Polska przyciąga turystów… dziwnymi nazwami

sie 26, 2013 przez

Faktem jest, że w naszym kraju nie brakuje atrakcji turystycznych, jednak Polacy odwiedzają głównie te najbardziej popularne. Kiedy już je zobaczą, często brakuje im pomysłu na to, gdzie i po co mogliby jeszcze zawitać. Dlatego też, w niektórych miejscowościach dba się o oryginalne atrakcje, które ściągną na konkretne tereny zwiększoną liczbę turystów. Atrakcją może być wyjątkowa nazwa miejscowości lub też ciekawa rzecz, którą można zobaczyć w danym miejscu. Zdarza się i tak, że dziwna nazwa idzie w parze z inną ciekawostką znajdującą się w okolicy.

Jeśli chodzi o najbardziej zaskakujące, a przy okazji nieco kłopotliwe nazwy miejscowości, to z pewnością należą do nich Wydymacz i Sromów. W znajdującym się niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego Wydymaczu nie tylko nazwa jest interesująca. Turyści znajdą tam florystyczno-krajobrazowy rezerwat przyrodniczy z wytyczonymi szlakami rowerowymi oraz ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. W rezerwacie hodowane są wspaniałe, egzotyczne rośliny. Żyje tam też ok. 120 gatunków ptaków. Natomiast w Sromowie możemy odwiedzić Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, w którym eksponowane są rzeźby utrzymane w tematyce historycznej i sakralnej.

Na liście miejscowości o dziwnych nazwach znajduje się także Tumidaj. Miejscowość ta leży w woj. łódzkim, na szlaku „Zabytkowych Dworków Ziemi Sieradzkiej”. Według pogłosek, to tutaj Napoleon potajemnie spotykał się z panią Walewską. Dziś ta okolica odwiedzana jest głównie przez pasjonatów historii.

Interesujące są też nazwy szlaków wspinaczkowych wyznaczonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Możemy się tam wspiąć m.in. na skałę znaną jako Dupa Słonia. Wcześniej nazywano ją Zamczyskiem. Oprócz tego, znajdują się tam Będkowski Srom, Będkowski Playboy oraz Trudno i darmo. Pozostając przy nazwach kojarzących się ze sferą seksualną, warto wspomnieć też o niewielkich miejscowościach takich, jak Cyców czy Pieścidła.

Poza miejscowościami, które przywołują na myśl dość niegrzeczne skojarzenia, pojawiają się też miejscowości o nazwach po prostu zabawnych. Jest tak np. w przypadku Kurozwęków. Oprócz śmiesznej nazwy, mają one jeszcze inne, dużo ciekawsze atrakcje. Należą do nich jedyna w kraju hodowla bizonów amerykańskich oraz zachwycający zespół pałacowy. Wyruszając w trasę po Polsce, możemy też trafić na Troski, Nędzę czy jedną z najdziwniej brzmiących nazw, czyli Małachowo – Złych Miejsc.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.