Seszele – rajski archipelag

maj 24, 2011 przez

Seszele
Seszele to prawdziwy raj na ziemi.
Pełne pięknych plaż, oszałamiających krajobrazów i dzikiej przyrody, wyspy uwiodą każdego.

GEOGRAFIA SESZELI

Archipelag Seszeli leży na Oceanie Indyjskim, w pobliżu równika, około 1600km od wschodniego wybrzeża Afryki. Składa się na niego ponad 100 wysp, z których wewnętrzne (między innymi Mahé, Praslin i La Digue) są granitowe, a zewnętrzne – koralowe.

Wyspy, zajmujące obszar 445 km2, zamieszkuje około 84 tysiące mieszkańców. Stolicą i zarazem największym miastem Seszeli jest Victoria.

Seszele zdjęcie

pixluser (flickr)

HISTORIA SESZELI

W XVI wieku Seszele zostały odkryte przez Portugalczyków. W 1609 roku na wyspie North Island wylądowali Brytyjczycy. Przez kolejne dziesięciolecia wyspy służyły jednak głównie piratom. Zatrzymywali się oni się tam, oczekując na statki towarowe oraz w czasie sztormów. Aż do XVIII wieku Seszele nie były zamieszkane.

W 1742 roku, zarządca Mauritiusa (wyspa archipelagu Maskarenów), Francuz Mahé de Labourdonnais wysłał na Seszele ekspedycję badawczą. W 1756 roku Francuzi zaanektowali wyspy i sprowadzili na nie pierwszych osadników.

Nazwa „Seszele” pochodzi od nazwiska francuskiego ministra skarbu na dworze Ludwika XV – Jeana Moreau de Séchelles.

zdjęcie Seszeli

coma200 (flickr)

W 1814 roku Seszele przeszły pod panowanie brytyjskie. Brytyjczycy sprowadzili na wyspy głównie ludność z Indii i Afryki Wschodniej.

29 czerwca 1976 roku Wielka Brytania przyznała Seszelom niepodległość. Pierwszym prezydentem został James Mancham. W 1977 roku władzę, w wyniku zamachu wojskowego, przejął France Albert René. W 2004 roku, po 27 latach prezydentury, René przekazał władzę Jamesowi Michelowi.

KULTURA SESZELI

Dla ponad 90% mieszkańców Seszeli głównym językiem jest kreolski. Większość z nich porozumiewa się, używanym głównie w urzędach i biznesie, językiem angielskim oraz językiem francuskim.

Ze względu na nieproporcjonalnie wysokie koszty utrzymania, poziom życia na Seszelach jest raczej niski. Mimo że wielu mieszkańców boryka się z problemami finansowymi, poziom przestępczości na wyspach nie jest wysoki. Zdarzają się jednak włamania i drobne kradzieże.

Seszele zdjęcia

pixluser (flickr)

Aż 90% Seszelczyków deklaruje wyznanie rzymskokatolickie.

KLIMAT SESZELI

Seszele znajdują się pod wpływem północno-zachodniego monsunu (od października do kwietnia) i południowo-wschodniego pasatu (od maja do września).

Okresy przejściowe: od marca do kwietnia oraz od października do listopada są zazwyczaj spokojne i bezwietrzne.

Deszcze na wyspach są nagłe i gwałtowne. Największe opady notowane są w styczniu, najmniejsze – w lipcu i sierpniu. Temperatura waha się od 24 °C do 32 °C w ciągu roku.

Najlepiej jest zaplanować wakacje na Seszelach w okresie między marcem a majem lub między wrześniem a listopadem.

zdjęcia Seszele rajska wyspa

TheLastResorts (flickr)

JEDZENIE NA SESZELACH

Seszele to raj dla wielbicieli świeżych ryb i owoców morza. Można tu wybierać między homarami, krabami, muszlowcami, ośmiornicami, rekinami, papugorybami, tuńczykami, przyrządzanymi na mnóstwo różnych sposobów (grillowanymi, gotowanymi na parze, mielonymi, wędzonymi, duszonymi, solonymi, pieczonymi, zawiniętymi w liść bananowca).

Najpopularniejszymi napojami na Seszelach są: świeżo wyciśnięte soki i woda kokosowa. Łatwo dostępne jest także lokalne piwo – Seybrew. Warto też spróbować wina palmowego – calou. Nie podaje się go w restauracjach, ale można go skosztować bezpośrednio od Seszelczyków.

KOMUNIKACJA NA SESZELACH

Samoloty

Pomiędzy większymi wyspami Seszeli latają samoloty linii Air Seychelles. Jedyną trasą obsługiwaną według wyznaczonego rozkładu jest trasa między Mahé i Praslin. Po wcześniejszej rezerwacji, Air Seychelles umożliwia także przelot na Alphonse, Bird, Denis, Desroches, Frégate i North Islands.

Rowery

Na La Digue podstawowym środkiem transportu jest rower. Nie ma najmniejszego problemu z wypożyczeniem go na tej wyspie. O rower będzie natomiast trudno na Mahé. Tam większość turystów wybiera samochody.

Samochody

Wypożyczenie samochodu kosztuje w najlepszym wypadku około 50€ na dzień. By wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 23 lata i posiadać prawo jazdy od co najmniej roku.

Łodzie

Podróżowanie łodzią między Mahé, Praslin i La Digue odbywa się regularnie, według ustalonego rozkładu. By dotrzeć na inne wyspy, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Autobusy

Komunikacja autobusowa jest co prawda słabiej rozwinięta, ale po Mahé i Praslin można bez większych problemów podróżować autobusami.

Taksówki

Taksówki, choć obecne (głównie na Mahé, Praslin i La Digue), nie są najbardziej polecanym środkiem transportu. Taksówkarze nie chcą włączać taksometrów i najczęściej trzeba ostro negocjować cenę.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Mahé

 • Beau Vallon i północne wybrzeże
 • Beau Vallon to miasto, oddalone 3km od Victorii, słynące z pięknej plaży i zapierających dech w piersiach widoków. Mimo rozbudowanej, jak na seszelskie standardy, infrastruktury, miejsce to posiada urok, nieskażonej turystyczną nierzeczywistością, nadmorskiej, rybackiej wioski.
 • Park Narodowy świętej Anny Marii
 • Park znajduje się około 5km od Victorii i obejmuje sześć małych wysepek: Cerf Island, Moyenne Island, Round Island, Ste Anne Island, Long Island i Cachée Island. Park jest doskonałym miejscem do pływania i snorkelingu. Można tu także podziwiać rafy koralowe, pływając łodzią o szklanym dnie.
 • Morne Seychellois National Park
 • Spotkać tu można zarówno nadmorskie lasy mangrowe, jak i liczne wzniesienia, w tym najwyższy szczyt Seszeli – Morne Seychellois (905m n.p.m.). Środkowa część parku jest dostępna tylko dla turystów, poruszających się pieszo.

Praslin

 • Vallée de Mai
 • Jest to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć rzadką palmę seszelską (coco de mer), rosnącą w naturalnym środowisku. Przez park prowadzą trzy piękne trasy. Przejście najdłuższej z nich zajmuje około 3 godzin.
 • Sporty – na Praslin znajduje się wiele miejsc, w których spróbować można skoków do wody. Można tu także wypożyczyć kajak i zwiedzać nim malownicze okolice.

La Digue

 • Nid d-Aigle
 • Najwyższy punkt na La Digue (333m n.p.m.), z którego roztacza się niesamowity widok na okoliczne wysepki.
 • Wycieczka na okoliczne wyspy
 • Warto wybrać się także łodzią na pobliskie wyspy – Ile Cocos, Felicite i Grande Soeur. Całodniowa wycieczka obejmuje snorkeling na Ile Cocos i Felicite oraz piknik na Grande Soeur.

NAJLEPSZE PLAŻE NA SESZELACH:

 • Beau Vallon (Mahé) – najdłuższa i najpopularniejsza plaża na Mahé
 • Fairyland (Mahé) – świetne miejsce do snorkelingu
 • Anse Soleil (Mahé) – romantyczna plaża, idealne miejsce do obserwowania zachodów słońca
 • Anse Takamaka (Mahé) – elegancka plaża, doskonała na długie spacery
 • Anse Lazio (Praslin) – znana ze świetnych plażowych restauracji i z dobrych warunków do snorkelingu
 • Anse Source d’Argent (La Digue) – najbardziej „fotogeniczna” z seszelskich plaży

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.