Wakacje tuż, tuż – jak mądrze wybrać biuro podróży?

cze 1, 2015 przez

Jak wybrać biuro podróży

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Wakacje zbliżają się dużymi krokami, praktycznie już zaczęliśmy planować miejsce wypoczynku. Jak mądrze wybrać biuro podróży? Czym się kierować? Bezpieczne biuro podróży to nie koniecznie te największe.

Wybór właściwego, bezpiecznego biura podróży wcale nie jest taki prosty. Ministerstwo Sportu i Turystyki, UOKiK oraz MSZ stworzyły specjalne wytyczne, które mają ułatwić nam wyjazd. Po pierwsze zaleca się sprawdzenie czy organizator imprez turystycznych działa legalnie, czy jest wpisany do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej w MSiT.

Po drugie warto przejrzeć zawartą umowę z biurem turystycznym pod kątem Rejestru klauzul niedozwolonych. Najczęściej kwestionowane jest ograniczanie odpowiedzialności touroperatora w sytuacjach takich jak opóźnienie samolotu czy zmiana hotelu. Warto też sprawdzić, ile wynosi termin na reklamację usługi turystycznej. Wiele informacji możemy sprawdzić na stronie: turystyka.gov.pl. Ponadto na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących. Dzięki nim wiemy, do których krajów wyjazd jest niebezpieczny.

Bezpieczne biuro podróży powinno dysponować wysoką gwarancją ubezpieczeniową lub bankową na wypadek ogłoszenia przez biuro niewypłacalności. Służy ona przede wszystkim do pokrycia kosztów sprowadzenia klientów niewypłacalnego biura z zagranicy, a w drugiej kolejności – do zwrotu klientom środków wpłaconych na imprezy turystyczne, które nie zostały zrealizowane lub zostały zrealizowane tylko częściowo. W tym roku, ze względu na spadające ceny wycieczek powinniśmy szczególnie ostrożnie wybierać biura podróży. Eksperci przewidują, że tegoroczne zyski największych touroperatorów mogą być bardzo niskie, bliższe zeru co może doprowadzić do bankructwa części z nich.

W selekcji biur pomoże unikanie tych, które nie składają w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdań finansowych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.