Sposoby na tanie podróżowanie

kw. 12, 2016 przez

młoda turystka w Watykanie

l i g h t p o e t/bigstockphoto.com

Podróżowanie nie musi być drogie. Przyzwyczailiśmy się do myślenia o turystyce jako czymś ekskluzywnym. Tymczasem jest wiele sposobów na to, aby obniżyć koszty podróży.

Wymienię kilka z nich i zaznaczam, że lista nie wyczerpuje tematu. Chociażby z tego względu, że sposoby na tanie podróżowanie to kwestia inwencji i wyobraźni – zawsze można wymyślić nowy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w podróży.

Aby ułatwić ci zorientowanie się w temacie, porady rozbiłem na trzy grupy tematyczne:

1. Tanie podróże

Bilety kolejowe, autobusowe czy lotnicze mogą przyprawić o zawrót głowy, mogą jednak też mile zaskoczyć. Coraz więcej przewoźników stosuje systemy rabatowe i promocje. Jeżeli kupisz bilet z dużym wyprzedzeniem, masz szansę na sporą obniżkę ceny. Pamiętaj też o korzystaniu z internetowych porównywarek cen. Znajdziesz tam wszystkie bieżące promocje i połączysz usługi różnych przewoźników.

Rzecz jasna korzystanie z masowej komunikacji to nie jedyne rozwiązanie. Najtańszym sposobem, a jednocześnie dającym najwyraźniejszy posmak przygody, jest autostop. Korzystając z uprzejmości kierowców można objechać cały świat. Warto jednak poznać zasady bezpieczeństwa przy takim podróżowaniu – mnóstwo porad znajdziesz na blogach osób podróżujących autostopem.

Inny sposób na tanią podróż samochodem to znalezienie kogoś, kto jedzie w to samo miejsce i zrzucenie się na paliwo. W sieci są fora i serwisy, w których można wyszukać osobę lub grupę chętną na wspólny wyjazd.

2. Tanie noclegi

Koszty noclegu potrafią stanowić nawet połowę całkowitego kosztu wycieczki. Dlatego warto szukać tu oszczędności. Pierwsza sprawa to rezygnacja z luksusu. Tak naprawdę do dobrej zabawy wystarczą ci podstawowe rzeczy, wydaj więc mniej i wynajmij pokój z najprostszym wyposażeniem. Rzecz jasna, może być jeszcze taniej. To nie musi być pokój, ale schronisko czy hostel. Najbardziej ekonomiczną wersją będzie zaś nocowanie na polach namiotowych. Posiadanie własnego namiotu ma jeszcze jedną zaletę: daje kompletną wolność, bo w razie potrzeby możesz się rozłożyć w niemal każdym miejscu.

3. Tani pobyt

Podróżując trzymaj się za portfel. Podczas wyjazdu pieniądze potrafią wyciekać z niego bardzo szybko. Szczególnie, jeśli kręcisz się po typowo turystycznych miejscach, w których działa cała maszynka do naciągania turystów. Tysiące sklepików, pubów, restauracji, stoisk z pamiątkami, przewodników, ulicznych artystów… i wszędzie zawyżone ceny. Jak sobie z tym poradzić? Sposób jest prosty – po prostu nie daj sobie wmówić, że potrzebujesz tych wszystkich rzeczy. Podróż to radość sama w sobie, nie zakupy są w niej istotne. Jeść nie musisz w restauracji, sam sobie rób posiłki. Za atrakcje nie musisz płacić, jest wokół wiele darmowych. Większość upominków to straszna tandeta i znudzą ci się, zanim dowieziesz je do domu.

Jeżeli jednak nie potrafisz się oprzeć pokusie i wydajesz pieniądze na każdym kroku, zastosuj się do innej rady – unikaj wyjazdów do typowo turystycznych miejsc. Jeśli trafisz gdzieś, gdzie nie będzie na co wydawać pieniędzy, problem sam się rozwiąże.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.