Szlakiem Orlich Gniazd
SZLAK ORLICH GNIAZD
Szlak Orlich Gniazd to szlak turystyczny o długości 163,9 km, prowadzący przez tereny między Krakowem i Częstochową.
Szlak Orlich Gniazd zawdzięcza swoją nazwę, wzniesionym na tej trasie, siedzibom możnych rodów szlacheckich, zwanych, ze względu na swoje wysokie położenie, „orlimi gniazdami”.
Niestety, budowle te zachowały się do dziś w niewielkiej części. W ostatnich latach podjęto próby rekonstrukcji tych historycznych budowli.
ZABYTKI I MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ
Szlak Orlich Gniazd potraktować można jako wycieczkę po, licznych tutaj, pozostałościach zamków lub bardziej ogólnie – krajoznawczo. Tę drugą opcję uważam za znacznie bardziej interesującą, dlatego też w poniższej charakterystyce najciekawszych miejsc, znajdujących się na szlaku, pominę większość nowych sanktuariów, skupiając się na starych, zabytkowych kościołach, dworkach, zamkach i zabytkach przyrody.
Pałac Augusta Schmelzera (fabrykanta) w Myszkowie
Ten niedawno wyremontowany pałac, pochodzi z lat 80. XIX wieku i jest godny zainteresowania głównie ze względu na zdobiące go, oryginalne witraże oraz bogate detale architektoniczne.
Zespół dworski z początku XX wieku w Myszkowie – Będuszu
W jego skład wchodziły: parterowy drewniany dwór z gankiem od frontu, murowane obory, kamienne czworaki oraz park dworski w stylu angielskim.
Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej
Powstał on w 1440 roku w miejscu wcześniejszego – drewnianego. Kościół zatracił już swój gotycki charakter. W jego wnętrzu zachowały się dwa renesansowe portale oraz barokowe i rokokowe wyposażenie. W kościele znajdują się także kute żelazne drzwi z XVI wieku. Na podwórzu znajduje się studnia kryjąca wejście do Jaskini Na Plebanii.
Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Choroniu
Kościół pochodzi z 1657 roku, rozbudowano go w XX wieku. Zobaczyć w nim można zachowane renesansowe portale. Wokół niego znajduje się zabytkowy park dworski. Kościół położony jest na grzbiecie najdalej na zachód wysuniętego wzgórza w okolicy, stąd też rozciąga się z niego piękny widok na Obniżenie Górnej Warty z Zalewem w Poraju, okolice Biskupic i Sokolich Gór.
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin – klasztor Paulinów
W ołtarzu głównym tego gotycko-renesansowego kościoła, znajduje się figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem z końca XIV wieku.
Matka Boża Leśniowska czczona jest od początku XVIII wieku jako patronka rodzin. Za jej wstawiennictwem miały się zdarzyć liczne uzdrowienia.
Wyposażenie wnętrza kościoła jest głównie późnobarokowe i rokokowe z XVIII wieku.
Ruiny dworku w Rokitnie Szlacheckim z XVIII – XIX wieku
Z pierwotnego drewnianego budynku do dziś zachowały się jedynie fundamenty oraz pozostałości piwnic. Wciąż można także podziwiać zabytkowy park ze starym drzewostanem.
Zespół parkowo-dworski w Zawadzie Pilickiej
Dwór pochodzi z XIX wieku. Otacza go park, w którym na uwagę zasługują drzewa – pomniki przyrody, między innymi modrzew europejski oraz lipa drobnolistna.
Dworek szlachecki w Ciągowicach
Na uwagę zasługują całe Ciągowice. Zachowały one bowiem do dziś układ średniowiecznej zabudowy o charakterze miejskim. Dworek szlachecki otaczają zachowane zabudowania dworskie oraz park.
Zespół parkowo-dworski w Irządzach
Dwór ten wybudowany został w XVIII wieku. Od frontu wciąż podziwiać można okazały czterofilarowy portyk z XIX wieku. Dwór otoczony jest parkiem, stanowiącym cenny zabytek sztuki ogrodowej z XVIII wieku. Rośnie w nim około 500-letnia lipa drobnolistna – pomnik przyrody.
Kompleks pałacowo-parkowy w Pilicy z XVIII wieku
Kompleks pałacowo-parkowy składa się z dróg dojazdowych i budowli z tym związanych, zabytkowego parku, fortyfikacji bastionowych, pałacu oraz oficyn.
Budowa pałacu zakończona została w 1610 roku. Wraz ze zmianą właściciela, pałac zyskał kształt włoskiej willi z arkadowym portykiem.
Jednopiętrowy pałac składa się z 4 skrzydeł, 40 sal i z wewnętrznego dziedzińca.
Pałac w Wierbce
Pałac w Wierbce został wzniesiony w latach 80. XIX wieku dla rodziny przemysłowców Moesów. Przy pałacu powstał także przepiękny ogród w stylu angielskim. Po pożarze w 1987 roku pozostały jedynie ruiny ścian zewnętrznych.
Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu
Autorem projektu willi w stylu szwajcarskim (z końca XIX wieku), należącej do byłych właścicieli fabryki włókienniczej, był inżynier architekt Hugo Kudera z Warszawy. Pałacyk otoczony był przez park w stylu angielskim.
Obecnie w Pałacyku Szymańskiego mieści się biblioteka miejska oraz ognisko muzyczne. W jego piwnicach otworzono kawiarnię i klub, w którym często odbywają się koncerty jazzowe.
Zamek królewski w Bobolicach
Zbudowany został w połowie XIV wieku dla Kazimierza Wielkiego. Zamek należał do systemu warowni królewskich zabezpieczających zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Zamek został zrekonstruowany i jest otwarty dla zwiedzających.
Zamek rycerski w Mirowie
Zamek Mirowski powstał w XIV wieku. Po potopie szwedzkim zamek został opuszczony i podupadł.
Obecnie zamek wszedł w ręce prywatne. Trwają tu prace wykopaliskowe i renowacyjne.
Ruiny zamku w Smoleniu z XIV wieku
Historia zamku w Smoleniu sięga XIII wieku. Budowla wznosi się na wysokości 486 m n.p.m., na szczycie wapiennej góry. Został wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku i wybudowany z nieociosanych kamieni wapiennych. Zamek został zniszczony, tak jak i pozostałe „Orle Gniazda”, podczas potopu szwedzkiego.
Ruiny zamku „Ogrodzieniec” z XIV wieku w Podzamczu
Wzniesiony na Górze Janowskiego (najwyższym wzniesieniu Jury – 504 m. n.p.m.), „Ogrodzieniec” był jednym z największych zamków w Polsce. Nosił nawet miano „małego Wawelu”.
Ruiny Zamku Ogrodzienieckiego otoczone są licznymi ostańcami skalnymi, tworząc przepiękny krajobraz wyżyny krakowsko-częstochowskiej.
W latach 1959-1973 przeprowadzono, zakrojone na szeroką skalę, prace archeologiczno-konserwatorskie, dzięki którym możemy podziwiać ruiny zamku w obecnej formie.
W ruinach zamku organizowane są liczne wycieczki, nocne zwiedzania zamku, biesiady, pokazy tańca dawnego, pokazy rycerskie, kuligi, zabawy strategiczne, etc.
Zamek rycerski „Bąkowiec”
Ze świetności zamku „Bąkowiec” w Morsku pozostało niewiele: fragmenty murów na skale, fragment ściany zamku z otworem drzwiowym oraz fragmenty pomieszczeń z niewielkim dziedzińcem. Z zamkiem związane są liczne legendy.
Ruchoma Szopka Olsztyńska – Izba Twórcza Jana Wiewióra
Ruchoma szopka olsztyńska składa się z 350 figur i znajduje się w zabytkowej chłopskiej chacie. Przedstawione są tu ruchome sceny z życia Świętej Rodziny i jurajskich tradycji ludowych.
MOŻLIWOŚCI ZAKWATEROWANIA
Oprócz schronisk młodzieżowych, pól biwakowych oraz hoteli o wysokim standardzie mieszkańcy miejscowości leżących na Szlaku Orlich Gniazd oferują noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Jest ich na tym terenie tak wiele, że nie sposób wypisać nawet niewielkiej części z nich. Informacje są łatwo dostępne w Internecie.
Hotel „Fajkier”
Hotel „Centuria” Welness & SPA
Ośrodek Rekreacyjny „Morsko”
Jura Hotel
Hotel „Ostaniec”
Hotel Amazonka
Schroniska młodzieżowe
Gościniec Jurajski
GDZIE ZJEŚĆ
Muffin Cafe (ul. Kościuszki 27, Rybnik, godziny otwarcia: 11:00-19:00)
Kawiarnia przyjazna dla rodziców z małymi dziećmi. Są więc zarówno zabawki, jak i dorosłe lektury. W ofercie kawiarni znajdują się kaszki, zupki i herbatki dla najmłodszych.
Restauracja Klub Muzyczny NOVUM (Szymańskiego 2, Zawiercie)
NOVUM to nie tylko uczta dla podniebienia, ale także uczta dla uszu. Prócz znakomitego jedzenia, restauracja oferuje koncerty jazzowe. A wszystko to w podziemiach Pałacyku Szymańskiego.
Pizzeria Desperados (ul Daszyńskiego 5, Zawiercie, godziny otwarcia: 10:00-22:00 (od poniedziałku do soboty, 14:00-22:00 w niedziele)
Lokal cieszący się sławą najlepszej pizzerii w okolicy.
Oberża „Czarny Pies” (ul. Kościuszki 4a/1, Ogrodzieniec)
Oberża znajduje się nieopodal ogrodzienieckiego zamku. Utrzymany w średniowiecznej stylistyce lokal, oferuje dania kuchni polskiej oraz europejskiej. W oberży znajdują się także pokoje gościnne.