Te atrakcje turystyczne mogą wkrótce zniknąć!

sie 13, 2015 przez

Wielki Mur Chiński - zdjęcie

radiowood2000 (flickr)

Niektóre najcenniejsze atrakcje turystyczne chętnie odwiedzane zwłaszcza w sezonach urlopowych są zagrożone. Przyczyna – to „plaga popularności„, która w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego zniszczenia i zniknięcia ich z naszego globu. Lista zagrożonych atrakcji:

Wielki Mur Chiński – przez lata niszczony przez turystów między innymi odłamujących kawałki budowli jako pamiątki z wakacji, do tego erozja powodują pogłębianie się dewastacji i niszczenia jednego z symboli Chin. Pod ludzkim ciężarem cegły kruszą się, a mur powoli się rozpada. Już niektóre fragmenty zamknięte są dla zwiedzających. Kolejna zagrożona atrakcja to Wielka Rafa Koralowa w Australii wpisana na listę UNESCO. Rafa utraciła połowę okrywy koralowej co stanowi zagrożenie dla siedlisk kilkudziesięciu tysięcy gatunków morskich. Przyczyną niszczenia rafy są zmiany klimatyczne, cyklony i podnoszenie się temperatury wód oceanicznych.

Rezerwat Narodowy Masai Mara w Kenii – miejsce licznie odwiedzane przez turystów i dzięki temu źródło dochodów w tym kraju, a jednocześnie ten unikalny rezerwat przyrody jest systematycznie zaśmiecany i niszczony przez odwiedzających. Na terenie rezerwatu pobudowano szybko, niedbale i chaotycznie drewniane domy i to powoduje, że przyroda nie wygląda jak dawniej, traci na swej unikalności.

Jaskinia Altamira w Hiszpanii z wielobarwnymi, prehistorycznymi rysunkami zwierząt na ścianach. Tłumnie odwiedzający jaskinię turyści doprowadzili do zniszczenia około 20 tysięcy malowideł.

Na liście zagrożonych miejsc znalazły się też Muzea Watykańskie we Włoszech. Odwiedzane co roku przez ponad 5 mln osób. Zbyt wysoka temperatura, hałas oraz mimo zakazów robienie zdjęć doprowadza do niszczenia np. bezcennych dzieł Michała Anioła.

Świątynie Angor Wat w Kambodży – dzięki popularnemu serialowi przygód Lary Croft świątynie te odwiedzane są jeszcze liczniej niż zwykle, a większość turystów nie respektuje religijnego znaczenia tych miejsc. Regularnie dotykane płaskorzeźby mogą wkrótce przestać istnieć. Na razie wprowadzono limit odwiedzających.

Tadż Mahal – XVII wieczna Świątynia Miłości w Indiach. Monumentalne muzeum wpisane na listę UNESCO. Odwiedzane przez 4 mln turystów rocznie zaczyna zapadać się. Budowla stoi na drewnianej podstawie co przyspiesza zapadanie się.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.