Co warto zobaczyć w Rzeszowie

cze 13, 2013 przez

Rzeszów

Derbeth (flickr)

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Urokliwy krajobraz gór oraz mnóstwo zielni sprawią, że miasto popularne jest zwłaszcza u osób szukających relaksu i wyciszenia.

Rzeszów – historia i położenie

Rzeszów położony jest pomiędzy Kotliną Sandomierską a Pogórzem Środkowobeskidzkim, nad rzeką Wisłok. Zaledwie 100 km od Rzeszowa znajdują się przejścia graniczne ze Słowacją i Ukrainą. Pierwsi osadnicy w tym rejonie pojawili się już w czasach neolitu. W miejscu dzisiejszego Śródmieścia założony został duży gród, który prawa miejskie uzyskał 19 stycznia 1354 roku. Przywilej nadany przez króla Kazimierza Wielkiego dał początek historii Rzeszowa.

Rzeszów- atrakcje

sulelk (flickr)

Osada szybko się rozwijała. Wkrótce rozpoczęto budowę kościoła oraz parafialnej szkoły. Ze względu na bliskość szlaków handlowych Rzeszów był coraz atrakcyjniejszym miejscem dla nowych osadników. Rozwój przerwał rozległy pożar, który wydarzył się w XV wieku i zniszczył znaczną część miasta. Zostało ono jedynak sprawnie odbudowane i sto lat później cieszyło się już poprawnie zorganizowaną administracją. Obecnie Rzeszów pełni funkcję stolicy województwa podkarpackiego. Aglomeracja stale powiększa swoje znaczenie na arenie międzynarodowej. Znacząco przyczynił się do tego port lotniczy, z którego codziennie odlatują samoloty, głównie do Wielkiej Brytanii, ale także na międzynarodowe lotniska, np. do Nowego Jorku. Rzeszów ceniony jest także jako ośrodek naukowy i handlowy.

Rzeszów nocą

marktristan (flickr)

Rzeszów – atrakcje turystyczne

W Rzeszowie aktualnie mieszka około o 200 tys. osób. Na prawie 120 km kwadratowych na turystów czeka wiele atrakcji, zarówno tych historycznych, jak i współczesnych. Liczne punkty gastronomiczne oraz rozwinięta baza hotelowa zachęcają do wypoczynku. Rzeszów stawia na aktywny wypoczynek, latem jest tu bardzo ciepło, zimą – wyjątkowo mroźnie. Dlatego też nieustannie budowane są kolejne trasy rowerowe oraz narciarskie pośród tych malowniczych terenów. Modne są również korty, kręgielnie oraz pola golfowe. Najwięcej imprez, zwłaszcza w okresie wakacyjnym odbywa na Rynku oraz w Hali Widowiskowo-Sportowej na Podpromiu. Do najważniejszych rzeszowskich wydarzeń kulturalno-rozrywkowych należy Carpathia Festival. Różnorodne spektakle organizowane są w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Natomiast miejscem kontaktu z przyrodą jest Rezerwat Lisia Góra.

zwiedzanie Rzeszowa

elabra.org (flickr)

Współczesne atrakcje to nie jedyny powód do odwiedzenia Rzeszowa. Bogata historia tego miasta oznacza wiele ciekawych zabytków architektonicznych. Do najważniejszych należy zabudowa Starego Rynku oraz Ratusz Miejski na Starówce, który powstał pod koniec XVI wieku. Godny uwagi jest również niezwykły kompleks piwnic, który jest część niezwykle popularnej wśród turystów Podziemnej Trasy Turystycznej. Ponadto cennym zabytkiem są Rzeszowski Zamek, secesyjne kamienice w centrum miasta, Aleja Pod Kasztanami, Stary Cmentarz, Ulice 3 Maja i Grunwaldzka oraz Zespół stacyjno-dworcowy Rzeszów Staroniwa z 1891 roku. Rzeszów to również miasto muzeów, największe zainteresowanie od lat wzbudza Rzeszowskie Muzeum Dobranocek PRL-u.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.