Podróże szlakiem kostrzyńskich pomników

mar 25, 2013 przez

muzeum twierdzy

W bieżącym, 2013r. wszyscy miłośnicy historii i niezwykłych przygód będą mieli szansę na przeżycie niezapomnianych chwil. Wszystko to będzie możliwe, dzięki Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą. Placówka planuje organizowanie wycieczek tematycznych, które będą wiodły wzdłuż tamtejszych

pomników i innych, ciekawych obiektów. Wśród nich znaleźć mają się kostrzyńskie dworce, wiadukty kolejowe, standardowe mosty oraz obiekty służące niegdyś jako ochrona przeciwlotnicza.

Zakłada się, że uda się przeprowadzić szereg tego typu wycieczek, a pierwsza z nich ma odbyć się już 14 kwietnia. Jej bohaterem ma być Walter Hecht – architekt i budowniczy. Oczywistym jest, że organizowane w mieście wycieczki będą wiodły trasami najbardziej znanymi, w tym przez tzw. „Kostrzyńskie Pompeje”. Nazywane są tak ruiny tamtejszego Starego Miasta oraz popularnej twierdzy. Ta część wycieczek będzie zapewne najbardziej sentymentalna.

Warto bowiem wiedzieć, że w dawnych czasach Kostrzyn nad Odra uważany był za jedną z najładniejszych miejscowości leżących w Brandenburgii. Jednak jego największe atrakcje zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Po bombardowaniach oraz ostrzałach artyleryjskich w mieście pozostały tylko nieliczne elementy dawnych fortyfikacji. Niemniej jednak, władze Kostrzyna od lat starają się przywrócić mu jego dawną świetność. Szczególnie stawiają na odrestaurowanie twierdzy, która jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Zwiedzający twierdzę w Kostrzynie mogą zwiedzić jej bastiony, Bramę Berlińską i Chyżańską, a także ruiny kościoła i zamku. Najciekawsza wydaje się tu być Brama Berlińska, w której można uzyskać informacje turystyczne, ale przede wszystkim – obejrzeć wystawę pt. „Twierdza Kostrzyn od narodzin po upadek”. To też w tym miejscu można zobaczyć zabytki, które udało się wyciągnąć z ruin i zachować po dziś dzień.

Zwiedzać można także bastiony twierdzy. Choć jeden z nich jest na razie zamknięty, to jednak jeszcze w tym roku otwarta zostanie tam jedna z wystaw muzealnych związanych z miastem. Z innego bastionu można natomiast podziwiać wspaniałe, kostrzyńskie krajobrazy. Największym pozostaje czworoboczny bastion, w którym niegdyś funkcjonowało niemieckie muzeum prezentujące miasto Kostrzyn i jego zabytki.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.