Bawaria (atrakcje turystyczne)

lip 18, 2013 przez

Bawaria

Moyan_Brenn (flickr)

Bawaria to ta część Niemiec, którą turyści z całego świata najchętniej i najczęściej obierają sobie za cel spędzenia urlopu. Przyciągają ich tu krystalicznie czyste jeziora, śnieżne szczyty, przepiękne bory, średniowieczne metropolie, bawarska gościnność, a także wiele zabytków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bawaria leży w samym środku Europy, na południu Niemiec i oficjalnie nazywana jest Wolnym Krajem Bawaria (Freistaat Bayern). Graniczy ona z Austrią, Czechami oraz Szwajcarią, a także z krajami związkowymi: Saksonią, Turyngią, Hesją i Badenią-Wirtembergią. Jej stolicą jest Monachium, a cechami charakterystycznymi są: zdrowe powietrze, nieskażona przyroda, barokowe kościoły, pełne przepychu pałace, średniowieczne zamki oraz jowialny sposób życia tutejszych mieszkańców. Stanowi ona idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Bawaria stanowi największą i jednocześnie najciekawszą krainę Niemiec. Odnajdą się tu zarówno amatorzy sportu, jak i fani niczym nieskażonej przyrody, w tym krystalicznie czystych rzek, ośnieżonych szczytów Alp i słonecznych winnic. Ci, którzy uwielbiają odkrywać przenikające się krajobrazy koniecznie muszą skorzystać z tutejszych szlaków: Szlaku Romantycznego, Szlaku Zamków i Niemieckiego Szlaku Alpejskiego.

Bawaria - atrakcje

Erick ) (flickr)

Historia Bawarii

Historia dzisiejszej Bawarii zaczęła się w VI w., kiedy to stanowiła ona obszar zamieszkały przez plemiona Bawarów (jeden z ludów germańskich). Wówczas panował tu Garibald, którego ziemia przeszła następnie we władanie państwa Franków oraz dynastii Luitpoldingów. Na początku X w. Bawaria znalazła się w rękach Rzeszy Niemieckiej, którą dziedziczyli kolejno królowie niemieccy. W XVIII w. kraj Bawarów stał się samodzielnym królestwem (monarchią konstytucyjną). Panujący wtedy król Ludwik I Wittelsbach zmienił jej oficjalną nazwę z Baiern na Bayern. W 1828 r. Bawaria wraz z Wirtembergią połączyły się w Bawarsko-Wirtemberski Związek Celny, a 6 lat potem przystąpiły do Niemieckiego Związku Celnego. W 1871 r. kraj Bawarów włączono do Cesarstwa Niemieckiego, uwzględniając odrębną kolej, armię, politykę zagraniczną i pocztę (co też zniesiono dopiero po 47 latach). W 1949 r. land ten wszedł w skład Republiki Federalnej Niemiec.

Atrakcje turystyczne w Bawarii

Wolny Kraj Bawaria to miejsce obdarzone niezliczoną ilością średniowiecznych rezydencji, malowniczych wiosek, a także przepięknych i niespotykanych zabytków (łącznie 100 000 zabytków architektury), wśród których znajdziemy m.in.:

 1.  Zamek Neuschwanstein w Hohenschwanqau– ta romantyczno-eklektyczna twierdza została wybudowana na cześć króla bawarskiego Ludwika II w XIX w.; miał on mieć głównie znaczenie dekoracyjne jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski; za bilet wstępu na teren tej budowli
  zamek Neuschwanstein - Bawaria

  Nite Dan – Enjoypixel (flickr)

  zapłacimy od 11 do 12 euro (osoby poniżej 18 r.ż. wchodzą bezpłatnie).

 

 1. Pałac Liinderhof w Ettal – neobarokowy pałac, stylizowany na osiemnastowieczną budowlę francuską; atrakcją tego miejsca jest możliwość obserwowania jak co 30 minut z gejzeru znajdującego się przed twierdzą wytryska woda.
 2. Rezydencja biskupia w Würzburgu – w 1981 r. został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; często porównywany do Wersalu; stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków architektury barokowej na Starym Kontynencie; słynie z bogato zdobionych wnętrz i otaczających go ogrodów w stylu barokowym.
 3. Kościół pielgrzymkowy w Wies – rokokowy kościół zbudowany w XVIII w. autorstwa braci Zimmermanów; w 1983 r. został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Turyści przybywający do Bawarii najchętniej odwiedzają takie miasta jak:

 • stolicę tego landu, czyli Monachium (z barokowym pałacem Nymphenburg, Wieżą Olimpijską, ogrodem botanicznym, Sea Life, ogrodem angielskim, stadionem Arena, pałacem królewskim, średniowiecznym kościołem NMP oraz muzeami: Starą i Nową Pinakoteką zawierającymi światowe dzieła malarstwa od XIV do XX w., Hellabrunn ZOO, a także największym muzeum przyrodniczo-techniczne świata Deutsches Museum)
Atrakcje Bawarii - Monachium

sanfamedia.com (flickr)

 • Norymberga (Niemieckie Muzeum Kolei, ZOO, Norymberskie Muzeum Zabawek, Dom Albrechta Durera, zamek, nazistowskie więzienie)
 • Ratyzbona (stare miasto, będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdziemy m.in. katedrę św. Piotra, Stary Ratusz i Most Kamienny, Muzeum Golfa, Dom Oskara Schindlera)
 • położony na siedmiu wzgórzach Bamberg (stare miasto, które od 1993 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, wzgórze katedralne, Ogród Różany, stary pałac biskupi, Muzeum Historyczne)

Warto również udać się do Szwajcarii Frankońskiej umiejscowionej między Norymbergą, Bambergiem a Bayreuth, gdzie można odpocząć wśród malowniczych łąk, porośniętych zbożem wyżyn, położonych wysoko na skałach zamczysk i bajkowych dolomitowych skał oraz jaskiń. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Las Bawarski, czyli pasmo górski sięgające od Dunaju po Pasawę. Stanowi on prawdziwy raj nie tylko dla kochających wspinaczkę, wędrówki i jazdę na nartach, ale również dla botaników czy miłośników kultury i sztuki.

W kraju Bawarów znajdziemy wiele rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, romantycznych średniogórzy, term (w Bad Wörishofen, Erding) i najwyższy szczyt w Niemczech, czyli Zugspitze. Do odwiedzenia Bawarii zachęcają również tutejsze tradycyjne imprezy: monachijski Oktoberfest, Misteria Pasyjne w Oberammergau, Wesele w Landshut czy norymberski bożonarodzeniowy jarmark z Dzieciątkiem Jezus. Amatorzy wody mogą pokusić się o wycieczkę po Dunaju lub wyprawę statkiem pirackim po jeziorze Chiemsee. Bawaria może być rajem także zimą. Turyści mogą korzystać tu z licznych wyciągów alpejskich i próbować swoich sił na nartach, a górzyste tereny niemal prowokują do pieszych, romantycznych spotkań z nieskazitelną przyrodą. Będąc w tym malowniczym, niemieckim rejonie koniecznie, trzeba skosztować tutejszych specjałów: piwa, obazdy (serowej przekąski podawanej do złocistego trunku), strucli ze śliwką, bawarskiego precla czy zupy z wędzonej ryby.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.