Bogactwo Brisbane

lip 22, 2014 przez

Brisbane

express000, flickr

Kiedy zaczynamy planować wakacje w Australii, wizyta w stolicy Queensland niekoniecznie będzie naszym pierwszym wyborem. Trzecia co do wielkości metropolia w kraju jest często pomijana na rzecz bardziej znanych turystycznych hot spotów Australii, jak Sydney czy Melbourne. Ale subtropikalny klimat Brisbane, mnóstwo sztuki i muzyki na żywo, malownicza sceneria i mnóstwo atrakcji sprawiają, że jest to godne miejsce na następną podróż.

Schowane w południowo-wschodnim narożniku Queensland Brisbane jest zarazem łatwym i wyrafinowanym miejscem. Lokalizacja miasta sprawia, że jest doskonałym punktem dla poszukiwaczy przygód, ale i dla miłośników modnych restauracji i klubów nocnych, ponieważ miasto zapewnia przeżycia typowe dla nocnej atmosfery dużego miasta. Poszukiwacze mocnych wrażeń będą rozkoszować się bogactwem działań takich miejsc jak Story Bridge Climb i Riverlife Adventure Adventure Centre. Tymczasem wszyscy spragnieni wakacyjnego relaksu znajdą go w parkach na South Bank, Roma Street czy w Ogrodach Botanicznych w Brisbane.

Jak przystało na stolicę Queensland, Brisbane jest energiczną, tętniącą życiem, modną metropolią z bogatą ofertę kulturalną oraz gastronomią. Pomimo, że miasto przyjęło fajny, nowoczesny styl zgodny z jej rodzeństwem – Sydney i Melbourne, Brisbane jest wciąż mocno przywiązane do swoich aborygeńskich korzeni. Zobaczysz to w pieśni i tańcu prezentowanym przez Nunukul Yuggera Tribe, zespół tańca, który gromadzi się u podstawy Cliffs Kangaroo Point (na południe od centrum Brisbane). Zobaczysz także dziedzictwo Aborygenów umiejscowione w Muzeum Queensland, gdzie w stałej kolekcji muzeum wyróżnione są artefakty pierwszych osadników.

panorama Brisbane

Burning Image, flickr

Jednakże Aborygeni i ich historia jest tylko jedną z wielu części ogólnej historii Brisbane.

Wojsko jest także ważnym elementem, co można zauważyć poruszając się po mieście, ponieważ znajduje się tutaj parę miejsc pamięci, w tym Plac Anzac i mur Wolności w Botanic Gardens. ANZAC Day – narodowy dzień pamięci, zarówno w Australii i Nowej Zelandii – honoruje wkład wojskowy, ofiary żołnierzy i kobiet obu krajów. ANZAC Day obchodzony jest corocznie w dniu 25 kwietnia, jest świętem narodowym podobnym do Memorial Day w USA, więc jeśli planujesz wyjazd w tym czasie przygotuj się, że pewne firmy, miejsca oraz atrakcje będą zamknięte.

Wszyscy znający język angielski będą się tam czuć bardzo swobodnie. Język angielski jest językiem urzędowym, a dolar australijski jest niemal równoznaczny z dolarem amerykańskim. Warto jednak wiedzieć, iż obowiązuje tam ruch lewostronny. Brisbane znajduje się na półkuli południowej, pory roku są przeciwieństwem tego, do czego przyzwyczajeni są ci żyjący na półkuli północnej. Ich lato jest zimą w Brisbane.

Brisbane, Australia

LJ Mears, flickr

Sport jest ważnym elementem kultury Brisbane. Dwa masywne stadiony – Gabba i Stadion Suncorp – gospodarz rugby, piłki nożnej i krykieta, mieszczące tłumy od 40.000 do 50.000 krzyczących fanów. Miłość do sportu w Brisbane na tym się nie kończy. Dzięki słonecznej pogodzie różne przestrzenie publiczne, takie jak Park Roma Street i Park w South Bank) są również okupowane przez aktywnych mieszkańców.

W Brisbane znajdziesz niemalże każdy rodzaj kuchni, od tureckiej, wietnamskiej, chińskiej do hiszpańskiej i oczywiście australijskiej. Nie zdziw się jeśli zauważysz kangura, krokodyla lub emu wymienione jako elementy specjalnego menu. Biorąc pod uwagę odległość miasta do oceanu, wiele restauracji w Brisbane posiada w menu różne lokalne owoce morza, takie jak np. ostrygi czy dorsz.

zwiedzanie Brisbane

Burning Image, flickr

Poznaj centrum miasta Brisbane, aby doświadczyć smaków niektórych najlepszych restauracji jakie miasto ma do zaoferowania. Esquire i Euro są dwoma popularnymi jadłodajniami położonymi mniej niż kilometr od siebie, na północnym brzegu Brisbane (trochę więcej niż kilometr od centrum miasta). Obie restauracje otrzymały aprobatę od mieszkańców i turystów za ich pyszne, pomysłowe potrawy. Stokehouse w South Bank jest innym miejscem lubianym przez klientów, wszystko dzięki nowoczesnemu australijskiemu menu (pomyśl przez chwilę o łososiu tasmańskim albo o Moreton Bay Bugs – australijski przysmak). Trzymaj się blisko South Bank, bo tutaj podają najlepsze owoce morza. Ta dzielnica oferuje szeroką gamę smaków, od klasycznej włoskiej kuchni, do szampana i baru ostrygowego. Jeśli szukasz czegoś bardziej zbliżonego do kuchni europejskiej, sprawdź New Farm, przedmieścia na północnym brzegu Brisbane. Wzdłuż uliczek można znaleźć urocze bistra i eleganckie winiarnie.

Targowiska są kolejną wielką częścią kultury Brisbane. Popularne targowiska uliczne Boundary ustawiają swoje „sklepiki” w jednym z przedmieść Brisbane, West End, w każdą sobotę i niedzielę, ale można też znaleźć targowiska stacjonujące w różnych dzielnicach w całym mieście, w tym centrum Queen Street, New Farm, Mitchelton i Manly.

Miasto jest jak najbardziej godne odwiedzenia, gdyż idealnie reprezentuje cały kraj. Może więc od niego powinniśmy zacząć poznawanie Australii?

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.