Wakacje w kamperze – moda trwa!

maj 22, 2013 przez

kamper

(z: flickr.com; ShedBOy^)

Moda na kampery przyszła do nas zza Oceanu, gdzie taki środek transportu i jednocześnie zakwaterowania jest popularny od wielu lat. Kamper to po prostu samochód-dom, czyli pojazd, który posiada przyczepę kempingową.

Przyczepa będąca podstawą kampera powinna składać się z określonych elementów wyposażenia. Musi mieć kuchenkę gazową, lodówkę, zlewozmywak, toaletę, prysznic i miejsca do spania. Te ostatnie można skrzętnie modyfikować w ciągu dnia tak, by uzyskiwać więcej miejsca. Zazwyczaj dba się o to, aby kampery były stosunkowo lekkie – ich ciężar nie powinien przekraczać 3,5 tony tak, by mogli go prowadzić kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B.

W Polsce najczęściej kupowane są używane, stare kampery, których ceny sięgają średnio kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcemy zainwestować w te nieco porządniejsze, nowsze, to musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie min. 25 tysięcy złotych. Warto przy tym dodać, że istnieje możliwość wynajmowania kamperów. Cena takiej usługi to kilkaset złotych za jeden dzień. Jest to wygodna opcja nie tylko z uwagi na koszt, ale też na rozwiązanie problemu związanego z przechowywaniem i serwisowaniem kampera.

Zanim jednak zdecydujemy się na wakacje w kamperze, musimy uświadomić sobie, że podróżowanie nim jest z reguły wolniejsze niż w przypadku samochodu osobowego. Z pewnością nie warto też inwestować w taki pojazd, jeśli jesteśmy nastawieni na noclegi w hotelach. Nie jest to też opcja dla osób, które co roku odwiedzają te same miejsca. To raczej pomysł dla tych, którzy lubią spontaniczne podróże, bez rezerwacji miejsc i innych planów.

Wakacje w kamperze to sposób na tani nocleg i możliwość zatrzymania się praktycznie w każdym zwiedzanym miejscu. Przy okazji, jest to wspaniała przygoda i możliwość sprawdzenia się w warunkach, z jakimi nie mamy do czynienia w codziennym życiu. Mamy szansę zwiedzić najdziksze miejsca kraju, te najtrudniej dostępne, w których ciężko o znalezienie noclegu, a przynajmniej zakwaterowania dostosowanego do naszych możliwości finansowych.

Trzeba też zaznaczyć, że w Polsce panują idealne warunki do podróżowania kamperem. Praktycznie na żadnych polskich kempingach czy parkingach nie ma zakazów zatrzymywania się takimi pojazdami. W niektórych miejscach istnieje nawet opcja serwisowania kamperów. Poza Polską, spokojnie możemy zwiedzić w ten sposób także Norwegię, Francję, Włochy.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.