się tropikalnym słońcem bez obaw o swoje zdrowie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.