Co warto zobaczyć w Warszawie? (ciekawe miejsca)

lut 1, 2012 przez

Warszawa PKiN

Warszawa piastuje godność stolicy już od ponad czterech stuleci. To największe i najbardziej zaludnione miasto w Polsce, a także centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. Stolica naszego kraju jest tętniącą życiem metropolią i jednocześnie miastem o niepowtarzalnej historii.

Warszawa leży we wschodniej części Polski, na Mazowszu i Nizinie Środkowomazowieckiej, nad rzeką Wisłą. Mieszczą się w niej siedziby m.in. Prezydenta RP, parlamentu, Rady Ministrów. Jest to jedyna w Europie stolica, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. Symbolem Warszawy jest widniejąca w jej herbie Syrenka.

Warszawa syrenka

RRrodrigo (flickr)

Archeolodzy ustalili, że historia Warszawy jako grodu rozpoczęła się w XIII wieku. Nieco później stała się ona stolicą Mazowsza. Po pożarze rezydencji królewskiej na Wawelu król Zygmunt III Waza przeniósł dwór oraz najważniejsze urzędy do warszawskiego zamku. Wiek XVI był momentem okrzyknięcia Warszawy stolicą Polski.

Podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego powstały m.in. Łazienki Królewskie i Teatr Narodowy. Przez kolejne lata Warszawa pozostawała centrum życia narodowego. W 1830 r doszło tu do powstania listopadowego. Wybudowano wówczas Cytadelę Warszawską, pełniącą funkcję twierdzy oraz więzienia dla patriotów polskich.

Łazienki Królewskie

Ava Weintraub Photography (flickr)

Pod koniec XIX i na początku XX wieku miasto to stanowiło ważny ośrodek przemysłu z setkami fabryk i zakładów produkcyjnych. W 1920 roku doszło do decydującej bitwy warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej (Cud nad Wisłą).

W czasie II wojny światowej Warszawa była głównym ośrodkiem ruchu oporu, a także centrum konspiracyjnego życia kulturalnego i naukowego. W 1943 roku doszło tu do wybuchu powstania w getcie, podczas którego Niemcy symbolicznie wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Rok później wybuchło Powstanie Warszawskie. Zginęło w nim ok. 200 tys. mieszkańców Warszawy, zaś 84% zabudowy miasta zostało zniszczone.

Po 1945 roku odbywała się odbudowa Warszawy pod hasłem „Cały naród buduje swoja stolicę”. W 1955 roku utworzono Pałac Kultury i Nauki. W latach 1972-75 wybudowano warszawski Dworzec Centralny. Pięć lat potem warszawską Starówkę wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na rok 2012 zapowiedziane są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, które będą się odbywać m.in. w Warszawie.

Wawa

Ryarwood (flickr)

Będąc w Warszawie ma się do czynienia z miejscami przesiąkniętymi historią tego miasta. Jednym z nich jest Stare Miasto. To tutaj można odpocząć od wielkomiejskiego gwaru, napawając się nastrojowymi zaułkami i skwerami. Najlepiej jest zwiedzać tę część Warszawy latem, ponieważ dwa ulokowane w tym miejscu historyczne place – Rynek Starego i Rynek Nowego Miasta stają się wówczas sceną dla występów muzycznych oraz teatralnych, a także galerią pod gołym niebem. Warszawskie Stare Miasto to historyczne centrum i najstarsza część miasta. Zostało założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami. Niestety podczas II wojny światowej zniszczone w 90%. Po dokonaniu doskonałej odbudowy zostało ono wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Starym Mieście znajduje się wiele zabytków oraz architektonicznych perełek. Są nimi m.in.:

  • XV-wieczna niegdysiejsza rezydencją książąt mazowieckich, czyli zamek królewski, wewnątrz którego znajdują się m.in. dwa oryginalne obrazy Rembrandta
  • kolumna króla Zygmunta III Wazy; barokowy kościół św. Marcina przy ul. Piwnej
  • pomnik Warszawskiej Syrenki
  • pomnik Małego Powstańca
  • pozostałości murów obronnych Warszawy z 1548 r., czyli Barbakan
Nowy Świat

hsivonen (flickr)

Idąc dalej, dotrzemy do Nowego Miasta, które założono pod koniec XIV wieku. Większość barokowych i klasycystycznych kamienic wokół Rynku na Nowym Mieście to powojenna odbudowa, gdyż zostały one zniszczone podczas powstania warszawskiego (1944 r.). Zwiedzając tę część stolicy, warto zobaczyć:

  • pierwszy, drewniany kościół z XIV wieku – Kościół św. Ducha
  • późnobarokowy Pałac Sapiehów
  • pierwotną rezydencję magnacką, czyli Kościół św. Kazimierza
  • Muzeum Maria Skłodowska-Curie, które usytuowane jest w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej przy ul. Freta

Następnym kierunkiem, w którym warto udać się w Warszawie jest ulica Długa. To tutaj można zobaczyć XVIII-wieczny Pałac Raczyńskich, Pałac pod Czterema Wiatrami i zbudowaną w 1642 roku Katedrę Polową Wojska Polskiego pw. NMP Królowej Polski. Natomiast na Placu Krasińskich usytuowany jest Pomnik Powstania Warszawskiego, Sąd Najwyższy Rzeczpospolitej Polskiej oraz barokowy Pałac Krasińskich.

Dalej, przy ulicy Miodowej, stoją m.in.:

  • XVIII-wieczne Collegium Nobilium
  • barokowo-klasycystyczny Pałac Borchów
  • cerkiew greckokatolicka z XVIII wieku
  • Pałac Branickich; barokowy Pałac Paca (Radziwiłłów)
  • Pałac Młodziejowskich z XVII wieku

Następnym punktem dla każdego turysty zwiedzającego stolicę naszego kraju powinny być Muzeum Łazienki Królewskie. Jest XVIII-wieczny zespół Pałacowo-Ogrodowy, który obejmuje 76 ha parku oraz liczne obiekty zabytkowe (np. Ermitaż, Nowa i Stara Pomarańczarnia, Pałac Myślewicki, Koszary Kantonistów i Pałac na Wyspie). W sezonie letnim (w soboty i niedziele) odbywają się tu bezpłatne koncerty fortepianowe umiejscowione przy najsłynniejszym na świecie pomniku F. Chopina.

Nie wolno przegapić także jednego z najcenniejszych zabytków polskiego baroku, czyli Pałacu w Wilanowie, zbudowanego dla króla Jana III Sobieskiego. Bezpośrednią oprawą tego pięknego miejsca jest imponujący ogród.

Wzniesiony w latach 1952-1955 Pałac Kultury i Nauki jest chyba najbardziej charakterystyczną budowlą w Polsce i najwyższym budynkiem w Warszawie. Wybudowano go jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Na 30. piętrze Pałacu umiejscowiony jest taras widokowy, z którego można podziwiać całą panoramę Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki

hsivonen (flickr)

Dla tych, którzy interesują się historią ważnym punktem w ich wycieczce będą muzea: Powstania Warszawskiego i Narodowe. To drugie posiada jedną z największych kolekcji dzieł sztuki w Polsce (blisko milion obiektów malarstwa, numizmatów, rzeźby, grafik, rysunków i przedmiotów sztuki użytkowej). Warto również odwiedzić jedną z najstarszych i najpiękniejszych polskich nekropolii, czyli Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

Warszawiacy uwielbiają się bawić, szczególnie w dzielnicy zwanej Pragą. To właśnie tu powstały modne kluby o niezwykle specyficznym klimacie. Tutejsze obiekty postindustrialne zamieniono w centra kultury, galerie, kina i puby. Całość warszawskiej Pragi zachowała jednak dawną zabudowę, więc spacerując po tej części stolicy odnajdziemy dawne latarnie i przedwojenne bruki. W północnej części Parku Praskiego umiejscowiona jest najbardziej odpowiednia dla młodszych turystów atrakcja. Znajduje się tu bowiem otwarte w 1928 roku ZOO. Na powierzchni 40 hektarów eksponowanych jest prawie 5000 zwierząt należących do 500 gatunków.

http://www.youtube.com/watch?v=4sYFdfNPWgQ

Warszawscy turyści mogą poruszać się pieszo po stolicy, mogą przemieszczać się metrem, autobusem, samochodem, tramwajem. Są tu także dostępne przez cały rok dorożki, a także dostępne latem omnibusy, piętrowe autobusy, kolejka staromiejska, turystyczna linia tramwajowa „T” czy skutery do wynajęcia. Dla chętnych organizuje się także rejsy po Wiśle np. statkiem ornitologicznym, tramwajem wodnym „Wars”, promem.

W stolicy znajduje się wiele galerii, aquaparków, centrów rozrywki, kin, zabytkowych kościołów, pałaców i muzeów. Warto tu spędzić kilka dni i poznać niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Jego różnorodność i bogata oferta sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

1 Comment

  1. roro

    bardzo fajny przewodnik po warszawie jest tutaj http://www.nabutach.pl/polska/warszawa można przeczytać o wszystkich wydarzeniach aktualnych w stolicy i dowiedzieć się co moża jeszcze zwiedzić

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.