Wielki Kanion Kolorado – informacje, zdjęcia

mar 16, 2012 przez

Wielki Kanion Kolorado zdjęcie

Niewątpliwie największą atrakcją przyrodniczą Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest Wielki Kanion Kolorado. Już same jego rozmiary budzą podziw u turysty. Każdy, kto zdecyduje się stanąć na krawędzi kanionu zachwyci się jego pięknem i ogromem.

Wielki Kanion Kolorado – informacje

Wielki Kanion Kolorado liczy sobie 443 km długości, zaś jego szerokość waha się od 200 m do 29 km. Jego maksymalna głębokość (w Granitowym Wąwozie) wynosi 1,6 km. Aby dostać się z jednej strony kanionu na drugą, należałoby przebyć drogę 350 km samochodem.

Kanion Kolorado zdjęcia

mikul (flickr)

Wielki Kanion stanowi przełom rzeki Kolorado przepływającej przez stan Arizona (USA). Składa się on przede wszystkim z łupków Yishnu, piaskowców, wapieni oraz granitowych intruzji. Te skały osadowe obfitują w rozmaite skamieniałości, począwszy od pierwotnych glonów, poprzez drzewa i morskie muszle, aż po szczątki dinozaurów. W kolorystyce tego jednego z siedmiu cudów świata dominują krwiste czerwienie i soczyste pomarańcze. Czas powstawania kanionu szacuje się na około 10 milionów lat.

Wielki Kanion Kolorado

mikul (flickr)

Zdjęcie Kanionu Kolorado

mikul (flickr)

Turystyka w Wielkim Kanionie Kolorado

Większość przybywających tu turystów decyduje się na zwiedzanie zaledwie jednego z brzegów kanionu, zazwyczaj wybierany jest południowy. Dzieje się tak dlatego, gdyż żeby przemieścić się z jednej strony Wielkiego Kanionu Kolorado na drugą, potrzeba aż dwóch dni. Południowy odcinek kanionu wybiera się głownie dlatego, iż znajduje się tu miasteczko, centrum parku narodowego, miejsca noclegowe, parkingi, sklepy czy restauracje. Na południową stronę Wielkiego kanionu można dostać się utrzymaną w stylu dzikiego zachodu linią kolejową z miejscowości

quick payday loans

Williams, drogami dojazdowymi z Flagstaff oraz innych miast Arizony.

Natomiast północna krawędź wciąż jest dziewicza, otoczona dziką naturą i niezagospodarowana. Aby dotrzeć tam z południowej krawędzi, trzeba okrążyć ogromny łuk Kolorado, co daje aż pięć godzin jazdy samochodem. Można również przybyć nad kanion od razu z północy, ze stanu Utah, lecz trzeba być przygotowanym na bardziej ekstremalne i spartańskie warunki podróżowania. Tutaj także można znaleźć niewielkie grupy Indian, w tym przedstawicieli plemienia Hopi.

Schodząc w dół Wielkiego Kanionu, pokonuje się dystans niemal 1,6 km. Trzeba być przygotowanym na parogodzinną wędrówkę krętymi szlakami po zboczach kanionu. Na dłuższe podróże piesze wyznaczone są specjalne trasy. Należy pamiętać o tym, że im niżej podążamy, tym powietrze osiąga wyższa temperaturę. Na dnie Kanionu może ona wynosić nawet ponad 40 stopni. Tam też znajduje się jedyne namiotowe obozowisko, w którym za zgodą strażników Parku Narodowego można przenocować.

Wielki Kanion Kolorado turystyka

mikul (flickr)

Rzeka Kolorado

brewbooks (flickr)

Dla tych, którzy nie mają ochoty na piesze wycieczki organizuje się loty samolotami turystycznymi, które wylatują z miejscowości Tusayan, tuż przy wjeździe do parku.

Dla odważnych turystów organizowane są także spływy (tratwa bądź łodzią) rzeką Kolorado, biegnącą ponad kilometr niżej kanionu. Nazwa tej rzeki w języku hiszpańskim znaczy tyle co kolorowa. Miano to zyskała z powodu brunatnej barwy, którą nadają jej osady skalne.

Wielki Kanion Kolorado z powietrza

gabri_micha (flickr)

28 marca 2007 roku otwarto szklany pomost w kształcie podkowy nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu, który stanowi „najwyższy balkon” na świecie, dźwigający maksymalnie 120 osób jednocześnie. Ten „skywalk” usytuowany jest na wysokości 1,219 m nad ziemią i uznawany jest jest za cud inżynierii. Wystaje on na dwadzieścia metrów od krawędzi zbocza, umożliwiając oglądanie turystom ścian i kanionu przez bezbarwne szkło.

Dla wielu osób przybycie do Wielkiego Kanionu Kolorado to nie tylko obowiązkowy punkt w zwiedzaniu Stanów Zjednoczonych, ale także chwila zadumy nad ogromem świata i refleksji nad istotą życia.

Kanion Kolorado panorama

mikul (flickr)

1 Comment

  1. hanka tuszyńska

    Byłam,polecam,fantastyczne barwy zależne od pory dnia

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.