Miasto Żagli, czyli witamy w Auckland

wrz 15, 2014 przez

Auckland

express000, flickr

Auckland, zwane Miastem Żagli, jest największym i najbardziej kosmopolitycznym miastem w Nowej Zelandii. Możesz tu spoglądać na ciągle rosnące wieżowce, bawić się w modnych klubach nocnych znajdujących się na drodze Karangahape (inaczej zwaną „K’Road”), lub poopalać się i po wylegiwać na plażach, mocząc stopy w błękitno zielonych wodach przy wyspie Hauraki Gulf. Będziesz mógł tu także doświadczyć mieszanki kulturowej, na którą składa się kultura Azjatów, Europejczyków oraz Maorysów. Ci ostatni stanowią znaczną część populacji Auckland – to właśnie oni podarowali miastu piękny język, mnóstwo festiwali oraz zwyczaje. Auckland jest doskonałym miejscem do zasmakowania kilku różnych światów. Jest to przepiękny, pełen relaksu Polinezyjski wypoczynek, ekscytujące, szybko żyjące wielkie miasto, mnóstwo wspaniałych restauracji (koniecznie spróbuj małży i ostryg!). Jeśli zechcesz i odpowiednio poszukasz, to natrafisz nawet na intrygujące średniowieczne pozostałości kulturowe, które niegdyś starły się z brytyjskimi najeźdźcami.

Auckland wielkością jest podobne do Warszawy. Nazwy dzielnic biorą się z kierunków świata, oczywiście przyporządkowanych dzielnicom zgodnie z kierunkiem zależnym od piątej dzielnicy, czyli „Centrum”. Miasto położone jest u podnóża wygasłego już wulkanu Eden.

Auckland z oddali

Simon Lieschke, flickr

Jak zaoszczędzić pieniądze w Auckland?

Zaopatrz się w Auckland MultiPass. Jeśli podróżujesz z rodziną, Auckland Multipass jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie gotówki. Obejmuje ona wstęp do pięciu przyjaznym dzieciom atrakcji turystycznych po obniżonych cenach. Podróżuj także w mniej obleganych sezonach. Miesiące od maja do września są miesiącami „nie wakacyjnymi”, więc w tym okresie jest tam o wiele mniej turystów oraz ogólnie przyjezdnych. Dodatkowo, właśnie w tym czasie, można tam znaleźć zniżki przelotów oraz niższe ceny hoteli.

13-16 listopada przypada coroczna impreza w Auckland zwana „Smakiem Auckland”.

Auckland nocą

Jaafar Alnasser Photography, flickr

Jest to okazja, aby spróbować różnych dań z najlepszych restauracji w Auckland. Jest to jak spacer podczas najbardziej ekscytującego festiwalu żywności w Nowej Zelandii. Możesz nauczyć się gotować pod okiem tutejszych kulinarnych gwiazd, wziąć udział w serii kursów mistrzowskich i demonstracji, a przede wszystkim możesz czerpać i chłonąć atmosferę festiwalu z drinkiem w dłoni i skosztować smakołyków z Nowej Zelandii pochodzących od najlepszych producentów i szefów kuchni.

Miasto Auckland

Stuck in Customs

Kultura i zwyczaje panujące w Auckland

Kultura Maori: Maorysi są rdzennymi mieszkańcami Nowej Zelandii, z historią, która sięga czasów średniowiecza. Możesz natknąć się na niektóre widowiska (można by to tak nazwać) kulturalne, takie jak tradycyjne „kapa haka„. Jest to styl tańca, który polega na jednoczesnym śpiewaniu i pląsaniu z piłką na sznurku. Można również usłyszeć język Maorysów, choć większość Maorysów mówi także po angielsku. Aby dowiedzieć się więcej o Maorysach i ich kulturze koniecznie odwiedź Muzeum Auckland.

Kultura kiwi: Nowozelandczycy wymyślił bungee i są bardzo dumni ze swoich sportów ekstremalnych. Kiwi są bardzo dumni z naturalnego piękna ich kraju. Jeśli kiedykolwiek widziałeś którykolwiek z serii filmów „Władca Pierścieni”, zrozumiesz co oni tak chwalą i przyznasz im rację. Nie można nie wspomnieć o wspaniałej kawie z Nowej Zelandii. Kiedykolwiek próbowałeś wyjątkowej białej kawy – Flat White? Zapewniam. Jest warta każdego grosza.

Auckland, Nowa Zelandia

Harrison / Peppery, flickr

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.