Najpiękniejsze plaże w Europie

sie 8, 2022 przez

Widok z góry na piaszczystą plażę położoną na wąskim cyplu

Żeby odpocząć na rajskiej plaży, wcale nie trzeba wyjeżdżać do tropików. Piękne miejsca na morzami i oceanami są w zasięgu kilkugodzinnego lotu samolotem lub wycieczki samochodem. W tym artykule przedstawiamy najpiękniejsze europejskie plaże.

Zlatni Rat, Chorwacja

W wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, który z lotu ptaka, szczególnie w promieniach słońca, wygląda jak mieniący się złotą barwą róg. Żwirowa plaża położona w miejscowości Bol na wyspie Brač, w środkowej Dalmacji jest ewenementem na skalę światową, a to za sprawą swojego unikatowego, prostopadłego położenia do wybrzeża, w związku z czym posiada dwa brzegi. Lewy o długości 420 m i nieco krótszy prawy wynoszący 360 m potrafią zaskoczyć swoją odmiennością. Zdarza się, że gdy po jednej stronie plaży wieje silny wiatr powodujący wysokie fale, po drugiej zastać można wodę spokojną z nieco wyższą temperaturą. Koniec plaży natomiast, zmienia wygląd, w zależności od kierunku wiatru. Nie bez powodu zdjęcia Złotego Rogu są często wykorzystywane w materiałach promujących Chorwację.

Praia da Marinha, Portugalia

Często określana mianem najpiękniejszej plaży w Algarve, otoczona jest zjawiskowymi formacjami skalnymi z pomarańczowego wapienia, tworzonymi przez turkusowe wody nieustannie o nie uderzające. Najbardziej charakterystycznym punktem, znanym z wielu pocztówek, są klify i wyrzeźbiona w nich litera M. Spokojne morze, pozbawione wysokich fal, przejrzysta woda oraz obfitość i różnorodność gatunków morskiego życia zapewniają idealne warunki do nurkowania. Decydując się na jedną z wielu dostępnych wycieczek łodzią, odwiedzić można niezwykłe groty i jaskinie usytuowane wzdłuż całego wybrzeża.

Plaża Santa Giulia, Korsyka, Riwiera Francuska

Oficjalnie uznana przez UNESCO za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie, położona jest na wschodnio-południowym wybrzeżu Korsyki. Zatoka z dobrze osłoniętą błękitną laguną u podnóża gór, rozciąga się na ponad 2 km. Ciepłe morze z długimi płyciznami i drobnym, miękkim, jasnym piaskiem jest wymarzonym miejscem dla rodzin z dziećmi.

Elafonisi, Kreta, Grecja

Miejsce to zwane „różową plażą na Krecie”, nazwę zawdzięcza niezwykle charakterystycznym różowym piaskom, którym kolor nadają występujące w tym obszarze koralowce. Często na mapach przedstawiana jako wyspa Elafonisi, na którą dotrzeć można, brodząc przez płytkie ciepłe i turkusowe wody, łączące ją z południowo-zachodnim krańcem Krety. Obszar objęty ochroną w ramach programu Natura 2000 ze względu na siedlisko wielu gatunków, będący także miejscem lęgowym żółwi morskich.

Spiaggia dei Conigli, wyspa Lampedusa, Włochy

W tłumaczeniu ‘’Plaża Królików’’ to najbardziej na południe wysunięty kawałek Włoch, formalnie należący do Europy, ale geograficznie jest mu zdecydowanie bliżej do Afryki, bo położona obok Tunezji. W 2013 r. uhonorowana tytułem najpiękniejszej plaży świata. Na pobliską Wyspę Królików można dostać się, przechodząc przez płytki obszar, brodząc w wodzie. Znajdujący się tutaj rezerwat przyrody jest jedynym miejscem na Morzu Śródziemnym, gdzie gniazda zakładają żółwie morskie Karetta. W związku z tym obowiązuje tu ścisły regulamin co do dozwolonej aktywności na plaży. Ponadto z białego piasku i krystalicznie czystej wody można korzystać jedynie w wyznaczonych godzinach.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.