Prowansja – kraina pachnąca lawendą

wrz 6, 2011 przez

Prowansja

Prowansja

Prowansalskie joie de vivre

Historia Prowansji

Prowansja, jedna z najpiękniejszych krain historycznych, leży w południowo – wschodniej części Francji. Ten malowniczy teren znajduje swoje korzenie w starożytności, gdzie zamieszkiwany był przez Liguryjczyków, później Celtów, Greków, Fenicjan i w końcu – przez Rzymian. To właśnie Rzymianie, nadając tej krainie statut prowincji, nazwali ją Provincia Nostra – „Nasza Prowincja”.

Częste również były najazdy Wizygotów, Franków i Arabów, którzy pustoszyli ziemię, a także piraci, którzy grasowali na wybrzeżu.

Będąc wcześniej pod panowaniem Rzymian, dopiero od 1246 roku stała się lennem państwa francuskiego, będącego we władaniu dynastii Andegawenów. Rządy Ludwika XI spowodowały rozkwit gospodarczy i terytorialny Francji, a sama Prowansja wraz z Andegawenią, Flandrią oraz księstwem i hrabstwem Burgundii, zostały przyłączone do Francji.

Prowansja zdjęcia

DaveOnFlickr (flickr)

Klimat i geografia Prowansji

Z uwagi na bliskie położenie Prowansji względem Morza Śródziemnego, klimat jest łagodny, z łagodną i krótką zimą, i suchym i gorącym latem. Wraz ze wzrostem wysokości terenu klimat zimą staje się surowszy.

Prowansja znana jest ze swoich pól lawendy, których zapach unosi się zewsząd, krajobrazów zapierających dech w piersiach, turystyki morskiej, alpinizmu czy z parków krajobrazowych. Warto również wspomnieć o pozostałościach po imperium rzymskim, takich jak teatr rzymski i Łuk Triumfalny w Awinion, rzymski teatr i amfiteatr wraz z nekropolią Les Alyscamps w Arles.

Zdjęcie z Prowansji

mlavoie8 (flickr)

Atrakcje turystyczne Prowansji

Jadąc do Prowansji warto wybrać się tam na dłuższy czas, ponieważ jest wiele miast, które warto odwiedzić.

Jednym z nich jest z pewnością teren leżący wzdłuż brzegów Morza Śródziemnego zwany Lazurowym Wybrzeżem, ze stolicą w Nicei. Lazurowe Wybrzeże rozsławione było przez wiele znanych osobistości, od pisarzy po polityków. Zakochał się w nim chociażby Van Gogh, Cezanne czy Picasso.

Sama Nicea, jako stolica Riwiery, posiada piękne stare miasto z licznymi uliczkami, Park Zamkowy, liczne muzea oraz plażę, gdzie zamiast piasku występuje żwir.

Kolejnym znanym miastem jest Cannes, miejsce wielu festiwali filmowych i imprez kulturalnych. Posiada piękną zatokę oraz bulwar otoczony palmami. Życie nocne również kwitnie dzięki kasynu Palm Beach, w którym znajduje się klub nocny czy Casino Croisette.

Zdjęcie Prowansja

abrocke (flickr)

Saint Tropez, z widokiem na jachty, uraczy podróżnych dobrym jedzeniem, targiem kwiatowym czy 5 km plażą leżącą 4 km od miasta.

Prowansja jest bardzo dobrze przygotowana na turystów. Posiada liczną bazę noclegową, informacje turystyczne praktycznie w każdej wiosce, i zaplecze gastronomiczne. Odwiedzają ją co roku miliony turystów z Europy, Afryki i USA.

1 Comment

  1. Loo-max

    Jeżeli ktoś lubi wycieczki z aparatem fotograficznym, to polecam Prowansję. Naprawdę piękne foty można tam strzelać, urzekająca kraina, idealna do wycieczek z obiektywem :-)

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.