Zwiedzanie St Andrews

lis 23, 2012 przez

zwiedzanie St Andrews

bsktcase, flickr

St Andrews jest niewielkim miastem położonym nad Morzem Północnym, a dokładniej nad rozległą zatoką na północno-wschodnim wybrzeżu hrabstwa Fife. Turyści na całym świecie znają je przede wszystkim ze szkockich tradycji związanych z golfem, symbolu Szkocji, czyli krzyża Św. Andrzeja, najstarszych pól golfowych na globie oraz z najstarszego w Szkocji uniwersytetu, do którego uczęszczało najbardziej znane obecnie brytyjskie małżeństwo- książę William i księżna Kate Middleton.

Historia St Andrews

Według legend nazwa miasta powstała od wiezionych z Grecji do Szkocji relikwii św. Andrzeja. Niestety statek z ciałem świętego rozbił się nieopodal szkockiego miasteczka Kilrymont i od tej pory to nadmorskie miasteczko nazywało się St. Andrews.

atrakcje St Andrews

ewanmcdowall, flickr

Tę małą miejscowość założono niemal 1000 lat temu z inicjatywy biskupa Roberta i umiejscowiono najprawdopodobniej w pobliżu ruin obecnego zamku. Dziś St Andrews znany jest głównie z powstałego w 1413 r. University of St Andrews, na którym studiują młodzi ludzie z różnych krajów i o różnej pozycji społecznej. Uczelnia ta zawsze zajmuje czołowe miejsca w rankingach brytyjskich uniwersytetów. W czasach średniowiecza uniwersytet ten miał jeszcze większe znaczenie niż obecnie. Wówczas również St Andrews było duchową stolicą Szkocji i miało ogromne wpływy gospodarcze oraz polityczne. Niestety angielska wojna domowa z 1559 r. zniszczyła to miasto i pozbawiła je dotychczasowego statusu. W XIX w. St Andrews ponownie zyskało wysoki prestiż i zaistniało jako szybko rozwijająca się miejscowość, głównie za sprawą powstających wówczas pól golfowych. W czasie II wojny światowej w tym niewielkim szkockim miasteczku stacjonował I Korpus Polski, w tym także jego dowódca- Wódz Naczelny gen. broni Władysław Sikorski. Stąd też znajdujący się w centrum miasta pomnik poświęcony pamięci tegoż polskiego dowódcy.

St Andrews, Szkocja

Matthew Boyle, flickr

Atrakcje turystyczne w St Andrews

Miejscowość ta przyciąga przede wszystkim golfistów z całego świata. Tutejsi Szkoci uprawiają ten sport już od XV w. Aby lepiej poznać jego historię, można udać się do miejscowego Muzeum Golfu. Warto również udać się na najstarsze na świecie pole golfowe- Old Course. Jego ostatni dołek jest legendarny i niezapomniany.

Fani dawnej architektury mogą natrafić tu na prawdziwą gratkę. W St Andrews bowiem zachował się średniowieczny układ ulic. Ponadto wiele z tutejszych zabytkowych budynków dotrwało do naszych czasów. Można je podziwiać, idąc jedną z trzech głównych ulic: North Street (biegnącej najbliżej morza) oraz biegnących z zachodu na wschód ku ruinom XII-wiecznej gotyckiej katedry – Market Street i South Street.

Co warto zobaczyć w St Andrews

James Pedlar, flickr

Do atrakcji St Andrews należą także ruiny wybudowanego w 1200 r. zamku (St Andrews Castle), który z trzech stron został otoczony morzem, a dostępu do niego broniła fosa. Szukający średniowiecznych wrażeń na pewno długo będą wspominać pobyt w tym obiekcie.

To nadmorskie miasteczko na wschodnim wybrzeżu Szkocji może pochwalić się również przepiękna plażą, na której kręcono słynne sceny z filmu pt. „Rydwany Ognia”. Amatorom świeżych rybek polecamy udać się do pobliskiego malowniczego portu, gdzie na pewno czekają ich udane zakupy.

Będąc w St Andrews, nie wolno ominąć spektakularnej, choć już mocno zniszczonej katedry z XII w. Położona jest ona na północnym krańcu miasta, tuż przy klifach wznoszących się nad zatoką St. Andrews. Niegdyś była ona największą i najciekawszą architektonicznie katedrą w Szkocji. Dziś niestety pozostały z niej już tylko ruiny. Ceny biletów wstępu na teren tego obiektu wahają się od 2,50 do 4,20 GBP. Można go zwiedzać w godzinach 9:30 – 17:30.

Z Edynburga do St Andrews można dostać się za pomocą autobusu, pociągu- oba z przesiadką w Dundee, Cupar bądź Leuchars lub bezpośrednio- samochodem. Po samym St Andrews można poruszać się komunikacją miejską w postaci autobusów.

Turystów przybywających do St Andrews może zaskoczyć szeroka oferta hoteli, hosteli oraz pensjonatów. Ceny tych lokali za jedną noc rozpoczynają się od kilkunastu funtów, w zależności od rodzaju wybranego zakwaterowania. Część hoteli i pensjonatów oferuje też śniadanie bądź pełne wyżywienie w cenie noclegu.

Dziś St Andrews stanowi nie tylko uniwersytecki ośrodek, ale również przepiękne i urokliwe turystyczne miejsce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.