Zakaz reklamy urlopów rodzinnych w Wielkiej Brytanii

kw. 30, 2014 przez

Center Parc

Moselle Tourisme, flickr

Wielka Brytania chce dbać o wykształcenie swoich obywateli! Z tego powodu, zakazano reklamowania urlopów rodzinnych oferujących zniżki w czasie, gdy uczniowie powinni znajdować się w szkole.

Taką decyzję podjęła Brytyjska Agencja Standardów Reklamy. Zakaz dotknął ośrodków wypoczynkowych o nazwie Center Parcs. Wydając zakaz reklamowania tej oferty, agencja podkreśliła, że reklamy te zawierają wizerunek dzieci w wieku szkolnym, co jednoznacznie zachęca do tego, żeby zrezygnować z wysyłania pociech do szkoły, a w zamian za to wybrać się na rodzinny odpoczynek.

Agencja zwróciła również uwagę na hasło o treści „Twoja rodzina – twój czas”, które ma oddziaływać na emocje rodziców, wzbudzając w nich chęć poświęcenia wolnych chwil właśnie dzieciom. Niestety, oferta obowiązuje wyłącznie w dniach, które nie są feriami szkolnymi. Oznacza to, że aby dzieci mogły wyjechać wraz z rodzicami, muszą zrezygnować z pojawiania się na lekcjach. Taka opcja nie spodobała się także samym rodzicom. To właśnie jedna z matek postanowiła zgłosić sprawę do Agencji Standardów Reklamy. Wcześniej skonsultowała problem z innymi rodzicami i wspólnie uznali, że proponowana przez Center Parcs oferta jest rzeczywiście nieetyczna.

W Wielkiej Brytanii problemem jest wyraźny wzrost cen w branży turystycznej, który następuje wraz z rozpoczęciem wakacji lub ferii szkolnych. To powoduje, że część rodziców skłonna jest zadbać o zwolnienie dziecka z zajęć szkolnych, byle tylko móc wybrać się na tańsze wakacje. Wyjazdy na wczasy w trakcie roku szkolnego stały się na Wyspach Brytyjskich tak wielkim problemem, że w ubiegłym roku tamtejszy rząd postanowił nawet zaostrzyć przepisy, które regulują kwestię zabierania dzieci ze szkoły w dniach nauki. W efekcie, liczba grzywien, jakimi lokalne jednostki edukacyjne karzą nieodpowiedzialnych rodziców wzrosła aż o 70%.

Problem tkwi jednak nie tylko w postawie rodziców, ale również w ofertach wszelkich jednostek turystycznych. Zarówno biura turystyczne, jak i hotele, a nawet linie lotnicze proponują zdecydowanie zbyt wysokie stawki w czasie wolnym. To wielu osobom uniemożliwia wyjazdy na rodzinne wczasy. Żeby zrekompensować to swoim dzieciom, rodzice wolą zabierać je na wycieczki w czasie szkoły.

Rodzice uskarżają się, że to właśnie firmy z tej branży skłaniają ich do podejmowania tak nieodpowiedzialnych decyzji dotyczących edukacji ich dzieci.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.