Park Narodowy Yosemite

sie 25, 2014 przez

Park Yosemite

docentjoyce, flickr

Jednym z najpotężniejszych naturalnych krajobrazów Kalifornii jest Narodowy Park Yosemite. Oferuje on godną podziwu przestrzeń o wielkości prawie 1200 mil kwadratowych, a w tym: cudne wodospady, tysiącletnie sekwoje, ostre klify i niektóre z najbardziej niezwykłych formacji skalnych występujących w Stanach Zjednoczonych. Jednakże pomimo jego ogromnych rozmiarów, większość aktywności turystycznej odbywa się w strefie wynoszącej siedem mil kwadratowych, zwanej Yosemite Valley.

To właśnie w Yosemite Valley znajdziesz najbardziej znane zabytki parku – Half Dome i El Capitan, a także doskonałe szlaki turystyczne przebiegające przez teren z pomnikami przyrody. Nawet niedoświadczeni fani wspinaczki mogą mieć zabawę w Yosemite – wycieczki i lekcje wspinaczkowe oferowane są przez lokalne kluby przygodowe. Tylko nie oczekuj, że będziesz jedynym. Podobnie jak wiele innych amerykańskich ośrodków turystycznych, spotkasz tutaj ogromne tłumy zwiedzających. I jest to dla niektórych największą przeszkodą na drodze do udanych wakacji. To miejsce jest odwiedzane rocznie przez co najmniej cztery miliony osób. Jednakże, jeśli będziesz tam w odpowiednim czasie (i zaczniesz dzień trochę wcześniej niż zwykle), doświadczysz cudów Matki Natury.

Masywne, starożytne, olbrzymie sekwoje rosną w trzech gajach w Parku Narodowym Yosemite. Najłatwiej dostępnym z nich jest Mariposa Grove, leżący w pobliżu południowego wejścia do parku. Dwa mniejsze i znacznie mniej odwiedzane gaje to Tuolumne i Merced Groves, leżące w pobliżu Crane Flat.

Yosemite

origami_madness, flickr

Mariposa Grove Road jest, w zależności od warunków, drogą zamkniętą dla samochodów w okresie od około listopada do kwietnia. Gdy jest zamknięta, można wędrować i wspinać się w górę drogi wynoszącej około dwóch mil (droga może być śnieżny lub oblodzona). Sekwoje są widoczne z parkingu, a od maja do października można dostać się tam tramwajem.

Park Yosemite jest również słynny z niezliczonych wodospadów. Najlepszym czasem, aby je zobaczyć, jest wiosna, kiedy to występują roztopy. Niektóre wodospady (łącznie z tymi z Yosemite Falls) często stają się jedynie strużką wody, albo całkowicie wysychają w sierpniu. Burze późną jesienią mogą odżywić niektóre z nich, a wszystkie mają pięknie zaszronione krawędzie podczas długich zimowych wieczorów i nocy.

Yosemite park

larry wfu, flickr

Wodospad Koński Ogon (Horsetail) (1000 stóp) – przypływy: około grudnia do kwietnia.

Wodospad jest sławny z tego, iż wygląda jakby płonął, ponieważ kiedy w drugiej połowie lutego zachodzące słońce pięknie odbija się w płynącej wodzie, ta „nabiera” pomarańczowo czerwonych kolorów.

Wodospad Bridalveil (620 stóp) – przypływy: przez cały rok. Często jest to pierwszy wodospad, który odwiedzający zobaczą przy wejściu do Yosemite Valley.

Jak zaoszczędzić pieniądze w Parku Yosemite? Najtańszym sposobem, aby w pełen sposób doświadczyć atrakcji parku jest po prostu kemping, co oczywiście obejmuje wniesienie własnego namiotu, jedzenia i różnych innych zapasów. Ale jeśli nie chcesz obozować, zakwaterowania poza parkiem nie są bardzo drogie. Transport publiczny? Usługi autobusowe Yosemite są w pełni dostępne dla każdego.

Będąc w Parku Yosemite będziemy mieć dostęp do raczej skromnego wyboru praktycznej żywności: na zewnątrz i wewnątrz terenu parku znajduje się mnóstwo małych sklepików, w których możesz zaopatrzyć się w jedzenie typowo piknikowe, kempingowe. Te same sklepy zaopatrują w jedzenie kilka domków i barów, które oferują dość standardowe potrawy jak hamburgery, hot dogi i zrobione na miejscu opakowane kanapki. Ci, którzy pragną rozkoszować się wyśmienitą kuchnią w samym sercu pustyni amerykańskiej, znajdą wysokiej jakości amerykańskiej przysmaki w Ahwahnee Dining Room, w restauracji Mountain Room oraz w Jadalni Wawona , które zlokalizowane są na terenie parku oraz są rekomendowane przez turystów.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.