Słaby złoty wpłynie na większe wydatki Polaków na wakacjach

lip 13, 2016 przez

Egipt - piramida

archer10 (Dennis), flickr

Kiepska sytuacja polskiej złotówki na rynku walutowym sprawia, że tegoroczne wakacje za granicą będą dla nas droższe od poprzednich. Jak się do tego przygotować i czy warto zmienić kierunek wycieczki, by zaoszczędzić?

Sytuacja polskiej złotówki na rynku walutowym nie wygląda najlepiej. Niestety, oznacza to, że cierpią na tym głównie zwykli obywatele. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, nasza waluta jest teraz o ok. 6% słabsza zarówno wobec euro, jak i wobec dolara. Czy w związku z tym warto zmienić kierunek wakacyjnej podróży i uniknąć wzmożonych wydatków?

Choć wartość polskiej waluty nie jest obecnie satysfakcjonująca, to jednak z pewnością takie szczegóły nie zniechęcą nikogo do rezygnacji z zaplanowanej podróży. Nie zmienia to faktu, że urlop w krajach Unii Europejskiej będzie droższy niż jeszcze kilka miesięcy temu. Poza państwami należącymi do strefy euro, kiepsko wypadamy także w stosunku do pozostałych członków Wspólnoty. Węgierski forint jest aż o ok. 5,7% silniejszy od PLN. O ponad 7% lepiej od złotówki radzi sobie także chorwacka kuna.

Ogromnym zaskoczeniem może być też japoński jen, którego wartość względem polskiej złotówki wzrosła aż o 25%! W Kraju Kwitnącej Wiśni nie można więc spodziewać się spokojnych wakacji, a raczej sporych wydatków i nadwyrężenia domowego budżetu. Można jednak rozejrzeć się za krajami unijnymi i leżącymi poza UE, w których obowiązuje inna waluta, słabsza od polskiej.

Jednym z takich miejsc są Wyspy Brytyjskie. Po tym, jak Wielka Brytania podjęła decyzję o Brexicie, tamtejsza waluta zaczęła drastycznie tracić na wartości. I chociaż duża część strat wobec złotówki została odrobiona, to jednak wciąż nie jest to kurs, jaki natomiast pamiętamy z lepszych czasów. O ile więc sprzedaż zarobionych w UK pieniędzy nie jest teraz najlepszym pomysłem, to spokojnie możemy kupować funty na dowolny cel, w tym urlop. Jeśli chodzi o miejsca zlokalizowane poza naszym kontynentem, to na pewno warto zwiedzić Meksyk. Tamtejsze waluty również straciły w stosunku do złotówki, więc mogą pozwolić na organizację wspaniałych, a nieprzepłaconych wakacji dla całej rodziny. Jeszcze jedną opcją dogodną dla tych, którzy nie chcą być stratni z powodu nie najlepszego kursu złotówki RPA.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.